Засуджений до розстрілу - Ярослав Штендера
*** Ім'я Чоботарьова було також пов'язане з вбивством полковника української армії Юрія Отмарштайна в таборі українських полонених в Польщі. "Полк. Чеботарьов скидав вину на полк. Сушка, а полк, Сушко — на полк. Чеботарьова". Мгр. О. Губчак, цитована праця, ч. 19. В цій справі колишній сотник артилерії пише так: "Опінія майже цілої армії сходилася над розрішенням цієї загадочно!' таємниці, яку заслонювала зловіща, кривава тінь людини, що в усіх нас здавна викликала почуття презирства й ненависти… Чеботарів — виконавець різнородних "державних" доручень!.. Та й чому б було не виконати цього підлого' звірства тому, хто вже вмочив свої руки в кров передше забитого — другого видатного старшини — полк, П. Болбочана, а в pp. 1921—22 при помочі своїх "співробітників" — сот. Лінкевича Миколи і сот. Кравчика Василя — віддав до рук польської поліції у Львові галицьких революціонерів?!" Гриць Рогозний. Базар. — "Батьківщина", Торонто, ч. 2, лютий, 1988.
Негативну оцінку діяльності полк. Чоботарьова також дає О. М. Андрієвський. "Період (хоч і короткий) захоплення більшовицькою наукою тепер уже в минулому: все тоді робилося за більшовицьким зразком. Чрезвичайка на чолі з с. д. Чоботарівим, методи праці у неї більшовицькі. Я говорив з жертвами, що вирвались з її обіймів — з німецьким полковником Дорманом, п. Біденком (тепер у Австрії), Маєвським. Було щось подібне до Єжовщини; самі доручили Самусенкові навести порядок у Проскурові, потім розстріляли йото і жінку". О. М. Андрієвський, цитована праця.
Про те, що полк. Чоботарьов співпрацював з польською розвідкою, а потім перейшов на службу до німецької розвідки, також згадує др. Петро Мірчук. Революційний змаг за УССД. — Союз Українських Політв'язнів, Нью-Йорк— Торонто — Лондон, 1987, т. 2, ст. 240–241.
**** Про відмову козаків розстріляти полк. Болбочана згадує також Остап Войнаренко, який покликається на "Очевидця". Він твердить, що козаки, які відмовилися виконати пр/ісуд. належали до варти ген. Осецького. Одначе подане джерело помилково твердить, що розстріл мав відбутися 9 червня. В дійсності, суд розпочався щойно 10 червня. Остап Войнаренко, цитована праця, ст. 75 і там подане джерело.
27а. Сотник Микола Письменний цитована праця.
(обратно) 55228. Борис Мартос. цитована праця, ст. 50.
(обратно) 55329. Там же.
(обратно) 55429. Там же.
(обратно) 55530. М. Капустянський, цитована праця, ст. 110.
* В журналі "Крила", ч. 2, квітень 1952, Ярослав Гриневич опублікував статтю під заголовком "Смерть полковника, у 35-ліття страти полк. Петра Болбочана". Стаття, згідно з автором, основана на свідченнях Івана Луцева. колишнього службовця у штабовій сотні охорони уряду і члена суду, що розглядав справу Болбочана, і Михайла Андрійовича, який був членом відділу, що мав розстріляти Болбочжа. Стаття написана в суб'єктивному тоні і не подає прямих цитат з свідчень.
З приводу розстрілу появилсся декілька версій страти полковника Болбочана. В більшості версії основані на твердженнях інших, як наприклад, у випадку О. М. Андрієвського: "Викопали коло будки яму; Болбочан був уже непритомний, бурмотів: "Маруся, Маруся…" Не міг стояти, падав; тоді прив'язали його до загорожі й начальник чрезвичайки скомандував стріляти, але жовніри відмовились. Начальник крикнув: "Хто може застрелити?" — виступив з варти галицький жовнір і три рази вистрелив у Болбочана; мертвого кинули в яму і за: ипали. а кожух забрали. Оповідав мені про це харківський студент Кетало. Уночі священик з Холмщини, товариш Болбочана по партії Антін Матеюк переніс його тіло на Балинський цвинтар і там поховав по християнському обряду, а невідома жінка (гадали, що дружина генерала Сінклера) поклала на могилу живі квіти". О. М. Андрієвський, цитована праця. Цю версію можна відкинути з кількох причин. Болбочанові, правдоподібно, у військовій формі, не було причини натягати влітку кожух. По-друге, кому потрібний зглитий кров'ю кожух? Також не згадано, в якій функції виступав під час страти названий студент.
Ще іншу версію подає сот. Степан Цап: "Перед вечером 25 чи 28 червня на станції Балин вийшов полк. Болбочан на дозволену йому прогулку. Під час цієї прогулки голова особистої Петлюрівської чрезвичайки Чеботарів вистрілив в потилицю і позбавив полк. Болбочана життя". З архіву сот. Степана Цапа.
(обратно) 55631. Борис Мартос, цитована праця, ст. 49.
(обратно) 55732. Іван Вислоцький. Розвідна служба. Українська Галицька Армія 1918–1920 у 40-рІччя її участи у Визвольних Змаганнях. — Видав хорунжий УСС Дмитро Микитюк, Вінніпег, 1958, ст. 355.
* Невідомо, чому Вислоцький не прибув вчасно для здійснення свого доручення, суд відбувався у червні, а доручення, за його словами, одержав у кінці травня. Він- також не подав прізвища ні арештованого судді, ані прокурора, який втік до денікінців.
Також виринає питання, чи о. Кузьма мав на думці місію Вислоцького, коли пише про "довірочні вістки, що роблено старання" звільнити полк. Болбочана. На підставі іншого матеріалу виходить, що спробу визволити Болбочана обмірковували другі кола. У листі до др. В. Шухевича від 16 квітня 1934 року Володимир Матвійців пише таке: "Важливий момент пригадався мені в цій хвилі, котрого Fie можна залишити без уваги в даний момент: екзекуція Чеботарева над полковником Болбочаном. У той час варту несла полева варта Штабу Дієвої Армії під командою сотника Городиського з Тернополя. Ми обидва старалися підготовити втечу полк. Болбочана. Справа, хоч обережно була підготовлена, однак завчасу передбачена Чеботаревим, і він нагло змінив варту своїми різунами. Екзекуція, після відмови полевої варти, була виконана Чеботаревим, котрий у дикий спосіб глумився над божевільним уже полк. Болбочаном І після стрілів ще напівживого копнув ногою до наперед приготовленого гробу з словами "собаці собача смерть". З архіву сот. Степана Цапа, який посилається