Справа Василя Стуса. Збірка документів з архіву колишнього КДБ УРСР - Вахтанг Теймуразович Кіпіані
Покажіть, хто така Ніна Самокіш та в яких стосунках ви з нею знаходитесь?
ВІДПОВІДЬ. Обвинувачений Стус не побажав знайомитись з пред’явленим йому запрошенням-викликом і ніякої відповіді по суті поставленого запитання не дав.
ЗАПИТАННЯ. Як вбачається зі змісту пред’явленого вам запрошення-виклику, названа Ніна Самокіш викликала до себе, крім вас, вашу дружину — Попелюх Валентину Василівну.
Чи знайома ваша дружина з вказаною Ніною Самокіш?
ВІДПОВІДЬ. Відповіді на запитання не надійшло.
ЗАПИТАННЯ. З чиєї ініціативи — Ніни Самокіш чи вашої родини — було надіслане вам назване вище запрошення-виклик на поїздку до Сполучених Штатів Америки?
ВІДПОВІДЬ. Відповідь на запитання не надійшла.
ЗАПИТАННЯ. Під час обшуку 14–15 травня 1980 року в вашій квартирі було вилучено 40 аркушів чорного копіювального паперу, на частині яких є відбитки окремих слів машинописного тексту. Ці аркуші пред’являються вам для огляду.
Покажіть, який текст був віддрукований за допомогою зазначеного копіювального паперу та в яких роках ви користувались ним?
ВІДПОВІДЬ. Обвинувачений Стус відмовився знайомитись з аркушами копіювального паперу, що пред’являвся йому для огляду, і відповіді на поставлене запитання не дав.
ЗАПИТАННЯ. Тоді ж, під час обшуку 14–15 травня 1980 року, в вашій квартирі був вилучений, поряд з іншими документами, загальний зошит у дерматиновій обкладинці синьовато-зеленого кольору на 94 аркушах у клітинку з записами, що починаються зі слів: «О дождь нам днесь — не обіцяй на завтра…» і закінчуються словами: «…перерізане горло дарю». Названий зошит пред’являється вам для огляду.
Кому належить цей зошит та ким виконані записи в ньому?
ВІДПОВІДЬ. Обвинувачений Стус не побажав знайомитись з пред’явленим йому для ознайомлення загальним зошитом і ніякої відповіді на поставлене запитання не дав.
ЗАПИТАННЯ. Вам пред’являється для огляду вилучений в вас під час обшуку 14–15 травня цього року поштовий конверт без штемпелів з адресою отримувача: «Львів-41, Спокійна, 13 Антонів Олені» та адресою відправника: «252179 Київ-179 Чорнобильська 13-а, 94 Стус В. С.», в якому знаходиться рукописний лист, датований 25 січня 1980 року.
Покажіть, як ви знаєте Антонів Олену та які між вами стосунки?
ВІДПОВІДЬ. Обвинувачений Стус не побажав знайомитись з пред’явленим йому листом і відповіді на поставлене запитання не дав.
ЗАПИТАННЯ. В зазначеному листі, адресованому Антонів Олені, ви тенденційно описуєте судовий процес по кримінальній справі відносно Горбаля Миколи Андрійовича, в чорних фарбах змальовуєте своє життя після повернення до Києва, де вас нібито позбавлено роботи, піддано «всіляким обмеженням».
Поясніть, з якою метою ви з таким упередженням пишете про наведене в своєму листі до Антонів?
ВІДПОВІДЬ. Вислухавши запитання, обвинувачений Стус ніякої відповіді на нього не дав.
ЗАПИТАННЯ. Під час обшуку 14–15 травня 1980 року в вашій квартирі була вилучена саморобна збірка віршів на 35 аркушах білого нелінованого паперу під загальним заголовком «Коронування опудала», автором якої значиться Ігор Калинець. Вказана збірка віршів пред’являється вам для огляду.
Покажіть, коли, за яких обставин ця збірка потрапила до вашої квартири, з якою метою ви зберігали її в себе вдома та як ви знаєте її автора — Ігоря Калинця?
ВІДПОВІДЬ. Обвинувачений Стус не захотів знайомитись з пред’явленою йому збіркою віршів і ніякої відповіді на поставлене запитання не дав.
ЗАПИТАННЯ. Вам пред’являється для огляду вилучений в вас під час обшуку 14–15 травня 1980 року поштовий конверт з адресою отримувача: «Київ-179, вул. Чорнобильська, 13-а, кв. 94, Стусу Василю Семеновичу» та адресою відправника: «м. Луцьк, вул. 50 років Жовтня, 3-а, Коц М. Г.», в якому знаходиться поздоровча листівка, надіслана вам з нагоди свята «Великодня».
Коли, де, за яких обставин ви познайомились з автором пред’явленої вам для огляду листівки та які між вами стосунки?
ВІДПОВІДЬ. Обвинувачений Стус відмовився оглянути пред’явлену йому листівку з конвертом і відповіді по суті поставленого запитання не дав.
ЗАПИТАННЯ. Вам надається можливість оглянути вилучені в вас під час обшуку 14–15 травня цього року дві чорно-білі фотокартки, на одній з яких зоображено запущене приміщення церкви, а нижче напис: «Скоро в Донбассе не будет церквей. В Донсоде закрытие церкви приурочили к октябрьским торжествам». На другій фотокартці зоображено вогнище і напис: «Величезне вогнище в Горлівці. Робітники палять кілька тисяч ікон…»
Що ви можете показати відносно пред’явлених вам для огляду фотокарток, зокрема звідки вони потрапили до вашої квартири та для чого ви зберігали їх у себе вдома?
ВІДПОВІДЬ. Знайомитись з пред’явленими фотокартками обвинувачений Стус відмовився і ніякої відповіді на поставлене запитання не дав.
В зв’язку з тим, що обвинувачений Стус відмовився знайомитись з протоколом допиту, протокол був оголошений йому слідчим. Заяв, зауважень щодо протоколу з боку обвинуваченого не поступило. Підписувати протокол обвинувачений Стус безпідставно відмовився.
Старший слідчий Слідчого відділу КДБ УРСР
майор
Селюк
ПРОТОКОЛ
додаткового допиту обвинуваченого
місто Київ
17 липня 1980 р.
Старший слідчий Слідчого відділу КДБ Української РСР майор Селюк в приміщенні Слідчого відділу КДБ УРСР, кабінет № 20, з додержанням вимог ст. ст. 143, 145 і 146 КПК УРСР допитав обвинуваченого: Стус Василь Семенович, 1938 року народження (дані про особу обвинуваченого маються в справі).
Допит почато в 15 год. 05 хв.
Закінчено в 17 год. 25 хв.
ЗАПИТАННЯ. Під час обшуку 14–15 травня 1980 року в вашій квартирі було знайдено та вилучено:
• шість аркішів зеленувато-світло-голубого кольору нелінованого паперу стандартного формату з записами, що починаються на трьох аркушах зі слів: «Література