Справа Василя Стуса. Збірка документів з архіву колишнього КДБ УРСР - Вахтанг Теймуразович Кіпіані
Хто автор та виконавець пред’явлених вам документів, коли та в зв’язку з чим вони були написані?
ВІДПОВІДЬ. Обвинувачений Стус відмовився знайомитись з пред’явленими йому документами і ніякої відповіді на запитання не дав.
ЗАПИТАННЯ. В пред’явлених вам для ознайомлення листі, заяві, а також у тексті на окремому аркуші тенденційно описується судовий процес по кримінальній справі Миколи Горбаля, твердиться, що його судили нібито безпідставно. Що ви зараз покажете відносно наведених вам записів?
ВІДПОВІДЬ. Обвинувачений Стус відмовився відповідати на поставлене йому запитання.
ЗАПИТАННЯ. Вам пред’являються для огляду й ознайомлення вилучені в вас під час обшуку 14–15 травня 1980 року:
• аркуш білого нелінованого паперу стандартного формату з рукописним текстом листа, що починається зі слів: «Привіт, Євгене! Дістав твого листа…» і закінчується словами: «…не задирайся до мене. Василь»;
• аркуш білого нелінованого паперу стандартного формату з рукописним текстом листа, що починається зі слів: «Дорогая Нина Петровна…» і закінчується словами: «…настроение еще похуже»;
• аркуш білого нелінованого паперу з рукописним текстом листа, що починається зі слів: «Дорогий Славку, дякую за телеграму…» і закінчується словами: «…підстави були геть мізерні (сугестивні)»;
• аркуш білого нелінованого паперу з рукописним текстом листа, що починається зі слів: «Дорогий Євгене, не май серця, що не…» і закінчується словами: «…А на суд (17–21) не пустили нікого».
Зі змісту зазначених листів вбачається, що їх автором є ви. Покажіть, кому саме призначались перелічені листи, як ви знаєте осіб, до яких звертаєтесь у своїх листах, коли, де, за яких обставин познайомились з ними, які між вами стосунки?
ВІДПОВІДЬ. Знайомитись з пред’явленими йому для огляду листами обвинувачений Стус не захотів і відповідати на поставлене запитання відмовився, не висунувши ніяких мотивів.
ЗАПИТАННЯ. В пред’явлених вам листах ви в чорних фарбах описуєте про своє життя в Києві, де в вас начебто «ганебна праця, злиденна платня», а місто (Київ) нібито в усіх відношеннях «удручающе действует» на вас.
Що ви можете зараз показати з цього приводу?
ВІДПОВІДЬ. Відповідь на запитання не надійшла.
В зв’язку з тим, що обвинувачений Стус відмовився знайомитись і підписувати протокол допиту, протокол оголошений йому слідчим. Заяв та зауважень щодо протоколу не поступило.
Ст. слідчий Слідвідділу КДБ УРСР
майор
Селюк
ПРОТОКОЛ
додаткового допиту обвинуваченого
місто Київ
25 липня 1980 р.
Старший слідчий Слідчого відділу КДБ Української РСР майор Селюк в приміщенні Слідчого відділу КДБ УРСР, кабінет № 20, з додержанням вимог ст. ст. 143, 145 і 146 КПК УРСР допитав обвинуваченого: Стус Василь Семенович, 1938 року народження (дані про особу обвинуваченого маються в справі).
Допит почато в 10 год. 45 хв.
Закінчено в 12 год. 15 хв.
ЗАПИТАННЯ. Покажіть, як ви знаєте Кириченко Світлану Тихонівну, де, коли, за яких обставин познайомились з нею та які між вами стосунки?
ВІДПОВІДЬ. Відповідати на поставлене запитання обвинувачений Стус відмовився.
ЗАПИТАННЯ. Під час обшуку 14–15 травня 1980 року в вашій квартирі був вилучений лист Світлани Кириченко до Драча Івана Федоровича, написаний нею в березні 1976 року. Названий лист пред’являється вам для огляду.
Поясніть, як цей лист потрапив до вас та для чого ви зберігали його в себе вдома?
ВІДПОВІДЬ. Знайомитись з пред’явленим для огляду листом обвинувачений Стус не побажав і ніякої відповіді на запитання не дав.
ЗАПИТАННЯ. Тоді ж, під час обшуку 14–15 травня 1980 року, в вашій квартирі був вилучений рукописний лист, виконаний на двох аркушах білого нелінованого паперу, що починається зі слів: «10.2.80 р. Дорогий Василю! Дістав твого…» і закінчується словами: «…Бо все — непевне. Щиро Василь». Вказаний лист пред’являється вам для огляду та ознайомлення.
Кому належить цей лист, хто його автор та виконавець?
ВІДПОВІДЬ. Обвинувачений Стус знайомитись з пред’явленим йому листом відмовився і ніякої відповіді на запитання не дав.
ЗАПИТАННЯ. Як вбачається зі змісту зазначеного листа, зокрема з того, що в ньому описується про ваше враження від Києва та про інші події, пов’язані з вами, його автором є ви. В цьому листі ви пишете: «Києва нема. Є пам’ять про в’язнів і засланців і прегарний час барашівсько-лісних трудів і днів… Розбій на кожному кроці дисидента…» і пропонуєте адресату: «Тримайся, брате. Всім бідам наперекір — тримайся. У нас малі шанси — перебути лихоліття… І нам треба залишити ясну голову для того часу».
В зв’язку з чим ви пишете про наведене в своєму листі?
ВІДПОВІДЬ. Відповіді на запитання не надійшло.
ЗАПИТАННЯ. Вам надається можливість оглянути два примірники машинописного тексту, кожен з яких надруковано на одному аркуші стандартного формату і починається зі слів: «Свідомість того…» та закінчується словами: «…Засуджений на довічне життя. Василь Стус». Зазначений документ, автором якого значитесь ви, було вилучено в вашій квартирі під час обшуку 14–15 травня 1980 року.
Покажіть, що це за документ, коли та в зв’язку з чим ви його виготовили?
ВІДПОВІДЬ. Знайомитись з пред’явленим для ознайомлення документом обвинувачений Стус не захотів і відповідати на поставлене запитання відмовився.
ЗАПИТАННЯ. Як вбачається з огляду вказаного документа, він виготовлений в двох примірниках. Покажіть, для чого ви розмножували названий вище документ?
ВІДПОВІДЬ. Відповіді на поставлене запитання не надійшло.
ЗАПИТАННЯ. Вам пред’являються для огляду та ознайомлення вилучені в вас під час обшуку 14–15 травня цього року: