Справа Василя Стуса. Збірка документів з архіву колишнього КДБ УРСР - Вахтанг Теймуразович Кіпіані
ЗАПИТАННЯ. Тоді ж, під час обшуку 14–15 травня цього року, в вашій квартирі поряд з іншими документами було вилучено:
• загальний зошит у дерматиновій обкладинці червоно-коричневого кольору з поміткою на форзаці «№ 3» на 96 аркушах з записами, що починаються зі слів: «Блез Паскаль Мысли…» і закінчуються словами: «…Берегите здоровья. Целую»;
• загальний зошит у поліетиленовій обкладинці чорного кольору на 96 аркушах у клітинку, на форзаці якого є помітка «№ 3 вірші», а нижче приклеєно типографський текст вірша, що починається словами: «Лучи к ним в душу не сходили…»;
• загальний зошит у дерматиновій обкладинці коричневого кольору з поміткою на форзаці «№ 6» на 96 аркушах у клітинку з записами віршів, написаних у строчку, що починаються зі слів: «Приспішає наче битий…» і закінчуються словами: «…Я ще не знав, що є двійня». Перелічені вище зошити пред’являються вам для огляду.
Що ви можете показати відносно пред’явлених вам зошитів, зокрема кому вони належать та ким виконані в них записи?
ВІДПОВІДЬ. Обвинувачений Стус виявив бажання ознайомитись тільки з одним зошитом, що в коричневій дерматиновій обкладинці з позначкою на форзаці «№ 6». Така можливість йому була надана. З іншими двома зошитами, які також пред’являлись для огляду, — знайомитись відмовився, не висунувши ніяких мотивів.
Оглянувши зазначений зошит, обвинувачений Стус повернув його слідчому і ніякої відповіді на поставлене йому запитання не дав.
ЗАПИТАННЯ. На 31-му аркуші зошита, з яким ви щойно ознайомились, поміщено вірш під назвою «На Схід, на Схід…», в якому йдеться про те, що Україна начебто «уся в антонівім огні», «страшна до неї путь — на котрій сам падеш і друзі теж падуть».
Хто автор цього вірша та що ви можете показати відносно змісту наведених у запитанні рядків з нього?
ВІДПОВІДЬ. Після того як запитання було оголошене слідчим, обвинувачений Стус заявив: «На будь-які запитання відповідати відмовляюсь».
ЗАПИТАННЯ. У пред’явленому вам для ознайомлення зошиті, що в дерматиновій обкладинці червоно-коричневого кольору з поміткою на форзаці «№ 3», на останньому аркуші олівцем написані тексти телеграм, в яких йдеться про те, що вашу переписку начебто «блокировали».
Для кого призначались написані тексти телеграм?
ВІДПОВІДЬ. Ніякої відповіді на запитання не надійшло.
ЗАПИТАННЯ. Вам пред’являються для ознайомлення вилучені під час обшуку 14–15 травня цього року в вашій квартирі:
• книжка для чорнових записів кульковою ручкою на 260 аркушах нелінованого паперу з записами, що починаються зі слів: «Научи меня, Господи…» і закінчуються словами: «…но ты носись не для меня. Я. в.»;
• саморобний блокнот на 108 аркушах у клітинку з записами, що починаються зі слів: «Войтович Всеволод Степанович…» і закінчуються словами: «…Галина Разов Алекс-на. Евгения Алекс-на»;
• блокнот-щотижневик у чорній поліетиленовій обкладинці на 72 аркушах з записами, що починаються зі слів: «1/3 шклянці…» і закінчуються словами: «…Здав: 17.4 — тепле (1,2), сор., труси, рушник»;
• записник з абеткою в поліетиленовій обкладинці синього кольору на 64 аркушах у клітинку з записами, що починаються зі слів: «Середа 2–7 веч…» і закінчуються словами: «…Підручник з фізики Жданова, Лансберта для 10 класу».
Кому належать пред’явлені вам для огляду книжка для чорнових записів, блокноти та записник, ким виконані в них записи?
ВІДПОВІДЬ. Обвинувачений Стус відмовився оглядати пред’явлені йому для ознайомлення книжку, два блокноти та записник і ніякої відповіді на поставлене запитання не дав.
ЗАПИТАННЯ. На останніх аркушах пред’явленої вам книжки для чорнових записів під заголовками: «Перм», «Володимир», «Звільнені», «Морд-Перм», «Засланці», «Львів — І. ФР.», «Київ», «Москва» записано ряд осіб засуджених за антирадянську діяльність.
Ким, коли та з якою метою вчинені ці записи?
ВІДПОВІДЬ. Відповіді на запитання не надійшло.
ЗАПИТАННЯ. Такі ж тенденційно підібрані записи відносно осіб, засуджених за антирадянську діяльність, містяться в блокноті-щотижневику та записнику з абеткою, які також пред’являлись вам для огляду.
Поясніть, кому та для чого були потрібні ці записи?
ВІДПОВІДЬ. Відповідати на поставлене запитання обвинувачений Стус відмовився.
ЗАПИТАННЯ. Вам пред’являється для огляду вилучений в вас під час обшуку 14–15 травня 1980 року аркуш білого нелінованого паперу з рукописним текстом, що починається зі слів: «В. Стус — Євгенові С. Гріх мені…» та закінчується словами: «…З привітом Василь. Дописував листа 17.8.77».
Покажіть, що це за текст, хто його автор та виконавець?
ВІДПОВІДЬ. Знайомитись з пред’явленим йому рукописним текстом обвинувачений Стус не захотів і ніякої відповіді на запитання не дав.
ЗАПИТАННЯ. Як вбачається зі змісту пред’явленого вам тексту, він являє собою витяги із ваших листів до Євгена Сверстюка.
Ким та з якою метою зроблені ці витяги?
ВІДПОВІДЬ. Ніякої відповіді на запитання не надійшло.
Обвинувачений Стус відмовився знайомитись з протоколом допиту, не висунувши ніяких мотивів. Протокол оголошено слідчим. Заяв та зауважень щодо протоколу допиту з боку обвинуваченого не надійшло. Підписувати протокол обвинувачений Стус безпідставно відмовився.
Старший слідчий Слідчого відділу КДБ УРСР
майор
Селюк
ПРОТОКОЛ
додаткового допиту обвинуваченого
місто Київ
15 липня 1980 р.
Старший слідчий Слідчого відділу КДБ Української РСР майор Селюк в приміщенні Слідчого відділу КДБ УРСР, кабінет № 20, з додержанням вимог ст. ст. 143, 145 і 146 КПК УРСР допитав обвинуваченого: Стус Василь Семенович, 1938 року народження (дані про особу обвинуваченого маються в справі).
Допит почато в 16 год. 30 хв.
Закінчено в 18 год. 00 хв.
ЗАПИТАННЯ. Вам пред’являється для огляду и ознайомлення вилучене в вас під час обшуку 14–15 травня цього року запрошення-виклик вашої