Українська література » Класика » Маруся - Квітка-Основ'яненко

Маруся - Квітка-Основ'яненко

Читаємо онлайн Маруся - Квітка-Основ'яненко
про ме­не бу­дуть зна­ти i чу­ти що-не­будь не­по­га­не; то­дi приш­лю лю­дей, то­дi їм усе i роз­ка­жеш. То брех­ня i грiх, як зов­сiм по­таїти, а то ми тiльки преж­де яко­го ча­су їм нi­чо­го не ска­же­мо. Чи так, моя па­ня­ноч­ко? -спи­тав та й по­цi­лу­вав її щи­ро, вiд сер­ця.

- Може, во­но i так, - дов­го по­ду­мав­ши, Ма­ру­ся ска­за­ла. - Я вже нi­чо­го не знаю, а усе ро­би­ти­му, що ме­нi ска­жеш. Тiльки вже, Ва­си­леч­ку, мiй ко­за­ченьку! як со­бi хо­чеш, а я вже бiльш до те­бе не вий­ду нi сю­ди, нi на ву­ли­цю, цi на ба­зар, нi­ку­ди.


- А се ж то чо­му? - спи­тавсь Ва­силь зля­кав­шись.


- Як со­бi хоч, а тiльки, по моїй дум­цi, се вже грiх, ко­ли чо­го не мож­на ма­те­рi ска­за­ти та теє i ро­би­ти ниш­ком вiд неї. Хоч роз­сер­дись зов­сiм, не тiльки так на­суп­ся, як те­пер, тiльки вже я не прий­ду, i не до­жи­дай ме­не, i не шу­кай ме­не. Iн­ше дi­ло, як­би я пос­ва­та­на бу­ла, то­дi б i нi­чо­го; а то хто-не­будь по­ба­чить, та про ме­не ще й сла­ва пi­де? Не хо­чу, не хо­чу! Не­хай бог бо­ро­нить! Ме­нi те­пер i Оле­ни страш­но; во­на щось ди­ви­лась на нас пильненько, як вер­ну­ла­ся з го­ро­да, i усе щось со­бi пiд нiс бор­мо­та­ла. За­раз же, прий­шов­ши, пi­ду до неї i усе їй роз­ка­жу i поп­ро­шу, щоб до ча­су нi­ко­му не го­во­ри­ла. Про­щай же, мiй со­ко­ли­ку, мiй Ва­си­леч­ку! Не сердься ж бо на ме­не; ад­же ти ка­жеш, що ско­ро приш­леш ста­рос­тiв? От ми не­на­дов­го роз­лу­чаємось.


Скiльки не про­сив, як-то не мо­лив її Ва­силь, щоб та­ки ви­хо­ди­ла сю­ди хоч че­рез день або че­рез два, так нi за що на свi­тi не за­хо­тi­ла i з тим пiш­ла до­до­му, не зве­лiв­ши йо­му йти за со­бою. Вiн пi­шов, по­ну­рив­ши го­ло­ву, го­рою до­до­му, а во­на бо­ром та й зду­ма­ла, щоб не так-то пе­ред ма­тiр'ю у бре­ху­хах зос­та­тись, пiш­ла про­ти че­ре­ди, знав­ши, що й Оле­на кож­но­го ве­чо­ра тож ви­хо­дить. От i хо­тi­ла їй усе про Ва­си­ля роз­ка­за­ти i про­си­ти, щоб мов­ча­ла.


Олена не вий­шла про­ти че­ре­ди, i дiв­ча­та ска­за­ли, що сьогод­нi ран­ком, по­ки во­на бу­ла на мiс­тi, приїха­ли ста­рос­ти й же­них аж з ху­то­рiв; та не по­ди­ви­лись нi на за­кон i нi на що, бо чо­ло­вiк крiп­ко хо­ро­ший, i руш­ни­ки ран­ком по­да­ва­ли, да­лi звiн­ча­ли i, узяв­ши її, з батьком i ма­тiр'ю поїха­ли, i там, на ху­то­рах, аж верс­тов за двад­цять, i ве­сiл­ля бу­дуть справ­ля­ти.


Агу! на­шiй Ма­ру­сi трош­ки лег­ше ста­ло, що не бу­де свi­ди­те­ля, як во­на под­ру­жи­ла з Ва­си­лем.


Прийшовши до­до­му, тяж­ко їй бу­ло вiдб­ре­ху­ва­тись пе­ред ма­тiр'ю, що не при­нес­ла ягi­док; бо, зро­ду не бре­хав­ши нi в чiм, не зна­ла, як i вик­ру­ти­тись i що ска­за­ти. Сяк-так, то че­ре­дою, то Оле­ною за­тер­ла, зам'яла дi­ло - i кiн­цi у во­ду.


Поки по­ра­лась та при­би­ра­ла i бу­ла з ма­тiр'ю, так їй i ве­се­ло бу­ло, а тим бiльш, що ма­те­рi ста­ло лег­ше i вже пiд­ня­лась з пос­те­лi; батько теж ве­се­лий i лас­ка­вий був до неї; от во­на не тiльки не жу­ри­лась, та ще са­ма со­бi дя­ку­ва­ла, що так з Ва­си­лем зро­би­ла; i, хо­дя­чи i по­ра­ючись, усе ду­ма­ла: "Ко­ли б швид­ше мож­на бу­ло їм роз­ка­за­ти про Ва­си­ля, то як би грiх з ду­шi".


