Справа Василя Стуса. Збірка документів з архіву колишнього КДБ УРСР - Вахтанг Теймуразович Кіпіані
Що ви покажете з цього приводу, зокрема коли, ким, при яких обставинах та з якою метою був виготовлений названий документ?
ВІДПОВІДЬ. Відповідь не надійшла.
ЗАПИТАННЯ. Вам пред’являється для огляду рукописний текст, виконаний на 4 аркушах з учнівського зошита, що починається зі слів: «Дорога Михасю! Дорогі Світлано, Юрку!..» та закінчується словами: «…хоч бувало не часто, на жаль». Ці аркуші були вилучені в вашій квартирі під час обшуку 14–15 травня цього року.
Покажіть, кому належать названі аркуші, коли, ким виконаний на них текст та хто ті особи, яким він адресувався?
ВІДПОВІДЬ. Обвинувачений Стус відмовився знайомитись з пред’явленим йому текстом і ніякої відповіді на поставлене запитання не дав.
ЗАПИТАННЯ. Зі змісту пред’явленого вам рукописного тексту вбачається, що це ваш лист до групи осіб: Михасі, Світлани, Юрка, Льолі, Надії, Павла, Рити, Бориса і Валерії, написаний під час вашого перебування в Тенькінському районі Магаданської області після виходу з лікарні, в якій, як вказується в листі, ви знаходились на лікуванні з 20 серпня до 18 жовтня 1977 року.
Коли, в скількох примірниках та в зв’язку з чим був виготовлений вами цей лист і кому конкретно із названих у ньому осіб ви його надсилали?
ВІДПОВІДЬ. Відповідь не надійшла.
ЗАПИТАННЯ. Чи надсилали ви цей лист ще кому-небудь крім зазначених у ньому осіб?
ВІДПОВІДЬ. Відповідь не надійшла.
ЗАПИТАННЯ. Кого із свого оточення ви знайомили з текстом цього листа?
ВІДПОВІДЬ. Відповідь не надійшла.
ЗАПИТАННЯ. Як вбачається з огляду зазначеного листа, два його аркуші написані одним почерком, а два — іншим, що свідчить про те, що в його розмноженні приймали участь різні особи.
Покажіть, хто крім вас причетний до розмноження цього листа?
ВІДПОВІДЬ. Відповідь не надійшла.
ЗАПИТАННЯ. В названому вище листі ви пишете: «В разі арешту я відмовлятимусь вести будь-яку досудову розмову, хай і запихують у божевільню. В разі суду я вимагатиму відкритого судового процесу, представників міжнар. організацій…», що також перегукується з тими положеннями, які викладені в названому вище документі під назвою «Памятка украинского борца за волю».
Що ви можете показати з цього приводу?
ВІДПОВІДЬ. Відповідь не надійшла.
ЗАПИТАННЯ. Ви будете особисто знайомитись з протоколом допиту чи зачитати вам його вслух?
ВІДПОВІДЬ. Відповідь не надійшла.
В зв’язку з тим, що обвинувачений Стус відмовився знайомитись з протоколом допиту, протокол був оголошений йому слідчим. Ніяких заяв та поправок до протоколу з боку обвинуваченого Стуса не поступило. Підписувати протокол допиту обвинувачений Стус безмотивно відмовився.
Старший слідчий Слідвідділу КДБ УРСР
майор Селюк
ПРОТОКОЛ
додаткового допиту обвинуваченого
місто Київ
24 червня 1980 р.
Старший слідчий Слідчого відділу КДБ Української РСР майор Селюк в приміщенні Слідчого відділу КДБ УРСР, кабінет № 20, з додержанням вимог ст. ст. 143, 145 і 146 КПК УРСР допитав обвинуваченого: Стус Василь Семенович, 1938 року народження (дані про особу обвинуваченого маються в справі).
Допит почато в 11 год. 15 хв.
Закінчено в 13 год. 05 хв.
ЗАПИТАННЯ. Під час обшуку 14–15 травня 1980 року в вашій квартирі було вилучено стандартний аркуш білого нелінованого паперу з машинописним текстом віршів: «Так явно світ тобі належать став…», «В мені уже народжується бог…», «Колеса глухо стукотять, мов хвиля об паром…», «Я знав майже напевно…» та «Ось вам сонце, сказав чоловік з кокардою на кашкеті…». Цей аркуш з вказаними віршами пред’являється вам для огляду.
Що ви можете показати з приводу пред’явлених вам для огляду та ознайомлення віршів?
ВІДПОВІДЬ. Обвинувачений Стус відмовився знайомитись з пред’явленими йому віршами і заявив: «Відповідати на будь-які запитання по кримінальній справі відмовляюсь».
ЗАПИТАННЯ. Хто автор названих вище віршів, де, коли, за яких обставин вони були написані й віддруковані?
ВІДПОВІДЬ. Відповідати відмовляюсь.
ЗАПИТАННЯ. Ким, на якій машинці та в скількох примірниках були надруковані пред’явлені вам для ознайомлення вірші, де знаходяться інші примірники?
ВІДПОВІДЬ. Після того як запитання було оголошене слідчим, від обвинуваченого Стуса ніякої відповіді не надійшло.
ЗАПИТАННЯ. Вам пред’являється для огляду аркуш білого паперу стандартного формату, перегорнутий вдвоє, на якому міститься рукописний текст вірша «Колеса глухо стукотять, мов хвиля об паром…», ідентичний за своїм змістом тому, що надрукований на аркуші, який вам щойно пред’являвся для огляду. Цей вірш також був вилучений в вашій квартирі під час обшуку 14–15 травня цього року.
Поясніть, коли, ким та для чого був розмножений вірш «Колеса глухо стукотять, мов хвиля об паром…»?
ВІДПОВІДЬ. Обвинувачений Стус відмовився знайомитись з пред’явленим йому рукописним текстом вірша «Колеса глухо стукотять, мов хвиля об паром…» і ніякої відповіді на поставлене запитання не дав.
ЗАПИТАННЯ. Тоді ж, під час обшуку 14–15 травня цього року, в вашій квартирі був вилучений загальний зошит у картонній обкладинці голубого кольору з рукописними записами, що починаються зі слів: «Левек: “Без великих доктрин…”» і закінчуються словами: «…там музи-бранки». На останіх трьох аркушах цього зошита містяться вірші: «Безпашпортний і закріпачений…», «Село, колгоспна вітчина…» Названий зошит пред’являється вам для огляду.
Покажіть, кому належить цей зошит, хто автор та виконавець поміщених у ньому віршів: «Безпашпортний і закріпачений…» та «Село, колгоспна вітчина…»?
ВІДПОВІДЬ. Обвинувачений Стус відмовився знайомитись з пред’явленим йому загальним зошитом і ніякої відповіді на поставлене запитання не дав.
ЗАПИТАННЯ. Коли, де, в зв’язку з чим та за яких інших обставин були виготовлені вірші: «Безпашпортний і закріпачений…» та «Село, колгоспна вітчина…»?
ВІДПОВІДЬ. Обвинувачений