Справа Василя Стуса. Збірка документів з архіву колишнього КДБ УРСР - Вахтанг Теймуразович Кіпіані
Старший слідчий Слідчого відділу КДБ Української РСР майор Селюк в приміщенні Слідчого відділу КДБ з додержанням вимог ст. ст. 143, 145 і 146 КПК УРСР допитав обвинуваченого: Стус Василь Семенович, 1938 року народження (дані про особу обвинуваченого маються в справі).
Допит почато в 15 год. 15 хв.
Закінчено в 16 год. 55 хв.
ЗАПИТАННЯ. На допиті 21 червня 1980 року вам було пред’явлено для огляду та ознайомлення три аркуші рукописного документа під назвою «Памятка украинского борца за волю», вилученого під час обшуку 14–15 травня цього року в вашій квартирі за адресою: місто Київ, вулиця Чорнобильська, 13-а, квартира 94.
Згідно висновку криміналістичної експертизи від 21 липня 1980 року, зазначений документ був виготовлений вами.
Покажіть, коли саме та за яких обставин ви виготовили документ «Памятка украинского борца за волю».
ВІДПОВІДЬ. Відповіді по суті поставленого запитання не надійшло.
ЗАПИТАННЯ. Як вбачається з протоколу огляду аркушів, на яких написано текст документа «Памятка украинского борца за волю», вони за своїм розміром, кольором та наявністю слідів від скріпок співпадають з аркушами в загальному зошиті на 78 аркушах, який також був вилучений в вас під час обшуку 14–15 травня цього року і пред’являвся вам для огляду на допиті 21 червня 1980 року.
Про те, що всі аркуші, на яких виконаний документ «Памятка украинского борца за волю», раніше складали одне ціле з зазначеним вище загальним зошитом, підтверджується також висновком криміналістичної експертизи від 21 липня 1980 року.
Дайте покази про обставини виготовлення вами цього документа.
ВІДПОВІДЬ. Відповіді від обвинуваченого по суті поставленого запитання не надійшло.
ЗАПИТАННЯ. Як видно з огляду названого вище загального зошита, з якого вирвані аркуші з документом «Памятка украинского борца за волю», ви їм користувались після повернення в серпні 1979 року з Магаданської області до Києва.
Крім того, на одному з аркушів названого вище документа простим олівцем виписані дні календаря за квітень-травень 1980 року. Це ще раз свідчить, що він був у вашому користуванні навесні 1980 року.
Покажіть, з якою метою ви виготовили документ «Памятка украинского борца за волю».
ВІДПОВІДЬ. Відповіді на запитання не надійшло.
ЗАПИТАННЯ. Документ «Памятка украинского борца за волю» за своїм змістом є відверто ворожим, програмного характеру. В ньому з антирадянських позиций ви зводите злісні наклепницькі вигадки, що порочать радянський державний і суспільний лад, викладаєте конкретну програму боротьби з існуючим у нашій країні ладом, твердите про необхідність створення так званої «незалежної України» і даєте рекомендації по проведенню антирадянської діяльності та поради на випадок арешту «українським борцям за справедливість».
Дайте показання відносно цього.
ВІДПОВІДЬ. Відповіді по суті поставленого запитання не надійшло.
ЗАПИТАННЯ. В зазначеному документі ви вказуєте «силы, преследующие тебя, это те, кто удерживает твою родину в колон. неволе» і наклепницьки твердите, що Радянську Україну нібито тримають «в колон. ярмі шляхом страшного терору, геноциду, нищення найкр. синів України».
Покажіть, хіба це не наклеп на рядянський державний і суспільний лад?
ВІДПОВІДЬ. Відповіді по суті поставленого запитання не надійшло.
ЗАПИТАННЯ. Поряд з наведеним вище в документі «Памятка украинского борца за волю» ви закликаєте до боротьби з Радянською владою шляхом «створення широкої мережі правозахисних об’єднань, орг-ції випуску періодичних журналів типу “Укр. вісника” і т. д.», викладаєте програму боротьби з радянським державним та суспільним ладом, вказуючи, що шлях, на який ви стали, є шляхом опору Радянській владі, і даєте конкретні поради щодо конспірації при проведенні ворожої діяльності і на випадок арешту. Зокрема, твердите: «Коли ти став на шлях опору, знай, що карні сили тебе вже помітили. Тому будь обачний у словах, учинках, стосунках з людьми. Отож, кажи іншим тільки те, що потрібне, продумуй кожен свій крок, перевір друзів, особливо тих, з ким ти маєш найбл. справи. Завжди будь готовий до арешту. Тому всі папери, книжки і т. д. постійно ховай… Усе, не потрібне тобі на ближчий період, тримай у більш надійному сховку, про який мусить знати мінімум 1–2 твоїх друзів… Під час слідства думай про справу, а не про себе. Коли ти не нашкодиш їй, тобі буде легше перенести тягар ізоляції. На всі питання слідства можна відповідати так: а) всі необхідні пояснення в справі я волію дати у відкр. політ. процесі з участю представників укр. і міжнар. правоз. орг-цій. До цього часу відповідати не волію, б) відповідати не бажаю».
Покажіть, чому ви стали на шлях виготовлення цього антирадянського документа?
ВІДПОВІДЬ. Відповіді по суті запитання не надійшло.
ЗАПИТАННЯ. Виходячи з ворожого змісту і антирадянської направленості документа «Памятка украинского борца за волю», який спрямований на боротьбу з існуючим у нашій країні радянським державним і суспільним ладом, цей документ виготовлено вами саме з метою підриву та ослаблення Радянської влади.
Чи підтверджуєте ви це?
ВІДПОВІДЬ. Відповіді на запитання не надійшло.
ЗАПИТАННЯ. Як вбачається з тексту зазначеного документа, він був виготовлений вами для поширення в майбутньому, про що свідчить той факт, що його текст ви написали українською і російською мовами.
Покажіть, де саме, серед яких осіб ви збирались розповсюдити цей документ?
ВІДПОВІДЬ. Відповіді по суті запитання не надійшло.
ЗАПИТАННЯ. В названому вище документі ви захищаєте антирадянську, антинародну діяльність бандитів ОУН-УПА, називаючи її «національно-визвольним рухом», і пропонуєте «На Зах. — Укр. землях у кожному селі складати картотеки тих, що загинули в роки нац. — визв. повст., — учасників ОУН і УПА, потрібна політ. історія кожного села, містечка, району».
В зв’язку з такими вашими твердженнями про бандитів-бандерівців доречно нагадати вам, що в своєму останьому слові на суді 7 вересня 1972 року ви вказували: «Бандерівська преса визнала мене за свого спільника, а люди, на чиїх руках ще не обсохла кров