Як же ляг­ла на пос­тiль, так i не по­ду­ма­ла, щоб спа­ти. За­раз прий­шоь їй на дум­ку Ва­силь, як-то вiн, ма­буть, жу­риться, що не ско­ро з нею по­ба­читься; та як i їй бу­ти? як, не ба­чив­шись з Ва­си­лем не­дi­лю або мо­же, - не­хай бог бо­ро­нить! - i двi, як i жи­ти на свi­тi… "Iще та­ки учо­ра, - ду­ма со­бi, - ще я не так йо­го лю­би­ла, як сьогод­нi, пiс­ля то­го ча­су, як вiн ска­зав, що ме­не лю­бить, та ще… як по­цi­лу­вав!" Та, зду­мав­ши се, як за­со­ро­ми­лась! i по­но­чi чує, що вид у неї як жар го­рить! "Що ж от­се я на­ро­би­ла? - ду­ма со­бi. - Чи се ж я, що i слу­ха­ти не хо­тi­ла об хлоп­цях? Скрiзь зем­лю б пiш­ла вiд сти­да й со­ро­му! А що, як ще Ва­силь на­до мною смiється?" Тут їй ще душ­нiш ста­ло; а да­лi як роз­ду­ма­ла, що Ва­силь зов­сiм не та­кий, щоб йо­му смi­ятись, i що вiн бо­жив­ся, що її крiп­ко лю­бить, то i ути­хо­ми­ри­лась, i тiльки то­го со­ро­ми­лась, що… цi­лу­ва­ла­ся з ним i у бо­ру дов­го з ним си­дi­ла. "Та се ж вже, - так ду­ма, - i впер­ше, i вос­таннє. Се на ме­не лю­бов на­па­ла, а ма­ту­ся ка­за­ла, що лю­бов - як сон: не заїси, не зас­пиш i що ро­биш, не знаєш, мов ввi снi. Бо­ро­ни ма­ти бо­жа, щоб я гiр­шо­го чо­го не зро­би­ла! Та як не бу­ду з ним ба­чи­тись, то i жар­ту­ва­ти нi з ким бу­де. Доб­ре ж я зро­би­ла i са­ма со­бi дя­кую, що не зве­лi­ла йо­му до се­бе хо­ди­ти".


Так со­бi по­ра­див­шись, ус­та­ла (бо вже i розс­вi­ло) i за­раз прий­ня­лась по­ра­тись. Що ж? Тут ко­ро­ву доїть, а са­ма ози­рається, чи не йде Ва­силь. По во­ду пiш­ла, ог­ля­дається на Ва­си­ля; у ха­тi са­ло тов­че, а на две­рi пог­ля­да, чи не Ва­силь їх вiд­чи­ня. За стiл сi­ла обi­да­ти, а са­ма у вi­кон­це усе зирк та зирк, чи не йде Ва­силь. I жде йо­го i не жде, i хо­че, щоб прий­шов, i боїться, щоб не прий­шов.


Пiсля обiд, у ха­тi си­дя­чи, ду­ма: "Ко­ли б не ввiй­шов! пi­ду на вдвiр'я". Над­вiр вий­де: "Ко­ли б не йшов ву­ли­цею та щоб ме­не не по­ба­чив, пi­ду луч­че у ха­ту". I так, знай, свi­том ну­дить удень, а нiч­чю ма­ло чо­го й спить, усе їй те на дум­цi, що ко­ли-то во­на по­ба­чить Ва­си­ля i ко­ли-то не бу­де з ним роз­лу­ча­тись.


I Ва­силь не луч­чий був її. Не тiльки ро­бо­ту, по­ки­нув ха­зяїна i го­род; знай, блу­ка круг се­ла, де жи­ла Ма­ру­ся. Хо­дить, хо­дить, у бiр пi­де, над озе­ра­ми, де з нею си­дiв, ся­де - не­ма Ма­ру­сi, не йде Ма­ру­ся. По се­лу ву­ли­ця­ми хо­дить, та не зна, де її ха­та, не зна, як i батька її звуть i про­зи­ва­ють. Ма­ру­ся та й Ма­ру­ся, бiльш йо­му нi­чо­го не тре­ба бу­ло зна­ти; i вiн її не пи­тав, за­тим, що нi­ко­ли бу­ло; усе їй роз­ка­зу­вав, як її лю­бить, або слу­хав, як во­на роз­ка­зу­ва­ла, що як во­на йо­го лю­бить.


От вже i лу­щан­ня прой­шло, тиж­день пет­рiв­ки ми­нається; хо­дить наш Ва­силь i не зна, що вже йо­му й ро­би­ти. Аж

Відгуки про книгу Маруся - Квітка-Основ'яненко (0)
Ваше ім'я:
Ваш E-Mail: