Українська література » Публіцистика » Двічі по десять: обличчя і голоси - Іван Рябчий

Двічі по десять: обличчя і голоси - Іван Рябчий

Читаємо онлайн Двічі по десять: обличчя і голоси - Іван Рябчий
Рене Вербоом, письменник-сюрреаліст на межі з символізмом, який вийшов просто по-рількеанськи на кордон світу сущого і світу потойбічного; або Жак Ванденскрік, який культивує пейзаж душі, або «Пори року» Франсуа Жакмена. А ще ж є дивовижний фольклор, так удатно оброблений Максом Ельскампом чи Морісом Каремом, або іронічне автоматичне письмо Поля Нуже, угруповання «Кобра» та групи Ено, або ще — пісенна одіссея Жака Бреля…

І.Р.: Також Жак Ізоар, Вільям Кліф, Карел Ложист… Перелічувати можна довго, та я хочу повернутися до того, з чого ми починали — до інфраструктури. Звісно, гуманітарна криза — явище всесвітнє; будь-де стати маклером чи футболістом вигідніше, ніж писати книжки, не дбаючи про те, як тебе сприйматиме читач, а більше про те, наскільки доцільним буде твій текст з точки зору художності та розвитку літератури. Та все ж у європейських країнах правлячі еліти переважно усвідомлюють одну просту істину: націю, державу творять саме митці. Якщо митці не задоволені існуючим ладом, скільки їх не души, однаково рано чи пізно прорве «там, де надто тонко» — і система завалиться. Так було в Україні: у 1920—30-ті роки опозиційну владі інтелігенцію було винищено, але однаково за півстоліття нові покоління свідомої еліти розхитали, здавалось би, монолітний лад і призвели до його краху.

Д.Ч.: Але цей рецепт придатний не лише для великих імперій, а й для маленьких держав, що прагнуть зберегти незалежність та ідентичність — тільки через дбайливе доглядання своєї культури (зрештою, cultura й означає «доглядання»)...

Слово Просвіти, 5—11 листопада 2009 року

Примітки

1

«Пласким краєм» (plat pays) називають Західну Фландрію, де майже немає гористого рельєфу. (Тут і далі - примітки автора).

2

Після виборів до Федерального парламенту 13 червня 2010 року нова коаліція кілька разів відхиляла кандидатури на голову уряду, пропоновані королем Бельгії Альбертом ІІ. Лише 2 грудня 2011 року прем’єр-міністром офіційно став Еліо Ді Рупо. Урядова криза тривалістю 541 день (весь цей час урядом керував попередній прем’єр Ів Летерм) стала найдовшою в історії Євросоюзу.

3

Аґота Крістоф (Agota Kristof) — швейцарська письменниця угорського походження, жива на момент запису інтерв’ю, померла незабаром, у липні 2011 року.

4

У своєму романі «Покора» (2015) Мішель Уельбек припустив, що в середині 2020-х років до влади в Бельгії доступиться мусульманський уряд, відтрутивши фламандських і валлонських націоналістів.

5

Польдер — осушена ділянка узбережжя. Найбільше їх у Фландрії, Нідерландах і Данії.

6

Ідеться про Помаранчеву революцію 2004 року.

7

Романи Ж.-Л. Утерса «Фах» і «Місце мерця» вийшли в моєму перекладі українською мовою 2015 року у видавництві «Букрек» (Чернівці).

Відгуки про книгу Двічі по десять: обличчя і голоси - Іван Рябчий (0)
Ваше ім'я:
Ваш E-Mail: