Українська література » Класика » Листи - Павло Грабовський

Листи - Павло Грабовський

Читаємо онлайн Листи - Павло Грабовський
українських пісень. Упорядкував Олександр Федорович», Одеса, 1896.

...замітка І. Ф.- У «Літературно-науковому віснику» (1899, кн. VI) І. Франко надрукував позитивну рецензію на книжку ліберального народника А. Фаресова «Народники и марксисты» (Петербург, 1899).

Левицький - Левитський Микола Васильович (1859-1936) - український громадський діяч, ліберальний народник. У 90-х роках XIX ст. організував серед селян Херсонської губернії землеробські кооперативні артілі, які швидко розпались. Антимарксистські погляди Левицького піддав критиці В. І. Ленін.

...«народного производства».- Під цим терміном (взятий у лапки) Грабовський розуміє відсталі форми господарювання, яких дотримувались народники 90-900-х років.

В. В.- Воронцов Василь Павлович (1847-1918) - один із ідеологів ліберального народництва.

І. Липа - Липа Іван Львович (Петро Шелест, 1865-1923) - маловідомий український поет і етнограф, лікар за професією.

 

80

 

...в наш час жорстокого марксизму та всякого декадентства...- Слова наведені із замітки-некролога В. Мировця «Осип Осипович Доорохольський» («ЛНВ», 1900, т. X).

Справжній український націоналізм...- Під цим терміном Грабовський розуміє національно-визвольний рух українського народу, боротьбу за знищення соціальної і національної нерівності.

...написав замітку.- Статтю «Тарас Григорович Шевченко».

Генерал Федоровський Микола (1838-1918) - голова петербурзького «Благотворительного общества издания общеполезных и дешевых книг». П. Грабовський згадує М. Федоровського в статті у зв'язку з необхідністю в дешевому виданні творів Т. Шевченка.

Сцілла і Харібда - у грецькій міфології страховиська, що жили в протоці між Італією і Сіцілією і знищували мореплавців; переносно - потрапляти в небезпеку з двох або з усіх сторін.

Останній № Ваших виданнів у мене 41.- З середини 1894 р Б. Грінченко організував у Чернігові видання науково-популярної та художньої літератури для народу. Під № 41 вийшла книжечка Грицька Коваленка «Клопіт у селі Білашівці», Чернігів, 1899.

 

81

 

Посилаю переспіви з поетів естонських, шведських і вірменських.- Встановити, які переспіви надіслано, не вдалося. Чимало переспівів Грабовського друкувалося в 1901, 1907, 1910, 1911 рр. на сторінках «ЛНВ».

...незабаром пришлю повний переклад первої збірки Ади Негрі «Fatalita».- У короткій замітці-некролозі «Пам’яті П. Грабовського» («ЛНВ», 1903, т. XXI) повідомлялося: «Незабаром вийде накладом Українсько-руської видавничої спілки окремою книжечкою збірка перекладів покійного із поезій Ади Негрі». Ця збірка перекладів не видавалась.

Деген Євген (?-1905) - російський літературний критик.

 

82

 

...одружився з однією тутешньою дівчиною.- Анастасією Миколаївною Гуровською-Лук'яновою, яка за участь у революційній народовольській організації була вислана в Тобольськ. Відбувши покарання, вона закінчила Тобольську фельдшерсько-акушерську школу.

 

83

 

«Понад Дніпром» Карпенка-Карого - драматичні картини надруковані в журн. «Киевская старина», 1899, кн. 2.

 

84

 

«Одурить, осміє, морозом очі окує» - слова з вірша «Минули літа молодії» Т. Шевченка.

«Великих слів велику силу» - з поеми «І мертвим, і живим...» Т. Шевченка.

 

85

 

...посилаю два віршики для альманаху...- До альманаху «Дубове листя» (на згадку про П. Куліша), К., 1903 р., де надрукований вірш Грабовського «Божий світ, оповитий красою...». Додані до листа ювілейні вірші «На спомин П. О. Кулішеві» і «Славному Ратайові П. О. Кулішеві», як слабкі, не були надруковані.

 

87

 

...вони далеко слабші від попередніх зразків його геніальної творчості.- Твердження Грабовського помилкове.

Видання «Благотв[орительного] общества».- Йдеться про науково-популярну та художню літературу, яку видавало засноване 1898 р. в Петербурзі «Благотворительное общество издания общеполезных и дешевых книг».

«Из уст народа» - «Из уст народа». Малорусские рассказы, сказки и др. Зібрав Б. Грінченко», Чернігів, 1901. Книжка є продовженням (IV том) «Этнографических материалов, собранных в Черниговской и соседней с ней губерниях».

...не називаючи авторів...- Своєрідна конспірація у зв’язку із забороною цензури друкувати переклади іноземних авторів українською мовою.

14 грудня.- Ця дата стоїть замість закресленої «14 жовтня».

...посилаю Вам свою автобіографію.- Надрукована в «ЛНВ», 1903, т. XXII.

VII том творів Спасовича.- «Сочинения В. Д. Спасовича», СПб., т. VII, 1894.

 

88

 

...з додатком «Листовні».- Українська пам'ятка кінця XVII - поч. XVIII ст. «Книга, глаголемая «Листовня» - порадник, як писати різні листи. 1901 р. цей рукопис у Чернігові із своєю передмовою видав Б. Грінченко.

...про заходи жінки я нічогісінько не знав...- Дружина Грабовського Анастасія Миколаївна без згоди чоловіка у листі попрохала Грінченка позичити 200-300 карбованців для підтримки слабкого здоров’я Павла Арсеновича.

«Левада», галицько-руський альманах - таку фіктивно-конспіративну титульну сторінку накладали на журн. «ЛНВ», який доводилося пересилати в Російську імперію, оскільки його не всім дозволялося одержувати.

«Зінько Сиваш» - так називалася спочатку повість «Під тихими вербами» Б. Грінченка.

 

89

 

...прочитав початок Вашої нової повісті.- «Під тихими вербами», надрукована в «Киевской старине», 1902, кн. 2, 3 і 4.

«А подивися та спитай...» - з вірша «Якби ви знали, паничі» Т. Шевченка.

Оуен Роберт (1771-1858) - видатний англійський соціаліст-утопіст.

Рклицький Михайло Васильович (1864-?) - товариш Грабовського по революційній роботі в «Чорному переділі», студент Харківського університету. За поширення прокламацій «Русский народ» та «Слово к народу» 1887 р. разом з Грабовським був заарештований і висланий до Східного Сибіру на 5 років (заслання відбував у с. Тунка, Іркутської губернії). М. Рклицький залишив змістовні спогади про Грабовського.

...розпочну широке оповідання...- Хвороба і передчасна смерть, мабуть, не дали змоги здійснити задум.

 

 

 

______________

 

Книга оцифрована в рамках проекту

 

«СУСПІЛЬНЕ ОЦИФРУВАННЯ»

 

Вичитування тексту: Дмитро Анісіч

 

Павло Грабовський

Відгуки про книгу Листи - Павло Грабовський (0)
Ваше ім'я:
Ваш E-Mail: