Українська література » Наука, Освіта » Історія польсько-українських конфліктів т.3 - Микола Сивіцький

Історія польсько-українських конфліктів т.3 - Микола Сивіцький

Читаємо онлайн Історія польсько-українських конфліктів т.3 - Микола Сивіцький
присутності чергового 2-ї Львівської дільниці Державної залізниці інженера-майора товариша Размадзе і представника уряду УРСР у справах евакуації тов. Чарука прибульці заявили:

«0 2 годині ночі наше село Дудинці біля Санока оточило з усіх боків Військо Польське. Випустивши ракети, військо почало стріляти з автоматів. Загорілися будинки. Забрали худобу, усе, що було в будинках, харчі, збіжжя. Вбили 23 особи. Наказали, щоб усі українці протягом двох годин покинули село, прямували на станцію з метою виїзду в Україну». Було складено протокол (копія у додатку).

Таких і подібних переслідувань з боку польського населення у Польщі і грабунків переселеного до нашої області українського населення було дуже багато. У додатку пересилаю копію звіту уповноваженого уряду УРСР у справах евакуації польських громадян з території УРСР Чортківського району — тов. Чарука і копію протоколу про переслідування українського населення села Дудинці у гміні Санок.

Секретар Тернопільського обкому КП(б)У (—) Компанієць

Погоджено: (—) підпис нерозбірливий

[Під текстом резолюція машинописом: тов. Мануїльському Д. 3. тов. Старченко В. Ф. тов. Варшавському Б. Й. (-) Н.Хрущов і дописано від руки:

Передано 22.Х. (—) підпис нерозбірливий.]

Архів колишнього ЦК КП(б)У. — Ф. 1. - On. 23. - Cnp. 1469. — Арк. 285у 286. Переклад з російської.


Документ 81

РАПОРТ ДЛЯ СТАЛІНА

Голова Ради Народних Комісарів Союзу РСР Товариш Сталін Й. В.

Стосується реалізації договору між урядом Української РСР і Польським Комітетом національного визволення про евакуацію українського населення з Польщі і польських громадян з УРСР. [с. 6–7] Головний Представник уряду УРСР з нашого боку інформує, що польські націоналістичні організації на західних теренах УРСР агітують польських громадян проти евакуації, про що свідчать такі факти:

У Самборі більшість оголошень (про евакуацію), повішених на стовпах і будинках, була зірвана у ту саму ніч і приклеєна догори ногами. У Золочеві на всіх оголошеннях приклеїли інформацію, написану польською і польськими літерами, такого змісту: «Оголошення про добровільну евакуацію польського і єврейського населення є недійсними».

Польська нелегальна націоналістична газета у Львові «Слово Польське» в № 63 від 22 жовтня 1944 року писала так: «На нараді у Москві Миколайчик не погодився на лінію Керзона. Польський Комітет національного визволення складається з самих жидів, а Осубка-Моравський — це ворог польського народу. Всім цим Комітетом керує Булганін разом з НКВД».

Головний Представник уряду УРСР з нашого боку також інформує, що польські націоналісти агітують польське населення західних областей УРСР проти евакуації, поширюючи фальшиві антирадянські плітки:

«Більшовики Вам брешуть, вони посадять Вас у вагони і вивезуть у Сибір.

Після перемоги над Німеччиною відразу почнеться війна між Радянським Союзом, Англією і Америкою, і кордони Польщі мусять бути пересунуті до Дніпра.

Львів — це одвічне польське місто і польським залишиться.

Польська Держава не може існувати без Дрогобича, і Лондон ніколи не погодиться на залишення Дрогобицького воєводства більшовикам.

Люблінський Репатріаційний договір не має правової сили, бо його не підписав Сталін. (…) [с. 8] У Польщі трапляються випадки примушування і навіть вбивств стосовно людей, які хочуть переселитись до УРСР. Так, у селі Красне (Влодавський повіт, Польща) 30 жовтня 1944 року банда АК приблизно із 75 осіб напала на селян, які зібрались у будинку Пахути на розмову про переселення з представником гмінного уповноваженого уряду УРСР у справах евакуації. Серед 11 зібраних у будинку осіб 1 особа була поранена, а 8 убито, у тому числі гмінний референт Головного уповноваженого уряду УРСР тов. Тарасов. (…)

Голова Ради Народних Комісарів УРСР (—) М. Хрущов

Київ, 21.XI. 1944 р.

Архів колишнього ЦК КП(б)У. — Ф. 1. - On. 23. — Спр. 790. — Арк. 223–236.


Документ 82

НАВІЩО СЕБЕ ВИНИЩУЄМО?

Копія

Проти польського народу не ведемо боротьби, але суворо караємо більшовицьких найманців без огляду на національність.

Шановний Пане Коменданте!

Надсилаємо Панові цю пошту з метою пояснення Панові нашої лінії, яка напевно зацікавить Пана. Цим посланням закликаємо Пана змінити своє ставлення до українського населення, а вістря боротьби спрямувати проти нашого спільного ворога.

З попередньої Панської політики на території Панських впливів видно, що повністю хочете знищити український народ (ліквідуючи його на місці або виселяючи). Таку політику вели німці стосовно інших національностей. До чого довела їх така політика? Ви підняли крик проти німців як «катів світу», а спитайте себе, чим відрізняється Панська поведінка від них? Ми різниці не відчуваємо.

Скажіть, для чого ми взаємно себе винищуємо? В ім'я чого проливається кров? Хто цим користується? Цим користується наш спільний ворог, який тільки сміється збоку. Якщо Пан хоче надалі діяти так, як до цього часу, то нехай проливається кров. Досі ми мовчали. Тепер заявляємо, що, як євреїв, не дамо себе винищити.

Ми Українську Державу в Польщі будувати не думаємо, і це нехай Пана не турбує. Наші попередні акції проти окремих постерунків треба розглядати як попереджувальну відплату, застосовану там, де перейдено вже межу можливості. Ми б'ємо і будемо бити всіх тих, хто нищить український народ.

Як Пан до цього всього ставиться, нехай Пан якнайшвидше відповість, щоб ми знали, як виставити наші частини відносно Панського постерунку.

Нехай відповідь Пан передасть у руки тієї людини, від якої Пан отримав цю пошту

З повагою:

Командир Народної Самооборони (-) Богун

17 квітня 1945 р.

АР Rzeszów, zesp. WUSW, sygn. 170, k.1 (314).


Документ 83

ЗАКЛИК ДО СПІВПРАЦІ

Свободу народам! Свободу людині! Смерть тиранії!

ПОЛЯКИ!

Нині вивозять нас, а завтра Вас… Наша доля є однаковою. Тільки Вас ще намагаються приманити польськими мундирами, гербом, прапорами, виборами, відзнаками

Відгуки про книгу Історія польсько-українських конфліктів т.3 - Микола Сивіцький (0)
Ваше ім'я:
Ваш E-Mail: