Засуджений до розстрілу - Ярослав Штендера
В дійсності, зустріч делегатів з Головним Отаманом відбулася вже після арешту, бо навіть в цитаті сказано, що "Болбочана і Гавришка віддано під суд".
Б. Мартос, мабуть, свідомо перекручує факти, коли пише, що Дорошенківці були "улюбленим полком Болбочана". Після реорганізації Корпусу в Запорозьку Групу, полк ім. Дорошенка і полк ім. Хмельницького входили до складу 6-ї дивізії, якою командував полковник Олександр Загродський. Полк. ім. Дорошенка під командою хорунжого Литвиненка в той час "був поповнений повстанцями — недисциплінованим елементом із змінними поглядами, В загальному, 6-та дивізія була без питомних рис ціпкої, міцної, певної військової частини, з котрою можна кинутись, як кажуть, в огонь і воду".[25 *]
Про дальший перебіг подій розповідає полковник і. Дубовий, котрому довелося у числі перших почути про другий арешт українського полководця. "Вранці 10-го червня 1919 року довідалися ми про цей сумний вчинок і разом одержали наказ виступити на фронт проти ворога, що наступав від містечка Колибань. Того ж дня 2-й ім. гетьмана Мазепи полк виступив у напрямку Колибань, Березівка і вступив у бій". Зрозуміло, що полковника Дубового, як і решту командирів-патріотів української армії, чергова підступна акція проти Болбочана вивела з рівноваги.
"І на цей раз тяжко було рішити: чи йти разом всіма полками на Ставку, розігнати всю наволоч, звільнити полковника Болбочана й зробити лад у тому безладдю, що творилося в Кам'янці на Поділлю, чи відбити ворога? Ми вагалися… Переважала думка-виконати наказ, і Запорожці виступили проти ворога.
Але справа полковника Болбочана була втрачена. 13 червня прибув до Проскурова слідчий… і всі ми були закликані на допит. На допиті всі командири пояснили, що справа була законна, бо Державний Інспектор мав право усунути і призначити командира Корпусу".[26]
Однак не допомогла в цій справі ще одна спроба старшин Запорозької Групи, які 15 червня 1919 року вислали уряду Б. Мартоса наступного листа-постанову:
"Ми, Запорожці, по старому історичному звичаю обрали командуючим нашого старого Запорожця отамана Болбочана, якого від нас в м. Кременчузі вирвано без жодного пояснення причин.
Коли в Кременчузі заарештовано отамана Болбочана, ми спокійно чекали правдивого суду, якого й досі не було, й отамана Болбочана замість повернення його до Запорожців, де він так багато працював над збудуванням військової дисципліни і боєвої міцности, якої ви маєте змогу бути свідком, зараз одержав призначення в Італію. Коли ми висловили свої бажання і тверду волю про повернення отамана Болбочана до Запорозьких військ, над нашими старими традиціями наглумилися: юрба п'яних розбишак увірвалась у будинок розположення Запорожців і захватила нашого старого Запорожця.
Повне розуміння загальних державних справ утримало нас від кровопролиття. З болем в серці та ненавистю до тих кіл, що руйнували Україну й досі продовжують руйнування, ми виступаємо вперед, щоби бити нашого ворога-грабіжника, давши вам повну змогу опам'ятатися! Ми доказали, що дисципліноване регулярне військо проти уряду не йшло і не піде! Ми доказали, що із-за персональних справ пролиття крови не бажаємо! Болбочана обвинувачують ніби-то у виступах проти уряду; ні з його, ні з нашого боку цього не було, та й немає для цього жодної рації тому, що ми твердо упевнені, що сам уряд довго так працювати не зможе, а тому зазначаємо, що життя Болбочана рахуємо під персональною відповідальністю членів уряду УНР. Тому ми заявляємо, що наше Запорозьке військо стоїть за збудування міцної держави, яка захистила б людність її від зовнішніх оточуючих ворогів.
В цей час політики якої-небудь окремої партії чи особи як правої, так і лівої, бути не може. Вся людність України мусить прийняти діяльну участь у великій будівничій праці, а тому отамана Болбочана ніхто не має права одірвати од нас, бо він є наш старий працівник, людина освічена, патріот і заплямованість його честі не доказана.
Хай буде над ним гострий контроль, але працю продовжувати він мусить і повинен, що своїми підписами стверджуємо".