Українська література » Класика » Маруся - Квітка-Основ'яненко

Маруся - Квітка-Основ'яненко

Читаємо онлайн Маруся - Квітка-Основ'яненко
до них, зняв ша­поч­ку, пок­ло­нивсь i ка­же:

- Добридень, дiв­ча­та. Бо­же вам по­ма­гай!


- Спасибi! Не­хай i вам бог по­ма­га! - ска­за­ли йо­му ув один го­лос дiв­ча­та.


От їм i ка­же Ва­силь:


- Чи не бiг­ла про­ти вас яка со­ба­ка?


- Цур їй, пек вiд нас! - ка­же Оле­на. - Ми її не ба­чи­ли; хi­ба де бi­га?


- Ось ту­теч­ки тiльки пе­ред ва­ми ки­да­лась на лю­дей, - ка­зав Ва­силь, - то про­же­нуть її, а во­на вiд­тi­ля за­бi­жить, та й не знаєш, вiд­кi­ля її i сте­рег­тись. Та та­ка сер­ди­та, на всiх так i ки­дається. Так я от­се ви­ло­мив со­бi ко­ля­ку та йду i ози­ра­юсь.


- Ой ли­шенько! Я її бо­юсь. Вер­нi­мось, Ма­ру­сю! - ка­же Оле­на.


- Не бiй­тесь, дiв­чат­ка; ад­же ви у го­род i я у го­род, то я з ва­ми бу­ду йти, а ко­ли на­бi­жить, то вас обо­ро­ню.


- От за се спа­си­бi! Те­пер нам, Ма­ру­сю, не страш­но, - ска­за­ла Оле­на, а са­ма ра­дi­сiнька бу­ла, що з па­руб­ком бу­де йти усю до­ро­гу. Отак i пiш­ли со­бi укуп­цi.


Зовсiм же то наш Ва­силь збре­хав, що буд­то там бiг­ла яка б то со­ба­ка. Се вiн зна­рош­не їх на­ля­кав, щоб во­ни прип­ро­си­ли йо­го про­во­ди­ти їх i щоб не ца­ра­мо­ни­ли­ся з ним iти.


Ось як iдуть, i Ва­силь їх по­пе­ред­жа - звiс­но вже, мо­ло­децька по­ход­ка про­ти дiв­ча­чої - та й пiд­жи­да їх; от Ма­ру­ся зби­ра­ла­ся, як би то з ним за­го­во­ри­ти, а да­лi й ка­же:


- Бачите, як ми ти­хенько йде­мо i ви нас пiд­жи­даєте. Мо­же, ми вам бо­ро­ни­мо?


- А чим? - ка­же Ва­силь. А Ма­ру­ся ка­же:


- Тим, що; мо­же, вам… пильно тре­ба у го­ро­дi бу­ти? Мо­же, вас ха­зя… ха­зяїн жде? - Себ­то на­до­гад бу­ря­кiв, щоб ви­пи­та­ти йо­го, чи не ска­же чо­го про ха­зяй­ську доч­ку.


- I вже ме­нi те­пер го­род! За­був про йо­го i ду­ма­ти, - ска­зав Ва­силь, а да­лi, тяж­ко здох­нув­ши, ка­же: - Од­но в ме­не на дум­цi: ко­ли б то бог по­мiг! Тiльки за­тим i пi­ду до ха­зяїна, щоб…


- А чо­му ви учо­ра на ве­сiл­лi не тан­цю­ва­ли? - пе­ре­би­ла йо­му Оле­на та й по­ча­ла з ним па­ще­ку­ва­ти. Вiн їй сло­во не­хо­тя ска­же чи не ска­же, а во­на йо­му де­сять; та так i стри­же, так i стри­же, та ви­га­дує, та док­ла­дує, та при­ди­рається, що вже Ва­силь нi­яким по­би­том i не вiд­че­питься вiд неї.


А сер­деш­на ж то Ма­ру­ся за­че­пи­ла бу­ло Ва­си­ля, - те­пер i са­ма не ра­да. Вже ж те­пер вiн, не та­ючись, ска­зав, що у нього щось є на дум­цi i що за­тим тiльки i йде до ха­зяїна. Се вже, пев­но, щоб до­мо­ви­ти­ся об сва­тан­нi на йо­го доч­цi.


От у та­ких дум­ках та гад­ках iде не йде, i но­ги не слу­жать; i сер­диться на се­бе, чо­го во­на на торг пiш­ла; сер­диться на Ва­си­ля, чо­го вiн їм на­зуст­рiч по­пав­ся, i вже мов зас­ва­та­ний, а з чу­жи­ми дiв­ча­та­ми хо­ди­ти­ме по ба­за­ру; сер­диться i на Оле­ну, чо­го во­на та­ка ве­се­ла, чо­го так з зас­ва­та­ним па­руб­ком па­ще­кує; сер­диться на усiх i за все, а са­ма не зна на ко­го i за що.


