Похід Болбочана на Крим - Борис Монкевич
Болбочан добре розумів цілу небезпеку такого становища і тому поробив усякі старання, щоб не втягнути війська в ці інтриги і в цю боротьбу. А тимчасом майже всі українські партії підняли спільний фронт проти Гетьманату. Цього ще Запоріжці не знали.
Скоро після приїзду Кримської Групи до Мілітополя, Німці зайняли Севастопіль. Операції українських військ на підступах Севастополя, переконали штаб Севастопільської залоги, що захоплення Криму і наступ на Севастопіль провадиться виключно українським військом з наказу Українського Уряду і з ціллю привернення до України Чорноморського флота.
Не бажаючи дальше оборонятись, як рівнож не бажаючи евакуоватись, флот постановив віддатись до рук українського війська. Тому в мент здачі Севастополя, з наказу Командуючого Чорноморським флотом адмірала Сабліна, на всіх суднах піднято українські прапори, чим маніфестувалося перехід флота під владу Українського Уряду. [18]
Але якеж було здивування флоту, коли замість "гайдамаків", як вони називали українське військо, показалися сірі колони і блискучі "пікельгавби" німецької піхоти. В одній хвилині українські прапори спустилися до долу і флот, який був на парах, знявся і відплив у Новоросійськ.
Це було 29 цвітня 1918 року.
Невдовзі після того, Болбочан одержав завідомлення від начальника відділу Запоріжців які стояли на передостанній стадії за Мілітополем, що через його стадію пройшов великий ешелон матросів із Севастополя, якого він не затримав тому, що не сподівався такої можливосте й ешелон пройшов раніш, чим він міг прийняти заходи для його затримання.
Болбочан був цим страшенно здивуваний і рішив за всяку ціну задержати ешелон.
Натомість на стації в Мелітополі одержано розпорядження німецького команданта в Симферополі, що цей ешелон мусить пройти через Мілітополь не затримуючись. Болбочан негайно зайняв сильним — відділом Запоріжців стацію і не дивлячись на протести з боку німців, затримав ешелон.
Ешелон мав біля 45 вагонів і був щільно навантажений матросами. Всі були дуже здивувані, відкіля міг взятися в Мілітополі ешелон матросів, абсолютно вільний, без конвою з масою ріжного майна. Коли їх запитали, куди їдуть, то отримали відповідь: "до дому на Україну".
Дивно було, що ті, котрі на своїй совісти мали стільки людських душ, котрі пограбували край і зруйнували державу, тепер вільно без перешкод їдуть до дому, а властиво для того, щоби знова продовжувати своє діло. Замість того, щоби понести заслужену кару за свої злочини, вони їдуть спокійнісенько до дому і будуть служити живим доказом, що за всю роботу при руйнуванні держави, за вбивства, грабунки, насильства і иньші злочинства ніхто не карає. Безумовно, що такий приклад вплинув би на населення тільки деморалізуюче. Все це викликало страшенне обурення між Запоріжцями і Болбочанові треба було стримувати їх. Скільки крови проляли ці матроси в боях, в яких брали участь, і скільки вони замучили Українців, що попали до них у полон. Здирали з живих шкіру, тіло солили сіллю, а потім пекли на вогні. Тож само робили з населенням, а особливо з інтелігенцією. А що вони витворяли в Севастополі і других портах, трудно собі уявити. Там замучено і розстріляно тисячі людей. Самовидці, яких було багато серед козаків, і які вступили до Групи в Криму, розказували, що матроси розстрілювали людей просто для розваги, як звірину на полюванні; робили суперництво, хто більше за цілий день розстріляє. Приневолювали батька розстрілювати сина, а сина розстріляти батька і т. д. Тисячі неповинних жертв гинуло з рук цих злодіїв. Серед козаків багато було таких, що таким способом стратили когось зі своїх рідних та близьких. Вони з жахом думали про те, що матросів пустять безкарно домів.
Багато зусиль треба було, щоб заспокоїти Запоріжців і Болбочан, щоб утримати їх від самочинних випадків самосуду, окружив ешелон міцним кордоном конвою. Разом з тим Болбочан рішив дальше ешелону не пустити, а зробити допит матросам, обревізувати все їх майно, і віддати їх до розпорядження губерніяльного команданта.
Окремо викликаний відділ козаків зробив допит і трус майна. При трусові виявилося, що всі матроси мають револьвери і кінжали. Крім того знайдено багато рушниць, два розібрані кулемети, масу ручних гранатів і велику кількість морського майна с. т. біноклів, морських труб, компасів і т. п. Було теж знайдено багато військового одягу і боєвих припасів. Не було ні одного матроса, який не мавби 10–15 тисяч карбованців, а багато було таких, що мали по кілька сот тисяч рублів, велику кількість золота і брилянтів. Безумовно, що всі ці багацтва належали до тих жертв, які замучили матроси.
При трусі складано окремі списки, де записувано, що в кого одібрано і відкіля в нього ці речі. Кожний обшуканий підписував свій список. Це поквітування одержував виконавець трусу і сам на ньому підписувався, а друге таке поквітування зоставалося у того, в кого робився трус. Усі речі, золото, гроші і брилянти разом з актами і квітами були передані в штаб губерніяльного команданта, а матроси відправлені до вязниці і теж передані в розпорядження команданта.
Не встигли Запоріжці впоратись з першим ешелоном, як прибув уже другий ешелон такої самої кількости і разом з тим одержано завідомлення, що незабаром мають прибути ще чотири ешелони і що через кілька годин всі пять ешелонів будуть на стації.
Положення виходило дуже скрутне. Йшло одночасно до 7.000 озброєних, як це виявилося при трусі матросів. Вся ця маса мусіла одночасно прибути в Мілітополь, де стояли ешелони ґрупи, в яких містились переважно штаби і господарські частини. Муштрові частини на той час були розташовані по селах. Таким чином у мент прибуття 7000 матросів вони були далеко сильніші від тої частини Запоріжців, яка стояла в Мілітополі.
Прийшлося прийняти заходи для безпечности і приступити до прийому ешелонів в Мілітополі в повній боєвій готовости.