Москаль-чарівник - Котляревський І. П.
Финтик. Быть не может!.. Мы кого любим, того и поважаєм.
Тетяна. Неправда ваша. Ви самі, Каленик Кононович, кажете, що мене любите; а для чого мене любите? Знаю всі ваші замисли і який у вас нежить. Тільки то вам горе, що не на плоху наскочили. Я боюсь бога і люблю свого чоловіка, як саму себе. Я шаную вашу пайматку,- або, як ви кажете, матушку,- то і вам через те спускаю, що ви в’яжетесь до мене. Коли у вас єсть що мерзенне на думці, то викиньте з голови, бо послі буде сором. Я дивуюсь вам, що ви приїхали додому для матері, а ніколи дома не сидите.
Финтик. Мне скучно сидеть дома и заниматься с матушкою. Она такая простая, такая неловкая, во всем по-старосвітски поступает; рано обедает, рано спать ложится, рано просыпается, а что всего для меня несноснее, что в нынешнее просвещенное время одевается по-старынному и носит очіпок, намітку, плахту и прочие мужичие наряды.
Тетяна. І ви бога не боїтесь так говорити о своїй рідній? Хіба родителей почитати треба за їх одежу! Хіба не треба її уважати уже за те, що вона стара і старосвітських держиться обрядів?.. От які тепер синки на світі!
Финтик. Да для чого ж ей упрямиться? По крайней мере, хоть бы одевалась по-городскому ради сына такого, як я. Ты видишь, как я одет; можно ли мне смотреть без стыда и не закрасневшись называть матушкою просто одетую старуху? Ежели бы мои товарищи и друзья повидеди меня с нею вместе, я сгорел бы от стыда по причине их насмешек.
Тетяна. Гріх вам смертельний таким сином бути! Яка б мати ваша не була, но все мати. Вона ж у нас жінка добра, розумна і поважна, а що себе веде попросту, сього вам стидитися нічого. Ви думаєте, що пайматка ваша уже і гірша од вас затим, що ви письменний, нажили якийсь чинок, що одежа коло вас облипла і причепили, не знаю для чого, дворянську медаль? Та вона ж вас родила, вигодовала, до розуму довела: перше до дяка оддала учитись читати, а після до волосного правлєнія писати. Без неї, може б, ви були пастухом, вівчарем або і свиней пасли…
Финтик. Пустое! Фрашки! Я - ветвь масличная от грубого корня. Иосиф во Египте 1 сделался любимцем царя, и старый Иаков, отец его, должен был смиритися пред ним.
Тетяна. От так наші знають! Ви себе рівняєте з Іосифом? Далеко куцому до зайця! Наш піп говорить, що Іосиф тим і щасливий був, що батька свого шанував і почитав по богові первого, а такий син, як ви, наведе на себе од бога немилость, а од людей проклятіє. Побачите, що вам буде за вашу гордость і неповагу до матері!
Финтик. Ничого, ибо я прав. Надобно сообразоваться времени и по оному поступки и чувства свои располагать.
Тетяна. Тільки не до родителей. Я не знаю, як вас терплять в службі? Мені здається - хто презираєть рідних своїх, на такого ні в чім положиться не можна. Нічого не можна на його повірити, і такий єсть осоружніший между людьми, як паршива вівця в отарі…
ЯВЛЕНИЕ 2
Те же и солдат, немного пьян.
Солдат (входя в избу, тотчас говорит). Здравствуй, хозяин! Я твой постоялец. Давай угол, да на ужин курыцу, да нет ли и лавреников?
Тетяна. Хазяїна нема дома.
Солдат. Все равно. А это кто с тобой?
Тетяна (робко). Се?.. Се!.. губерець!.. (В сторону). Що йому казати? Се мій родич.
Солдат. Все равно… (В сторону). Врет баба… Ну, когда он твой родня, што ж он так оробел?
Финтик. Хто, я?.. Нет, то есть… (Трусливо). Я… я… губерский родич, то есть сей хозяйки. Да тебе… вам то есть какая до того нужда?
Солдат. Мне какая нужда? Да знаешь ли, кто я? (Притворяется сердитым, поет).
№ 3
Меня зовут - Лихой!
Солдат я не плохой,
И храбрости палата.
Хоть с места - докажу,
В капусту искрошу
Тебя, чернильна хвата.
Ну, стой, не шевелись,
На вытяжку,- бодрись,
Гляди повеселее!
А то - те карачун,
Бумажный ты шалун!
Вмиг будешь почестнее.
(К Тетяне. Берет ее за плечо и приближает к Финтику).
И ты марш под ранжир!
У вас один мундир,
Вы храброго десятка.
Вас буду я пытать:
Должны вы мне сказать
Всю сущу правду-матку.
(К Финтику).
Ну, кто ты? Отвечай!
Финтик (трусливо, поет.)
Почтеннейший служивый,
Даю ответ правдивый:
Я есмь полиции писец.
Солдат.
Зачем же здесь ты, сорванец?
Финтик (трусливо).
Ей-богу, невзначай
Зашел я до суседы
Для дружеской беседы.
Солдат (к Тетяне). А ты что запоешь?
Тетяна. Ось послухай! (Поет.)
№ 4
Ой служивий, ой служивий, не тобі питати,
І я жінка не такая, щоб все розказати.
Гей, сама я не знаю, чом тобі спускаю!
Одчепись, не в’яжись, лукавий москалю!
Я - хазяйка, ти - пройдисвіт: що ж ти розхрабрився?
Оглядайся, щоб у чорта сам не опинився!
Гей, сама я не знаю, чом тобі спускаю!
Одчепись,