Листи - Павло Грабовський
«Словарь» за 93 рік» - «Словарь російсько-український». Зібрали й упорядкували М. Уманець і А. Спілка, 4 томи, Львів, 1893-1898 рр.
Література «Петрова» - «Очерки истории украинской литературы XIX столетия» М. І. Петрова, К., 1884.
20
«На крилах пісень» - перша збірка творів Лесі Українки (Львів, 1893 р.).
«Левада» - літературний збірник, який видав Василь Лукич 1892 р. у Львові. Збірник був відбитком белетристичної частини «Ілюстрованого календаря т-ва «Просвіта» на 1893 р.».
«Замітні Русини».- Під цією рубрикою в зб. «Левада» подавались короткі відомості про життя та діяльність О. Потебні, Я. Кухаренка та ін.
«Сповідь Наливайка» - переклад з К. Рилєєва.
Оповіданнячко з якутського життя - «Червоний Жупан».
...дещо про пісню українську.- Йдеться про статтю «З далекої півночі», частина якої присвячена роздумам про українську народну пісню.
«Вороги» - скорочений переклад оповідання російського письменника Василя Івановича Немировича-Данченка (1848/49-1927). Переклад не був надрукований.
21
...я вважаю «твердих» за ворогів...- Тобто представників реакційної партії так званих «москвофілів».
Що тичеться народовців, то я виображав їх «свічадом доброчинності».- П. Грабовський не відразу розібрався в політичній програмі буржуазно-націоналістичної партії «народовців», оскільки був відірваний від суспільного життя України. Правильно оцінити реакційну суть галицького народовства допомогли йому виступи в пресі І. Франка, М. Павлика та ін.
Найбільш боліло моє серце за «Правду» - Тут ідеться про остаточне розчарування органом «народовців» журн. «Правда», який відіграв ганебну роль в укладанні реакційної угоди («нової ери») між частиною галицьких «народовців» і польською верхівкою в Галичині.
...все ж його праця - річ вельми коштовна помимо усяких хиб...- Ідеться про «Історію літератури руської» О. Огоновського. Загалом даючи позитивну оцінку цій праці, Грабовський лишався невдоволений тим, що вона написана «формально-літературним» методом і протиставляв йому метод більш прогресивний - «історико-філософічний» (лист № 25).
...д. Франка в «Зорі» видав сприяючий суд...- У статті «Наше літературне життя в 1892 році» («Зоря», 1893, ч. 1 і 2) І. Франко позитивно відгукнувся про «Історію літератури руської» О. Огоновського, а в статті-некролозі «Професор Омелян Огоновський» («Народ», 1894, № 20-21, 23-24) критикував його буржуазно-націоналістичне трактування ряду явищ історії української літератури, його ідеалістичну естетику і т. д.
...тим дуж сумно було читати про «шарлатанство» потім.- Йдеться про статтю-рецензію М. Драгоманова «Шевченко в чужій хаті його імені» («Народ», 1893, № 10, 11, 15), де гостро критикує О. Огоновського як видавця і коментатора творів Т. Шевченка. Редакція журн. «Народ», погоджуючись із М. Драгомановим, зазначала, що він «показав фактично, як д. Огоновський подає молодіжі примір неуцтва і шарлатанства» («Наука і проф. Ом. Огоновський», «Народ», 1893, № 16).
Спомини д. Невест[юка] - річ дуже неприємна...- Йдеться про статтю співробітника журн. «Народ» Якова Невестюка. «Спомини з моєї пригоди в Росії» («Народ», 1893, № 17). П. Грабовському не сподобалася стаття цього автора, оскільки він, хоч і критично висловлювався про діяльність царських жандармів, але загалом неправдиво, необ’єктивно висвітлював становище політв’язнів у царських тюрмах.
Розправа д. Гр. Римаря з «Хліб[ороба]».- Йдеться про статтю «Любов ближнього» (Пам’ятка по бл. п. Григорію Римарі), «Хлібороб», 1893, № 19-24. У цій статті селянин Римар (працював писарем у с. Добрівлянах, поблизу Дрогобича, друкувався в «Хліборобі») розповів про свій конфлікт із сільським попом, у результаті якого він був несправедливо засуджений на 2 роки позбавлення волі. Не дивлячись на окремі критичні моменти, ця стаття була пройнята консервативними ідеями, зокрема в ній заперечувалася революційна боротьба трудящих, популяризувалась християнська мораль.
Чи ж змогли б з Росії вислати мені Вашу працю про читальні...- Книжку М. Павлика «Про русько-українські народні читальні», Львів, 1887.
«Австро-руські спомини» - праця М. Драгоманова в двох частинах (Львів, 1889).
22
«Удова» - вірш болгарського поета П. Іванова.
«Батьківщина» - поезія належить болгарському письменнику І. Базову.
«Споминки про Шевченка та Александрова».- Йдеться про статті Грабовського «Т. Шевченко в Нижнім Новгороді» і «Споминки про д-ра В. Александрова».
23
Оце Вам дописочка, друкуйте...- Йдеться про статтю Грабовського «Дещо до свідомості громадської».
Не зважайте, що почав з Яреми, а скінчив Хомою...- Тут згадується стаття «Дещо до свідомості громадської».
24
«Слов'янолюбство м[осковське].- Стаття Грабовського «Дещо про слов’янолюбство московське», опублікована в журн. «Правда», 1894, червень, за підписом: Харко Вець.
...посилаю Вам оце сумну заміточку.- Статтю «Надія Костева Сигида» (Сумна споминка).
...зладжу для Вас книжечку про Чернишевського.- Статтю «Микола Гаврилович Чернишевський».
«Free Russia» («Вільна Росія») - друкований орган англійського «Товариства друзів російської свободи», виходив у 90-х роках XIX ст.
З подякою читав Ваші вірші.- Друге, доповнене видання збірки «З вершин і низин» І. Франка (Львів, 1893).
...«з низин» мені сподобалося більше, як «з вершин».- У такий спосіб оцінюючи збірку І. Франка «З вершин і низин», П. Грабовський, очевидно, мав на увазі рецензію представника буржуазно-клерикальної критики Г. Цеглинського («Зоря», 1877, ч. 13 і 14), який твори І. Франка довільно ділив на «вершини» (сюди відносив поему «Панські жарти», хвалив її) і «низини», куди зараховував і критикував усю революційну лірику.
Прохав вислати Ваш начерк про театр.- Йдеться, мабуть, про наукову працю І. Франка «Русько-український театр» (історичні обриси).
25
Рибников Павло Миколайович (1831-1885) - російський етнограф, фольклорист.
Киреєвський Петро Васильович (1808-1856) - російський фольклорист, археограф, публіцист, слов'янофільського спрямування.
Данилов Кірша (Кирило) - ймовірний укладач першого збірника билин київського і новгородського циклів (записані в 2-й пол. XVIII ст., уперше опубл. 1804