От прий­шли у го­род, по­хо­ди­ли по ба­за­ру; Оле­на за­раз ску­пи­ла все, що тре­ба їй бу­ло, а Ма­ру­ся тiльки хо­дить за нею та свi­том ну­дить i усе на­па­дається на Оле­ну, що притьмом по­ра до­до­му. А Ва­силь усе за ни­ми хо­дить та - як той мi­хо­но­ша у ко­ляд­цi - но­сить Ма­ру­син ко­шик та скла­да, що Оле­на ку­пує. Да­лi ос­мi­ливсь якось-то спи­та­ти Ма­ру­сю (бо, ба­чив­ши, що во­на усю до­ро­гу мов­ча­ла, ду­мав, пев­но, що во­на на нього сер­диться), та й пи­та:


- А ти, Ма­ру­сю, чом нi­чо­го не ку­пуєш?


- Та ме­нi не­ба­гацько… де­чо­го й ку­пу­ва­ти… - ка­же Ма­ру­ся та й вiд­вер­ну­лась вiд нього, щоб не ди­ви­тись на чу­жо­го же­ни­ха, - тiльки й тре­ба ку­пи­ти ма­те­рi… кре­са­ло на люльку… а батько­вi… ни­ток крас­них… на ме­реж­ки до хус­ток… та яло­ви­чи­ни… на пет­рiв­ку.


Отак на­вар­ня­ка­ла на­ша Ма­ру­ся, що тро­хи й сам Ва­силь їй у вi­чi не нас­мi­явсь; ще то доб­ре, що не чу­ла сього Оле­на, тор­гу­ючи у пе­ре­куп­ки шпильки.


Василь тiльки со­бi ти­хе­сенько ус­мiх­нувсь, бо до­га­давсь, що щось не так во­но є, та й узявсь, що тре­ба бу­ло Ма­ру­сi, ку­пи­ти. По­ку­пив­ши i поск­ла­дав­ши у ко­шик усе до­ку­пи, ка­же:


- Вже ж як хо­че­те, дiв­чат­ка, а я вас спро­вод­жу аж до­до­му, щоб обо­ро­ни­ти вас вiд со­ба­ки; та й ме­нi та­ки у ва­шiм се­лi є до чо­ло­вi­ка дi­ло.


Оп'ять-таки Ва­силь збре­хав: не бу­ло йо­му нi­яко­го дi­ла нi до яко­го чо­ло­вi­ка, а хо­тi­лось йо­му… та по­ба­чи­мо, що бу­де дальш.


От i пiш­ли во­ни со­бi вп'ять укуп­цi з го­ро­да. Тiльки що вий­шли з улиць на сте­пок, от Оле­на як крик­не:


- Ох, я дур­на та бо­же­вiльна! За­бу­ла зай­ти до шев­ця по батько­вi чо­бо­ти. Що тут ме­нi на свi­тi ро­би­ти?


Потолкувавшись, по­ра­ди­лись, щоб Оле­на са­ма вер­ну­лась у го­род за чо­бо­та­ми, за­тим що не­да­ле­ко i у ву­ли­цях не страш­но, а Ва­силь щоб зос­тав­ся бi­ля Ма­ру­сi i щоб тут же до­жи­да­ли Оле­ни, а во­на му­си­ла шви­денько вер­ну­тись.


От як зос­та­ли­ся уд­вох Ва­силь з Ма­ру­сею, та й по­сi­да­ли на гор­би­ку; за­раз Ва­силь їй i ка­же:


- Марусю! Хоч ти роз­сер­диш­ся на ме­не, хоч про­же­неш вiд се­бе, хоч не зве­лиш, нi­ко­ли на очi по­па­да­тись, а я та­ки то­бi те­пер до­го­во­рю, що учо­ра хо­тiв ска­за­ти…


- Що там та­ке? - спи­та­лась Ма­ру­ся, а са­ма зля­ка­ла­ся так, що не мож­на й роз­ка­за­ти, а са­ма не зна чо­го.


- Марусю! Чи я ж один був та­кий на свi­тi, щоб, по­ба­чив­ши те­бе, не по­лю­бив щи­ро? Люб­лю я те­бе, Ма­ру­сенько, усiм сер­цем моїм, люб­лю я те­бе бiльш усього на свi­тi!.. Не сердься на ме­не, не вiд­во­ро­чуй­ся, не за­ту­ляй очиць твоїх бi­лою ру­ченькою; дай її ме­нi сю­ди, не­хай при­гор­ну її до сво­го сер­денька, та тог­дi хоч i вмру, ко­ли то­бi нев­год­на щи­рая моя лю­бов!.. Що ж ти мов­чиш? Чом не гля­неш на ме­не?.. Про­мов до ме­не хоч пiвс­ло­веч­ка; ска­жи, що ти не сер­диш­ся за мою лю­бов. Роз­зна­вай ме­не, роз­пи­туй про ме­не, мо­же-та­ки, про ме­не що-не­будь i доб­ре по­чуєш.


Тiльки, що став так Ва­силь го­во­ри­ти, то Ма­ру­ся i не стя­ми­лась; сер­денько в неї так i б'ється, а са­ма, як у ли­хо­ман­цi, так i тру­ситься; боїться i са­ма не зна чо­го; ко­ли б зем­ля розс­ту­пи­ла­ся, так би во­на i ки­ну­лась ту­ди та й… Ва­си­ля по­тяг­ну­ла б за со­бою; ко­ли б їй кри­ла, по­ле­тi­ла б на край свi­ту… та не са­ма, а усе б

Відгуки про книгу Маруся - Квітка-Основ'яненко (0)
Ваше ім'я:
Ваш E-Mail: