Українська література » Класика » Маруся - Квітка-Основ'яненко

Маруся - Квітка-Основ'яненко

Читаємо онлайн Маруся - Квітка-Основ'яненко
на ма­тiр, а очи­цi як жар, так i го­рять; а са­ма бу­ла рум'яна, а то по­чер­во­нi­ла, як ка­ли­на. От ма­ти мер­щiй пхну­ла її у кiм­на­ту i ста­ла її уби­ра­ти у но­ву плах­ту i усе, що тре­ба, по-дiв­ча­чи.

Затим ось стук­ну­ло пiд двер'ю па­ли­цею три­чi.


Наум хут­ко дос­тав но­ву сви­ту, но­вий по­яс, одя­гається, пiд­пе­рi­зується, а сам тру­ситься, не­на­че з пе­ре­ля­ку, i ка­же со­бi ни­щеч­ком:


- Господи ми­ло­серд­ний! дай моїй до­чеч­цi доб­ро­го чо­ло­вi­ка; не за мої грi­хи, а за її доб­рiсть пош­ли їй щас­тя.


От вже стук­ну­ли i вдру­ге, теж три­чi, па­ли­цею.


Наум, одяг­шись зов­сiм, iз­мiв iз ска­тер­тi, що на сто­лi, i, по­су­нув­ши хлiб, що зав­сег­да ле­жав на сто­лi, к по­кут­тю (а за тим Нас­тя зас­вi­ти­ла свi­чеч­ку пе­ред бо­га­ми), сiв на лав­ку в кiн­цi сто­ла й до­жи­дається.


Аж ось стук­ну­ли пiд две­ри­ма i втретє, теж три­чi. Тог­дi На­ум пе­рех­рес­тив­ся i ка­же до них:


- Коли доб­рi лю­ди та з доб­рим сло­вом, то про­си­мо до гос­по­ди! Нас­те! iди ж сi­дай i ти.


От Нас­тя, за­тим упо­рав­ши Ма­ру­сю, вий­шла i, пе­рех­рес­тив­шись три­чi, сi­ла бi­ля На­ума.


За На­умо­вим сло­вом ввiй­шли в ха­ту двоє ста­рос­тiв, лю­ди хо­ро­шi, мi­ща­ни, у си­нiх жу­па­нах аг­лицької ка­ла­май­ки, по­яса­ми по­пiд­пе­рi­зу­ва­нi, з па­лич­ка­ми, i у стар­шо­го ста­рос­ти хлiб свя­тий у ру­ках. За ни­ми ввiй­шов Ва­силь… крий ма­тiр бо­жа! - нi жи­вий, нi мерт­вий: бi­лий як стi­на.


Пришедши у ха­ту, ста­рос­ти по­мо­ли­лись бо­гу свя­то­му i пок­ло­ни­лись ха­зяїну i ха­зяй­цi.


Зараз На­ум (хоч i знав їх ду­же доб­ре, а тiльки для за­ко­ну) пи­та:


- Що ви за лю­ди й вiд­кi­ля, i за чим вас бог при­нiс?


Старший ста­рос­та й ка­же:


- Прежде усього по­доз­вольте вам пок­ло­ни­тись i доб­рим сло­вом прис­лу­жи­тись. Не позг­ну­шай­тесь вис­лу­хать нас; i ко­ли бу­де теє, то ми i онеє; ко­ли ж на­ше сло­во бу­де нев­лад, то ми i пi­де­мо на­зад. А що ми лю­ди чес­нiї i без ху­дої на­уки, то от вам хлiб свя­тий у ру­ки.


Наум, узяв­ши хлiб, по­цi­лу­вав i, по­ло­жив­ши на стiл край сво­го хлi­ба, ка­же:


- Хлiб свя­тий прий­маємо, а вас пос­лу­хаємо. Сi­дай­те, доб­рi лю­ди! До чо­го ще дiй­деться, а ви своїх нiг не тур­буй­те, мо­же, й так зда­ле­ка йшли. Аз яко­го царст­ва, з яко­го го­су­дарст­ва?


Старший ста­рос­та i ка­же:


- Ми є лю­ди нi­мецькiї, а йде­мо з зем­лi ту­рецької. Ми со­бi лов­цi, уда­лiї мо­лод­цi. Раз до­ма, у на­шiй зем­лi, ви­па­ла по­ро­ша… Я i ка­жу то­ва­ри­шу: "Чо­го нам ди­ви­тись на та­ку шкви­рю, хо­дiм ськать уся­ко­го звi­рю", - i пiш­ли, їзди­ли, слi­ди­ли i нi­чо­го не по­лу­чи­ли. На­зуст­рiч нам як­раз їде на во­ро­но­му ко­ню от­сей князь (а Ва­силь ус­тав та й кла­няється, бо се про нього го­во­ри­ли). От пiс­ля зуст­рi­чi вiн ка­же-го­во­рить нам та­кiї ре­чi: "Ей ви, лов­цi, доб­рi мо­лод­цi! ус­лу­жiть ме­нi служ­бу, по­ка­жi­те друж­бу: ось як­раз по­па­лась ме­нi ли­си­ця або ку­ни­ця, а тро­хи чи не крас­на дi­ви­ця, їсти-пи­ти не жа­лаю, дос­та­ти її жа­лаю. По­мо­жi­те, пiй­май­те; чо­го ду­ша за­хо­че, усього вiд ме­не ба­жай­те. Де­сять го­ро­дов вам дам i скир­ту хлi­ба". От лов­цям-мо­лод­цям то­го i тре­ба. Пiш­ли ми по слi­дам, по усiм го­ро­дам. Перш слiд пi­шов у Нi­меч­чи­ну, а да­лi у Ту­реч­чи­ну; хо­ди­мо, шу­каємо, а її не пiй­маємо. Усi царст­ва-го­су­дарст­ва прой­шли, а її не знай­шли; от i ка­же­мо кня­зю: "Не тiльки звi­ра в по­лi, що ку­ни­ця; по­шу­каємо де­iн­де, най­деться й крас­ная дi­ви­ця". Так наш князь за­тявсь, при своїй дум­цi зос­тавсь. "Скiльки, - ка­же-го­во­рить, - по свi­ту не їжджав, у яких царст­вах-го­су­дарст­вах не бу­вав, а та­кої ку­ни­цi, нi­би крас­ної дi­ви­цi, не ви­дав". От ми усе по слi­ду йшли та в се се­ло - як зо­веться, не знаємо, - прий­шли. Тут вп'ять па­ла по­ро­ша, ми, лов­цi-мо­лод­цi, да­вай хо­дить, да­вай слi­дить; сьогод­нi ра­но ус­та­ли й за­раз на слiд на­па­ли. Пi­шов наш звiр та до вас у двiр i з дво­ра до ха­ти; те­пер жа­лаємо йо­го пiй­ма­ти. Пев­но, вже на­ша ку­ни­ця - у вас у ха­тi крас­на дi­ви­ця. На­шо­му сло­ву кi­нець, а ви зро­бi­те на­шо­му дi­лу вi­нець. Вiд­дай­те на­шо­му кня­зю ку­ни­цю, ва­шу крас­ную дi­ви­цю! Чи вiд­дас­те, чи не­хай пiд­рос­те?


