Справа Василя Стуса. Збірка документів з архіву колишнього КДБ УРСР - Вахтанг Теймуразович Кіпіані
Як вбачається з наведеного, цей документ своїм змістом спрямований на підрив та ослаблення Радянської влади. Що ви можете показати в зв’язку з цим?
ВІДПОВІДЬ. Відповіді по суті поставленого запитання обвинувачений не дав.
ЗАПИТАННЯ. Те, що ви займаєтесь ворожою діяльністю, за яку притягують до кримінальної відповідальності, ви усвідомлювали ще в 1977 році при виготовлені названого вище листа до Лук’яненка. Про це, зокрема, свідчить ваше твердження в зазначеному листі: «Коли мені випаде йти на другий тур, то я говоритиму тільки в останньому слові, говоритиму про народ і тільки про народ. Я писав уже, що відмовлюся брати участь у слідстві й закритому суді. Проти останнього я протестуватиму голодною мовчанкою — упродовж усієї судової вистави. Що зватиму представників Наглядового комітету Москви і України, Всесвітнього конгресу українців, журналістів Заходу і Сходу на процес і т. ін. Звичайно, ні на які компромиси не піду, ні на яке визнання вини й самокаяття — хоч би й запакували в божевільню. Знай це!»
Дайте показання щодо цих ваших тверджень.
ВІДПОВІДЬ. Відповіді від обвинуваченого по суті поставленого запитання не надійшло.
ЗАПИТАННЯ. На допиті 16 травня 1980 року вам пред’являвся для огляду та ознайомлення рукописний документ — ваш лист, адресований «Члену Президиума Верховного Совета СССР Расулу Гамзатову…», який було вилучено під час обшуку 10 лютого 1978 року в вашій кімнаті гуртожитку селища імені Матросова Тенькінського району Магаданської області. Виходячи зі змісту цього документа, він був виготовлений вами у другій половині 1977 року — на початку 1978 року під час вашого перебування в засланні, в зазначеному селищі.
Про те, що цей документ виготовлений саме вами, свідчить також висновок криміналістичної експертизи від 21 липня 1980 року.
Покажіть, з якою метою ви виготовили та зберігали в себе вдома цей документ.
ВІДПОВІДЬ. Ніякої відповіді на поставлене запитання обвинувачений не дав.
ЗАПИТАННЯ. В документі, адресованому «Члену Президиума Верховного Совета СССР…» містяться наклепницькі вигадки на радянський державний і суспільний лад. Зокрема, в ньому ви наклепницьки твердите, що в Радянському Союзі нібито чиниться «беззаконие и насилие», «шовинистический произвол», в результаті чого було начебто безпідставно засуджено в 1972–1973 роках цілий ряд осіб.
З тексту цього документа вбачається, що він виготовлений вами саме з метою підриву та ослаблення Радянської влади. Дайте покази відносно цього.
ВІДПОВІДЬ. Відповіді по суті поставленого запитання обвинувачений не дав.
ЗАПИТАННЯ. На допиті 23 травня 1980 року ви оглянули свій рукописний лист, що починається словами: «Уважаемый Петр Григорьевич, обращается к Вам бывший…», який був вилучений за місцем вашого проживання в селищі Матросова Магаданської області під час обшуку 10 лютого 1978 року.
Як вбачається з тексту — це ваш лист, написаний в 1977 році під час вашого перебування в селищі Матросова, до Григоренка, якого в лютому 1978 року за систематичне вчинення дій, не сумісних з належністю до громадянства СРСР, і завдання своєю поведінкою шкоди престижу Союзу РСР було позбавлено громадянства СРСР.
Про те, що цей лист виготовлений саме вами, свідчить також висновок криміналістичної експертизи від 21 липня 1980 року.
Покажіть, з якою метою ви виготовили цей документ і зберігали в себе вдома.
ВІДПОВІДЬ. Вислухавши запитання, яке було оголошене слідчим, обвинувачений ніякої відповіді на нього не дав.
ЗАПИТАННЯ. Виходячи зі змісту зазначеного листа, в якому містяться наклепницькі вигадки на радянський державний і суспільний лад, ви написали його з метою підриву і ослаблення Радянської влади. Зокрема, в цьому листі ви твердите про свій намір проводити ворожу діяльність під виглядом участі в так званому «демократическом движении», пропонуєте активізувати і посилити проведення антирадянської агітації та пропаганди шляхом «консолидации и действенности» окремих «правозащитников на Украине» і поряд з цим захищаєте бандитів ОУН, називаючи їх «участниками партизанского движения на Западной Украине».
Чи визнаєте ви, що цей документ своїм змістом спрямований на підрив та ослаблення Радянської влади?
ВІДПОВІДЬ. Відповіді по суті поставленого запитання обвинувачений Стус не дав.
ЗАПИТАННЯ. На тому ж допиті 23 травня 1980 року ви були ознайомлені з рукописним документом, що починається зі слів: «Уважаемый Петр Григорьевич! Ваше имя…», який був вилучений в вас під час обшуку 10 лютого 1978 року.
Як вбачається зі змісту названого документа, виготовленого в вигляді листа до Григоренка, він був виготовлений в кінці 1977 року в селищі Матросова Тенькінського району Магаданської області, де ви в той час перебували в засланні.
Крім того, висновком криміналістичної експертизи від 21 липня 1980 року стверджується, що цей документ написаний вами.
Покажіть, з якою метою було виготовлено вказаний документ.
ВІДПОВІДЬ. Відповіді на запитання не надійшло.
ЗАПИТАННЯ. В зазначеному документі — листі до Григоренка — містяться наклепницькі вигадки, що порочать радянський державний і суспільний лад. В ньому твердиться, що в 70-х роках на Україні були нібито безпідставні «репрессии творческой интеллигенции», під час яких вас було арештовано начебто по «сфабрикованному делу» і засуджено виключно за «литературную деятельность», «обычную литературную работу». Поряд з цим ви паплюжите органи радянського правосуддя, наклепницьки називаєте їх ворогами народу, ворогами соціалізму, ворогами гуманізму і «преступниками против человечности».
Наведене свідчить, що зазначений документ виготовлений також з метою підриву та ослаблення Радянської влади. Чи визнаєте ви це?
ВІДПОВІДЬ. По суті поставленого запитання обвинувачений Стус відповіді не дав.
В зв’язку з тим, що обвинувачений Стус відмовився знайомитись з протоколом допиту, протокол був оголошений йому слідчим. Доповнень, зауважень та поправок до протоколу з боку обвинуваченого не поступило. Підписувати протокол допиту обвинувачений Стус безмотивно відмовився.
Старший слідчий Слідчого відділу КДБ
Української РСР
майор Селюк
ПРОТОКОЛ
додаткового допиту обвинуваченого
місто Київ
7