Листи - Павло Грабовський
Віршик «Вітання Франкові»...- Був написаний, мабуть, для збірника, присвяченого 25-річчю літературної діяльності І. Франка («Привіт д-ру Івану Франку в 25-літній ювілей його літературної діяльності складають українсько-руські письменники», Львів, 1898). Вірш до збірника не потрапив.
68
...поему Мордовцеву.- Йдеться про поему Д. Мордовця «Козаки і море», СПб., 1897.
Про Вашу справу з Старицьким нічогісінько не чув.- Б. Грінченко видрукував у журн. «Зоря», 1897, № 18 і 19 статтю, де звинувачував М. Старицького в плагіаті, запозиченні в Александрова, Глібова, Левицького, Панаса Мирного та ін. Старицький викликав Грінченка на третейський суд (23 серпня 1898 р.), і обидві сторони помирились.
«Перед бурей».- «Перед бурей. Исторический роман из времен Хмельнищины» М. Старицкого (журн. «Киевская старина», 1897, № 1-12).
...книжечка Загірньої про шахти.- М. Загірня. «Під землею». Оповідання про шахти, Чернігів, 1897.
Грінченко Марія Миколаївна (літ. псевдонім - М. Загірня, М. Чайченко та ін., 1863-1928) - українська письменниця, лексикограф, перекладач, дружина Б. Грінченка.
«Складки» зі своїми віршами не бачив.- В альманасі «Складка» (СПб, 1897) опубліковано п'ять віршів П. Грабовського.
...переїхати до Барнаулу він «не нашел возможным разрешить».- Про заборону переїзду П. Грабовського до Барнаула томський губернатор таємно писав іркутському губернатору.
...сиди і «нічогісінько не жди» - вислів з вірша «Минули літа молодії» Т. Шевченка.
...спромігся на десяток віршів для збірника, що хоче видати Стар[ицький] на спомин Котляревського.- У журн. «Киевская старина» (1897, кн. XII) М. Старицький видрукував листи з пропозицією у зв'язку із 100-річчям виходу «Енеїди» І. Котляревського видати збірник, присвячений пам’яті письменника («На вічну пам’ять Котляревському», К., 1904). До збірника увійшов вірш Грабовського «Не дивуйтесь, що співи мої...» і його переклад «Пісні про сорочку» Томаса Гуда.
Послав Вам збірку своїх віршів...- Збірку «Кобза».
Якщо цензура пустить мій збірничок...- Збірку «Песни Украйны».
69
Посилаю Вам новий збірник віршів.- Ймовірно, говориться про збірку «Вітка», який згадує автор у листі № 81. Збірка не була надрукована, автограф - невідомий.
Посилаю Вам фотографію свою...- Водночас із листом Грабовський надіслав свою фотографію з дарчим написом: «Любому братові Борисові Грінченку від П. Гр. на добру пам’ять. Якутськ, 20 серпня (18)98 р.».
70
Пришліть «Зорю» сьогорішну...- Грабовському, мабуть, не було відомо, що з січня 1898 р. журн. «Зоря» перестав виходити і замість нього утворився «Літературно-науковий вісник».
71
Складаю нову збірку переспівів.- Збірку «Хвиля».
72
«Слобожанщина» - збірка поезій Я. Щоголева, X., 1898.
...жит[тєпис] Котляревського.- «Иван Котляревский. Описание его жизни», Полтава, 1898. Видання Полтавського губернського земства, без підпису (автор - Б. Грінченко).
Була у мене приятелька.- Мабуть, Чагіна.
Н. Тан та А. Б.- Ймовірно, Тан-Богораз Володимир Германович (1865-1936) - російський лінгвіст, етнограф, письменник. Криптонім «А. Б.» не розкрито.
Ситін Іван Дмитрович (1851-1934) - російський видавець-просвітитель, випускав книги з різноманітних галузей знань, твори російських класиків, підручники і т. д. Брав участь в організації радянської книжкової справи.
74
«Колоски» - «Колоски». Збірник казок та оповідань. Упорядкував Б. Грінченко, Чернігів, 1898.
«Про віспу».- Популярна брошура. Написав П. Махновський, Чернігів, 1898.
«Батькове віщування».- Збірник складається з віршів «Батькове віщування» Любенського, «Мати й орел» Щоголева, «Чумацькі діти» П. Куліша, оповідання «Горпина» Марка Вовчка (Чернігів, 1898).
«Як дбаєш, так і маєш» - «Як дбаєш, так і маєш» (про господарство). Популярна брошура. Написав М. Ганько, Чернігів, 1898.
Малярме Стефан (1842-1898) - французький поет, основоположник і теоретик символізму.
Статті про Ветлину, Лесю Українку та Щоголева.- У «Літературно- науковому віснику» (1898, кн. III) надруковані статті О. Маковея - «Тимофій Бордуляк» (Т. Ветлина), Ів. Франка - «Леся Українка», Г. Хоткевича - «Яків Іванович Щоголів» (Огляд життя й діяльності).
«С.-Петерб[ургские] Вед[омости]» пішлю Вам другим разом.- Невідомо, в якому зв'язку автор говорить про газету.
Для Вашого Чернігівського альманаху пришлю що-небудь.- В альманасі «Хвиля за хвилею», виданому Б. Грінченком 1900 р., творів Грабовського не виявлено.
Збірка, про котру питаєте...- Про збірку «Хвиля».
Тетмаєр Казимир (1856-1940) - польський письменник.
75
...без звичайної хаотичності, яку добачаємо в п. Огоновського...- В книзі «Історія літератури руської».
76
...моєї покійної побратими Наді...- Н. К. Сигиди.
...з «Літ[ературно]-н[аукового] вістника»... довідалися.- У «Літературно-науковому віснику» (1899, т. VI) Осип Маковей надрукував статтю «Павло Грабовський» (Дещо про його життя і діяльність)
77
...взяв у одній редакції.- Мабуть, у редакції «Восточное обозрение» (Іркутськ).
...пришлю першу главу свого прозового твору.- Відомостей про здійснення цього задуму не лишилось.
79
...складаю брошури про тутешню ветеринарну справу.- Грабовський отримав роботу секретаря комісії ветеринарного відділу. Тобольської міської управи. Крім статистичних звітів про стан тваринництва в губернії, П. Грабовський написав чимало статей про народне господарство на Тобольщині, які друкувалися в додатку до газети «Тобольские губернские ведомости» (Отдел сельского хозяйства и кустарной промышленности»).
...коректую місцеву часопись...- «Сибирский листок» або «Тобольские губернские ведомости».
Деркач (Любимов) Георгій Йосипович (1846-1900) - антрепренер, очолював українську акторську трупу, яка гастролювала здебільшого в Сибіру, Середній Азії та Закавказзі.
...напишу в місцевій часописі про значення Шевченка.- Статтю «Тарас Григорович Шевченко».
...збірничка пісень Федоровича.- «Збірник