Поки ста­рос­та це за­кон­не сло­во ка­зав, Ма­ру­ся у кiм­на­тi усе пок­ло­ни би­ла, щоб батько вiд­дав її за Ва­си­ля, а вiн, си­дя­чи на лав­цi, скрiзь две­рi ди­виться на неї та теж то здих­не, то з нею пе­рег­ля­неться. Як же усе ста­рос­та роз­ка­зав i прий­шло­ся батько­вi од­вiт­не сло­во ка­за­ти, во­на так i при­па­ла до две­рей, i слу­ха.


От На­ум усе, на­су­пив­шись, слу­хав; по­мов­чав, а да­лi i ка­же:


- Не вмiю я до прик­ла­ду у сiм дi­лi ска­за­ти… Спа­си­бi вам за ва­шу пра­цю. Iде­те ви з дальної до­ро­ги, то, мо­же б, ви­пи­ли по чар­цi?


Маруся, як се по­чу­ла, та в го­лос; Нас­тя аж об по­ли ру­ка­ми вда­ри­ла та й крик­ну­ла:


- Ох ме­нi ли­хо! А чо­му ж се так? А Ва­силь так об зем­лю i ки­нув­ся, та аж при­дiвз нав­ко­лiш­ках до На­умо­вих нiг, та цi­лує їх, та гiр­ко пла­че i про­сить:


- Будьте ме­нi ба­теньком рiд­неньким! Не гну­шай­тесь бiд­ним си­ро­тою!.. За що в ме­не ду­шу вiд­нi­маєте?.. Не мо­жу без ва­шої Ма­ру­сi жи­ти! Бу­ду вам за бат­ра­ка вiч­но слу­жи­ти… Бу­ду уся­кую ва­шу во­лю спол­ня­ти… Що хо­тiть, те й ро­бiть зо мною! Дай­те си­ро­ти­ноч­цi ще на свi­тi про­жи­ти!..


Тут i Ма­ру­ся, за­був­ши, що їй го­же i що нi, ви­бiг­ла тож со­бi i впа­ла до нiг от­цевських, i про­сить, i пла­че, то ки­неться до ма­те­рi, i ру­ки їй цi­лує, i при­го­во­рює:


- Таточку, го­луб­чи­ку, со­ко­ли­ку, ле­бе­ди­ку! Ма­тiн­ко моя рiд­не­сенька! утiнько моя, пе­ре­пi­лоч­ко, го­лу­боч­ко! Не по­губ­ляй­те сво­го ди­тя­ти; дай­те ме­нi, бiд­ненькiй, ще на свi­тi по­жи­ти! Не роз­лу­чай­те ме­не з моїм Ва­си­леч­ком. Не дер­жiть ме­не як доч­ку, не­хай я бу­ду вам за­мiсть наньмич­ки: уся­ку ро­бо­ту, що ска­же­те, бу­ду ро­би­ти i не ох­ну. Не да­вай­те ме­нi нi­якої ху­до­боньки: бу­ду са­ма на се­бе за­роб­ля­ти, бу­ду вас дог­ля­да­ти i ша­ну­ва­ти, аж по­ки жи­ва. Хоч один го­до­чок дай­те ме­нi з Ва­си­леч­ком по­жи­ти, щоб i я зна­ла, що то за ра­дiсть на свi­тi!..


Отак i Ма­ру­ся, i Ва­силь один пе­ред од­ним усе про­си­ли своїх ста­рих, та так жа­лiб­но, що ста­рос­ти обид­ва пос­та­ва­ли i, знай, по­ла­ми сльози ути­ра­ють. Да­лi стар­ший ста­рос­та не втер­пiв i ка­же:


- Ох, па­но­ве сва­то­ве! Не слiд ме­нi, був­ши у сьому важ­но­му чи­ну, лишнє сло­во го­во­рить; моє дi­ло та­ке: ска­зав, що за­кон ве­лить, та й жди од­вi­ту; що по­чуєш, з тим на­зад iди. Ска­за­но, дать нам по чар­цi, так вже тут нi­чо­го добр­рго жда­ти. Од­на­че, ви­дя­чи їх

Відгуки про книгу Маруся - Квітка-Основ'яненко (0)
Ваше ім'я:
Ваш E-Mail: