Фіолетова загибель - Володимир Миколайович Владко
Це був перший лист Джеймса Марчі до Меджі. Клайд сказав, віддаючи їй зошит з записами:
— Тут, як я бачу, немає нічого про метеорит і космічну плісень. Це особисті записи Джеймса, зроблені, мабуть, ще до того, як він знайшов чорний камінь. Але вони, видно, адресовані вам, Меджі! Може, мені й не треба було віддавати їх вам, але кому ж іще я віддам їх? Почитайте, Меджі. Все одно Джеймса вже нема… А я візьмуся за той зошит, який мене цікавить.
Так, Джеймса вже нема. А його листи до неї — є. Як усе це дивно й сумно: читати листи від людини, яка назавжди пішла… Читати листи Джеймса, про які вона не могла б і думати, коли б… Читати, хвилюючись і думаючи: він писав це тоді, коли вона майже не помічала його, — і як журно розуміти, що й тоді він був таким же хорошим і ласкавим, як і тепер, у таборі. А вона…
Меджі зітхнула і почала читати другий лист.
«На Вашій шапочці й кучерях, Меджі, я побачив сніжинки. Вони повільно опускалися вниз, немов пурхали. Вони, наче крихітні живі істоти, вибирали собі місце — на пасмах волосся, на довгих закручених віях — і розсідалися там, звісивши маленькі ніжки. Сніжинки цілували Вас, і Ви сміялися, Меджі. Вони пустотливо лоскотали Ваше обличчя, і Ви сміялися ще голосніше. Може, мої слова дуже кумедні, але мені здавалося, що так воно є й насправді, бо Ви прийшли з ласкавої казки, і навколо Вас усе чисто таке ж казкове… Ви розсміялися ще голосніше, Меджі, можливо, Вас розсмішив якийсь дотеп Фреда, і сніжинки вже не втрималися на віях, вони падали вниз одна за одною. І мені стало шкода їх: дурні, вони не розуміли, що, впавши, перетворяться на маленькі краплинки води і вже ніколи не цілуватимуть Ваших вій, бо ж тільки у сніжно-білому вбранні вони змогли доторкнутися до Вашого обличчя і затриматися на віях… Я думав про це, і мабуть, тому Фред насмішкувато сказав: «Ну чого ти, Джеймс, так втупився в Меджі? Дівчата, знаєш, не люблять, коли на них просто так дивляться, треба хоч говорити при цьому приємні речі…» Ви тоді усміхнулися, Меджі, Фред завжди вміє сказати щось веселе. А я подумав, що не зможу говорити так, як він, я просто не вмію жартувати з дівчатами. І тоді я вирішив: ніколи не скажу Вам нічого ні про милі сніжинки, ні про мої безглузді думки, бо для мене — це не жарти, а дуже серйозно, а Вам цього не треба, правда? Але ж як я заздрив Фредові, мила й усміхнена Меджі, — він завжди вміє бути цікавим і веселим, не так, як я, незграбний Коротун, який і слова не скаже до ладу…»
— Джеймс, Джеймс, але ж це неправда, — беззвучно прошепотіла Меджі. — Я б зовсім не слухала Фреда, коли б ви, милий дивак, не мовчали, а говорили те, що написали! — І тут-таки її щось боляче кольнуло: ні, Джеймс мав рацію, я ж кохала Фреда… а може, мені здавалося, що я його кохаю. Мабуть, тоді я б не прислухалася до слів Джеймса, вій мені і справді здавався кумедним, соромливим і тому незграбним…
Холодний вітер дошкуляв, Меджі щільніше загорнулася в ковдру. І хіба хтось міг подумати, що Джеймс Марчі, маленький, смішний Коротун, може так красиво й дуже серйозно писати листи дівчині, яку він покохав? «А він же й справді покохав мене», — подумала Меджі, і від цього в неї закалатало серце. Вона зітхнула знову, схиляючись над третім і останнім листом Джеймса.
«Я знав, знав, що так станеться! Він завжди був легковажний. Але я це вірив, знав, проте не вірив. А може, потай і вірив: він покине Меджі, думав я, з ким же тоді вона буде? Хіба вона коли-небудь зможе звернути увагу на такого, як я?.. І раптом — вона сама сказала мені те завітне, про що я не міг навіть мріяти! Меджі, дорога, кохана, я став зараз дуже сильним, таким сильним, що мені аж самому страшно. Я можу тепер перевернути весь світ! Мені хочеться зробити щось нечуване, і я зроблю все, щоб бути гідним кохання моєї мрії, моєї Меджі!.. Вже темно, я пишу ці рядки при світлі кишенькового ліхтарика, щоб не потурбувати Клайда. Він спокійно спить, а я — не можу!.. Сьогодні ввечері я вирішив зробити дослід. Я певен, що фіолетова плісень набуває свого задушливого запаху й убиває істоти під впливом мутації. А причиною мутації є тютюновий попіл, як це не дивно, але цілком очевидно. І я сьогодні ввечері потай насипав попіл з люльки на злам метеорита, на плісень, що рясно вкрила його. Що вийде з цього, я ще не знаю. Але щось має статися, бо на зламі чимало плісені, не так, як у моїх блюдечках. Завтра вранці я перевірю. Якщо буде так, як я гадаю, так цей експеримент присвячу Меджі. Адже це означатиму, що я зробив надзвичайне відкриття! Надзвичайне, хоч і дуже небезпечне.