Українська література » Наука, Освіта » Засуджений до розстрілу - Ярослав Штендера

Засуджений до розстрілу - Ярослав Штендера

Читаємо онлайн Засуджений до розстрілу - Ярослав Штендера
Євтимович. Полковник Петро Болбочан і його останні дні.— "Українське Козацтво", Чікаґо, 1976, ч. 1, ст. 12. * Згідно з твердженням Б. Монкевича, цей відділ існував в Харкові під час більшовицької окупації міста. В боротьбі з окупантами він нищив склади, виконував замахи на комісарів. Член відділу полк. Двигубський вбив помічника харківського коменданта, який відзначався своїми звірствами. Ця підпільна організація збереглася а огляду на свою конспірацію: її члени знали свого безпосереднього начальника, козак знав ройового, ройовий — чотового, чотовий — сотенного. Виявлення однієї клітини не приводило до виявлення цілої організації. Відділ складався виключно з старшин, яких приймалося тільки після довгих спостережень й іспиту. Члени організації були в усіх більшовицьких установах, і тому вона була добре поінформована. Праця організації сприяла успішному захопленню Харкова Запорожцями. Борис Монкевич, цитована праця, ст. 95. Інший старшина Запорозького Корпусу пише, що пполк. Люб'яницький, "не дивлячись на тяжку службу. притягнув Ботданівців до нормального теоретичного і практичного вишколу. Був енергійний, суворий, але справедливий до вояків, як батько до дітей. Не залицявся він ні до кого: говорив, що "держава за службу платить і чесні вояки-патріоти від неї не сміють брати даром ні копійки". Запорожець С. Цап-Канівець. У присвяті сл. пам. сот. Борисові Монкевичу. — "Батьківщина". Торонто, ч. 7, 17 квітня 1971. ** Чоту роверистів (самокатників) зорганізував сотник, згодом полковник Григорій Сосідко. Б. Підгайний. Полк. Силенко і полк. Сосідко. — "Вісті Комбатанта", Торонто — Нью-Йорк. 1968. ч. 4. сі. 29. ">[12а * **] Основну силу Донецької Групи складали 1-й піший ім. Дорошенка, 3-й Гайдамацький, 1-й гарматний а також інженерний полки. Командиром Групи призначався полковник Володимир Сікевич. Але тому, що

Гайдамаки щойно прибували до Харкова, команду над Групою тимчасово перебрав полковник О. Загродський, командир Дорошенківців. Отаман Натієв зайнявся організацією Донецької Групи, а підполковник Болбочан — Кримської.

На Правобережній Україні українське, австрійське і німецьке військо йшло в трьох головних напрямках: Козятин — Бобринсько — Знаменка — Катеринослав; понад морем від Одеси на Миколаїв і Херсон, Ольвіопіль — Вознесенка. Катеринослав було відбито 4 квітня після жорстокого бою і з великими втратами для більшовиків. Звідти німці почали наступати у Севастопольському напрямку, тобто переходити на Лівобережну Україну. В приморському районі, захопивши Миколаїв і Херсон, австрійські війська посувалися залізницею на Олександрівськ.

Таке становище було на фронті у першій половині квітня.

* * *

Неможливо заперечити важливості Криму для української держави. Але в той час, коли "соціалістичні кличі і формули ставились вище державних інтересів, коли порожні гасла ставлено в основу державного життя, ця проблема нікому і на думку не приходила з наших тодішніх державних мужів… Директиви, з якими поїхала до Бреста наша мирова делегація в особах Голубовича, Севрюка, Любинського і Левицького, були "без анексій і контрибуцій", "самовизначення народів". Під час переговорів, коли розглядалася справа державних, кордонів України, німці мали накреслену мапу України, і коли її звірили з мапою української делегації, то із здивуванням зауважили, що Кримський півострів цілковито викреслений з територіальних претензій нашої делегації. На запитання німців делегація відповіла, що Уряд Української Народної Республіки, признаючи право на самовизначення кожному народові, рахує Крим окремою татарською республікою, і що IV Універсал не включає Криму в межі України. На заяву німців, як можна відмовитися від такої бази, що становить ключ України на Чорному морі, без якої Україна тратить своє значення на морі, наша делегація категорично заявила: "без анексій і контрибуцій", "самовизначення народів".[13] Лише згодом український уряд усвідомив свою помилку і тому вирішив її виправити силою зброї, тобто Групою підполковника Болбочана.

Крим, не приєднаний до України і територіально відірваний від Росії, лишився в ізольованому становищі. З огляду на відсутність організованого кримського руху й окупацію більшовиків, тут не проходив процес самовизначення татарського населення. Також не мало великого значення проголошення більшовиками Кримської Соціалістичної Радянської Республіки. "Ціла цінність Криму була в його Чорноморському флоті, який, маючи тільки одну оборудовану затоку в Чорному морі в Севастополі, фактично був прикріплений до території Криму".[14] Втративши Одесу, Миколаїв і Херсон, більшовики зрозуміли загрозу походу українських і німецьких військ на Крим і Севастополь. Знали вони про загрозу для Чорноморського флоту, але це складне питання нелегко було розв'язати.

Під час мирних переговорів українська делегація, не добачаючи значення флоту, також не порушила того питання. Більшовики не знали, якої дії вони могли сподіватися з боку своїх противників: Україна відмовилася від Криму і мусіла б зупинити свій наступ на українсько-кримському кордоні. Однак захоплення Одеси, на яку Україна також не мала претензій і про яку не було згадки на мирних переговорах, давало підставу більшовикам догадуватися, що німці не дуже то дотримуються умов договору і, можливо, не зупиняться перед Кримом, Згідно з тепер доступними джерелами, приналежність Чорноморського флоту залежала від домагань української делегації на мирній конференції "Флот на ділі опинився в положенні покинутого, забутого і залишеного на самого себе", — повідомляв тодішній командуючий флотом Ю. В, Саблін народного комісара Рас- кольнікова.[15] "Брак постанови відносно Криму в мировому договорі з 3-го березня 1918 р. із Совєтською Росією (РСФСР), дав аргумент москалям вважати Крим за російську територію", — робить висновок інший дослідник.[15а]

Крім очевидного значення Чорноморського флоту і тепловодних портів, Крим з його технічним устаткуванням і персоналом становив важливу базу для військових операцій більшовиків, особливо на Україні. Тому не дивно, що вони намагалися організувати й використати всі технічні й людські ресурси в боротьбі проти своїх противників. До місцевих Рад, не тільки з Москви, але й з місцевих військових установ, сипалися заклики й накази по мобілізації різних частин. Особлива увага приділялася морякам, обізнаним з військовою справою. Запорозький Корпус, просуваючись на південь, не раз мав до діла з персоналом і технічним устаткуванням, набутим більшовиками в Криму.

Тим часом, в результаті успішних бойових операцій союзників більшовики були змушені зосередити свої сили

Відгуки про книгу Засуджений до розстрілу - Ярослав Штендера (0)
Ваше ім'я:
Ваш E-Mail: