Українська література » Класика » Маруся - Квітка-Основ'яненко

Маруся - Квітка-Основ'яненко

Читаємо онлайн Маруся - Квітка-Основ'яненко
пi­ду на торг та й ро­зiб'ю свою ту­гу. Ко­ли ж з ним зост­рi­нусь на мiс­тi, то бу­цiм йо­го i не знаю, i не бу­ду на нього ди­ви­тись… А вже вiн, вiр­но, з нею хо­ди­ти­ме по ба­за­ру та де­що ку­пу­ва­ти­муть… бо, ма­буть, i ве­сiл­ля швид­ко бу­де… То-то вже вiн бу­де рад, як оже­ниться!.. А во­на?.. Чо­го ж я за­ли­ва­юсь слi­зонька­ми?.. Ох, бi­донька моя!. Ох, го­реч­ко моє! Чо­го-та­ки я на ве­сiл­ля хо­ди­ла?.."

От так-то бiд­на Ма­ру­ся, не хо­тiв­ши й спо­ми­на­ти про Ва­си­ля, тiльки об нiм од­нiм i ду­ма­ла, i хоч би то­бi на ча­си­ноч­ку очи­ця­ми зве­ла; пла­ка­ла та жу­ри­лась цi­лi­сiньку нiч. А й дов­га нiч у нас на кле­чальнiй не­дi­лi! Ве­чiр­ня зо­ря ще не по­гас­не, а свi­то­ва вже й заньма­еться; блис­не Вiз, та вже до­ко­тив­шись до сход сон­ця.



От i те­пер. Тiльки що зi­роч­ки за­ся­ли у бо­га ми­ло­серд­но­го на не­бе­сах, тiльки що розс­вi­ти­ли­ся, та й то не зов­сiм яс­но, а не­на­че скрiзь сер­па­нок… Со­ло­вей­ко стих бi­ля своєї са­моч­ки, щоб вис­па­лась хо­ро­шенько, не жа­ха­ючись; вi­те­рець зас­нув, i гi­лоч­ки по сад­кам, дрi­ма­ючи, лед­ве-лед­ве ко­ли­шуться; тiльки й чу­ти, що че­рез греб­лю на ло­то­ках во­ди­ця цi­диться i, мов хто ни­щеч­ком каз­ку ка­же, що так i дрi­мається, а то усю­ди ти­хе­сенько… Аж ось - не­дов­го: зi­роч­ка по­ко­ти­лась… да­лi дру­га… тре­тя - i по­хо­ва­лись у синьому не­бi, мов у мо­ре ка­ну­ли; а про­ща­ючись з зем­лею, трош­ки сплак­ну­ли… от вiд їх слi­зоньок па­ла ро­са на зем­лю. Ка­ну­ла її кра­пелька, за­ше­лес­тi­ла у аерi - i про­ки­нув­ся вi­те­рець та й по­ко­ли­хав ти­хенько гi­лоч­ки по сад­кам та по лiс­кам… От i поп­ро­ки­да­лись пти­чi са­моч­ки, луп­ну­ли очи­ця­ми, зац­мо­ка­ли но­си­ка­ми… тут за­раз їх сам­чи­ки, що бi­ля них дрi­ма­ли, поп­ро­бур­ку­ва­лись i з ра­до­щiв, - що нас­тає вп'ять бо­жий день i во­ни бу­дуть з своїми са­моч­ка­ми лi­та­ти, гра­тись, лю­би­тись i що, мо­же, яка i яєчко зне­се, - з та­ких-то ра­до­щiв зас­пi­ва­ли своїх пi­сеньок, що ра­но й ве­чiр хва­лять гос­по­да не­бес­но­го, от­ця ми­ло­серд­но­го як чо­ло­вi­ко­вi, так уся­ко­му звi­рю, пти­цi та й са­мiй ма­ню­сiнькiй ко­ма­шеч­цi, що й оком не вздриш. А не хто уже вис­пi­ву­вать як со­ло­вей­ко. За­ще­бе­тав, за­ля­щав, за­чир­кав, зас­вис­тiв, зат­рi­щав… то стих­не, нi­би по­шеп­че своїй са­моч­цi, як її лю­бить, а во­на йо­му, ма­буть, ска­же, що й во­на йо­го лю­бить i пох­ва­ля йо­го пi­сеньки, то з ра­до­щiв i гук­не на увесь са­док… а як про­меж то­го ще й но­сич­ка­ми по­цi­лу­ються… тут вiн уже й не стя­миться… заж­му­риться, за­ще­бе­че, за­тер­чить, що аж не­на­че ох­рип­не, та зно­ву ще дуж­че ляс­не. Зад­рi­бо­че, що аж дух йо­му за­пи­рається… Та усе ж то так гар­но, так гар­но, що роз­ка­за­ти не мож­на, а на ду­шi ве­се­ло!


От на бе­ре­зах i лис­тя за­шу­по­тi­ли про­меж се­бе, що й во­ни, по лас­цi бо­жiй, бу­дуть кра­су­ва­тись на яс­но­му со­неч­ку. Сха­ме­ну­лась тра­вонька, як скро­пи­ла її не­бес­на ро­соч­ка; пiд­ня­лись стеб­лин­ки, роз­пу­ка­лись цвi­точ­ки i, по­ро­зi­вав­ши рi­точ­ки свої, на­ди­ха­ли на усю до­ли­ну та­ким за­па­хом, що, по­чув­ши йо­го, за­бу­деш про усе i тiльки, здих­нув­ши, по­ду­маєш: "Бо­же ми­ло­серд­ний! Отець наш не­бес­ний! I усе се, що тiльки є на зем­лi, у во­дi, пiд не­бе­са­ми, се усе ти тiльки по єди­но­му ми­ло­сер­дiю своєму для чо­ло­вi­ка ство­рив єси? А вiн, сеє мi­зер­неє соз­да­нiє, ся би­ли­на, ся пиль i по­ро­ши­на, чи вiн же то­бi бла­го­да­рить? I як?.. О бо­же пра­вед­ний! Бу­ди i усег­да ми­лос­тив нам, грiш­ним!.." Бiльш сього не вмiємо що i ска­зать!..


Ось i рi­де­сенький ту­ма­нець пав на рi­ченьку, мов па­ру­бок при­го­лу­бивсь до дiв­чи­ноньки i уку­пi з нею по­бiг­ли хо­ва­тись меж кру­ти­ми бе­ре­га­ми. Да­лi i хма­роч­ки ста­ли роз­хо­ди­тись, по­рiд­ша­ли й ста­ли звер­та­тись куп­ка­ми, мов клу­боч­ки, розс­ту­па­тись, щоб да­ти до­ро­гу для яко­гось пиш­но­го, важ­но­го гос­тя, нi­би ца­ря яко­го, дi­ющо­го доб­ро усьому ми­ру, i по­ко­ти­лось геть-геть за кру­тiї го­ри, щоб тiльки вiд­тi­ля ди­ви­ти­ся на те, що тут бу­де! Ось i за­чер­во­нi­ло на тiй до­ро­зi, де йо­му тре­ба йти, i ро­зiс­ла­лось, мов сук­но, як кар­ма­зин, крас­не; да­лi не­на­че срiб­нi цвiт­ки по ньому хто по­си­пав; а тут i увесь путь став мов зо­ло­тим пiс­ком по чер­во­но­му по­лю по­си­па­ний… За­зо­ло­ти­лись i вер­хiв'я де­ре­ва по лi­сам… i ось зо­ло­тий по них пi­сок сип­леться по де­ре­ву ниж­че, усе ниж­че… ниж­че… Усе стих­ло… Чо­гось жде!.. Ста­ло ви­ни­рять з-за зем­лi.. що? I свiт, i огонь, i кра­са… I вже i на край­ок йо­го не мож­на зир­ну­ти оком, що ж бу­де, як усе явиться ми­ру?.. I зо­ло­тi про­ме­нi вiд нього об­си­па­ли усю зем­лю, i са­мiї не­бе­са ста­ли нi­би ще кра­ще. Усе мов­чить, жа­да, щоб швид­ше яви­ла­ся у пол­но­тi кра­са ми­ру!.. Iдеть… ви­ко­ти­лось зов­сiм… озир­ну­ло зем­лю i… не­на­че по­ве­лi­ва­ло: "Хва­лi­те гос­по­да, що соз­дав i ме­не, i вас, i кож­ний день по­си­ла ме­не да­вать усьому ми­ру свiт i уся­ко­му ди­хан­ню жисть…" Тут зно­ва пта­шеч­ки, не­на­че по чиєму на­учен­ню, за­ще­бе­та­ли, усе мов зно­ва ожи­ло, чо­ло­вiк знов при­няв­ся за дi­ло своє… i що то: увесь мир iз­ра­ду­вав­ся!..



Ось вий­шов i Ва­силь iз сад­ка. Вiн доб­ре чув, що Ма­ру­ся з Оле­ною змо­ви­лись уку­пi йти на мiс­то, так вiн i не пi­шов вже до­до­му у го­род, а у тiм же се­лi, вiд го­ро­да верс­тов з чо­ти­ри, ски­тав­ся усю нiч, i як ста­ло свi­та­ти, то вiн вже i бе­рiг їх. Ви­зи­рав­ши iз са­доч­ка, по­ба­чив, що двi дiв­чи­ни геть-геть вiдс­та­ли вiд про­чо­го на­ро­ду, ти­хенько iдуть со­бi i роз­го­во­рю­ють; вiн за­раз вга­дав, що хто то йде, бо сер­це у нього тьохну­ло й по­да­ло звiст­ку; ото вiн i пi­шов, бу­цiм­то у го­род, ти­хою сту­пою, по­хи­лив­ши го­ло­ву, мов за­ду­мав­ся; а у са­мо­го аж жиж­ки тру­сяться, i дух йо­му зах­ва­тує вiд ра­до­щiв, що ще по­ба­чить Ма­ру­сю i по­го­во­рить з нею.


От iдуть дiв­ча­та: Оле­на, як та со­ро­ка, скре­го­че, що на ум збре­де, а Ма­ру­ся бу­цiм­то i слу­ха, та усе про своє га­да… аж зирк?.. i пiз­на­ла сво­го Ва­си­ля!.. Ру­ки й но­ги зат­ру­си­ли­ся, у жи­во­тi по­хо­ло­ну­ло, i дух зай­нявсь, i са­ма нi з мiс­ця.


- Та йди-бо швид­ше! - крик­ну­ла на неї Оле­на. - Чо­го ти зо­пи­няєшся? I так опiз­ни­лись.


- Та хто йо­го зна, чи спiтк­ну­лась, чи що, - ка­же Ма­ру­ся, са­ма ж нi з мiс­ця, хоч так би i ле­тi­ла до Ва­си­ля, як та го­луб­ка до го­лу­ба; бо вже й за­бу­ла, що, ма­буть, вiн не її лю­бить, що вiн вже пос­ва­та­ний на ха­зяй­ськiй доч­цi… усе за­бу­ла, а тiльки то­го й ба­жа, щоб бу­ти укуп­цi з своїм Ва­си­лем.


От як по­чув Ва­силь, що дiв­ча­та вже за ним го­мо­нять, озир­нувсь

Відгуки про книгу Маруся - Квітка-Основ'яненко (0)
Ваше ім'я:
Ваш E-Mail: