Українська література » Класика » Маруся - Квітка-Основ'яненко

Маруся - Квітка-Основ'яненко

Читаємо онлайн Маруся - Квітка-Основ'яненко
ве­се­лi­ше i на сер­цi по­лег­ша­ло, - по­ча­ла знов про­си­ти батька, щоб та­ки вiд­дав за Ва­си­ля, а що во­на хоч вiк у дiв­ках си­дi­ти­ме, а нi за ко­го не пi­де, оп­рiч йо­го.

- Говори! - ка­же На­ум. - А знаєш ти, го­ло­во, що батько луч­че ба­чить твоє щас­тя, чим ти? Ти мо­ло­да, дур­на! Ля­гай же; дiв­ко, спа­ти; завт­ра бу­деш ста­рi­ша, чим сьогод­нi, а вiд то­го i ум­нi­ша, - Пе­рех­рес­тив її та й пi­шов со­бi вiд неї.


Нi свiт нi зо­ря, а вже Ва­силь i в На­ума. То сяк, то так про­бу­ли до обiд. I ва­рив­ши обiд, i по­да­вав­ши на стiл, Ма­ру­ся за­ли­ва­ла­ся слi­зонька­ми, вiд­га­ду­вав­ши, пев­но, що вос­таннє ба­чить сво­го Ва­си­леч­ка. Та, прав­ду ска­за­ти, так i всi не­ве­се­лi си­дi­ли, а за обi­дом до стра­ви нiх­то й не прий­мавсь.


От, як поз­би­ра­ли з сто­ла, На­ум i ка­же жiн­цi i доч­цi:


- Iдiть со­бi або в кiм­на­ту, або пiд ко­мо­ру на прос­тор ши­ти, а нам тут з Ва­си­лем не мi­шай­те. От, як по­ви­хо­ди­ли во­ни, На­ум i ка­же:


- Василю! сядь ли­шень бi­ля ме­не та слу­хай не пе­ре­би­ва­ючи, що я то­бi ска­жу. Не по моїй прав­дi, бо у ме­не, оп­рiч грi­хiв, не­ма нi­чо­го, а за от­цевськi i ма­те­ринськi мо­лит­ви наг­ра­див ме­не бог ми­ло­серд­ний жiн­кою доб­рою, ро­бо­тя­щою, по­кiр­ною i нес­вар­ли­вою. Батькiв­щи­ни ми з нею не розт­ра­ти­ли, а пот­ро­ху, бог бла­гос­лов­ляє, усе до­бав­ляємо. Ве­ли­ка ми­лость бо­жа! Ут­ро й ве­чiр дя­кую за на­ше не­ос­тав­ле­нiє, а що­най­бiльша ми­лость бо­жая до нас, грiш­них, у тiм, що наг­ра­див нас доч­кою; та ще якою? Се не чо­ло­вiк, се ян­гол свя­тий…


- Ох, прав­да, дя­деч­ку… - пе­ре­бив йо­му Ва­силь, а вiн йо­го за­раз зо­пи­нив i ка­же:


- Цить-бо, Ва­си­лю, мов­чи та слу­хай i не пе­ре­би­вай ме­не. Се ти, ба­чив­ши її очi або що­ки i що во­на во всiм со­бою кра­си­венька, та й хва­лиш її; а я не про її тi­ло, я ка­жу про її ду­шу. Яка-то во­на ти­хая, слух­ня­ная; бо­га не­бес­но­го зна, i лю­бить, i боїться прог­нi­вить йо­го; нас ша­нує i бе­ре­жеться яко­мо­га, щоб нi в чiм нас не прог­нi­ви­ти. Жа­лос­ли­ва не то що до чо­ло­вi­ка, та аж до ма­нi­сiнької ко­ма­шеч­ки. Ху­да нi­яко­го i по ду­ху не зна i боїться са­мої дум­ки об нiм. Яка са­ма доб­ра i нез­лоб­на, так i про усiх ду­ма, уся­ко­му по­вi­рить: i бог її сох­ра­нив, що во­на те­бе, а не ко­го ле­да­чо­го по­лю­би­ла; з дру­гим би про­па­ла на вi­ки вiч­нiї. Та й ти її, сер­деш­ну, збив бу­ло з пан­те­ли­ку; знаю усе. Ох! Грiх так ро­би­ти!


- Дядьку! - обiз­вавсь бу­ло Ва­силь.


- Мовчи, пле­мiн­ни­ку; ти роз­ка­жеш опiс­ля. Та­кую-то ди­ти­ну нам бог ми­ло­серд­ний дав; хоч я i батько її, а не мо­жу про­ти прав­ди ка­за­ти. Що ж ми на­зи­ваємо­ся за ро­ди­те­лi, щоб не ду­ма­ти об щас­тi сво­го ди­тя­ти? Я ж ка­жу: ко­ли б вже i ся­ка i та­ка, ну так би й бить. А за її доб­рiсть, за її смир­но­ту, по­кiр­нiсть тре­ба їй та­ко­го му­жи­ка, щоб їй був як отець; щоб вiн її ко­хав, жа­лу­вав, щоб - не дай бог! - ко­ли i тра­пи­лось якеє ху­до, чи дi­лом, чи дум­кою, так вiн би її вiд­во­див, вчив би її на усе доб­ре, не да­вав би її ко­му зря зо­бi­жа­ти; а по­кiр­ну та смир­ну, як во­на, хто за­хо­че, той i зо­бi­дить. Чим нас бог бла­гос­ло­вив у сiм свi­тi, чи ху­до­бин­кою, чи ско­тин­кою, усе тут би зос­та­ло­ся зя­те­вi за­тим, що я хо­чу зя­тя, ко­ли бог бла­гос­ло­вить, узять до се­бе у прий­ми. Так се вже не чиє, як моє дi­ло, гля­дi­ти ду­же пильно, щоб вiн був ха­зяїн доб­рий, щоб хоть би вже не розт­ра­тив i не роз­те­ряв, що вiд нас прий­ме, i щоб i її не до­вiв нi до якої нуж­ди; а ко­ли бог бла­гос­ло­вить дi­точ­ка­ми, так щоб i їх до пут­тя че­рез на­уку до­вес­ти, i де­що i їм зос­та­вить. Те­пер ска­жи ме­нi, Ва­си­лю, не прав­ду я ка­жу?


- Правду, па­нот­че, свя­ту прав­ду ви го­во­ри­те. Ко­ли б ва­ша ми­лость, щоб ме­не наг­ра­ди­ли Ма­ру­сею, я б усе те спол­нив, що ви те­пер роз­ка­зуєте.


- Не мож­на, Ва­си­лю: не бу­деш ти їй та­ким му­жем i ха­зяїном, як хо­чеш, бо се не вiд те­бе. Ко­ли ж я знаю, що сьому не мож­на бу­ти, i ба­чу свою Ма­ру­сю, що зов­сiм ро­зум по­гу­би­ла, по­лю­бив­ши те­бе… Во­на те­пер ра­да за то­бою хоч на край свi­ту; iще-то гос­подь її не зов­сiм по­ки­нув, а то ду­маю… Крий ма­ти бо­жа! (аж скрик­нув На­ум i пе­рех­рес­тив­ся). Ось по сьому-то про­шу те­бе лас­ка­во та й при­ка­зую, як отець мо­го ди­тя­ти: по­кинь її, за­будь, не хо­ди до нас i не знай її, хоч би во­на то­бi де i повст­рi­ча­лась. Не по­губ­ляй її i ду­шi її, та й нас не пи­хай жи­вих у яму, про­шу те­бе об сiм… (ска­зав i гiр­ко зап­ла­кав), дай нам спо­кiй­но вi­ку до­жи­ти й не до­ве­ди нас вiд­вi­ча­ти за неї на тiм свi­тi!


- Та чом же ви, На­ум Се­ме­но­вич, ду­маєте, що я не бу­ду доб­рим їй му­жем i хо­ро­шим ха­зяїном?


- Ти ж ме­нi роз­ка­зу­вав про, се­бе. Ти си­ро­та; у дядькiв твоїх по два, по три си­ни, i ти iз ни­ми у од­нiй сказ­цi. [5] Сказ­ка ва­ша дев'яти­душ­на, дядько­вi хлоп­цi ма­лi; а як прий­де на­бор, то пев­но то­бi лоб заб­ри­ють, бо ти си­ро­та, за те­бе нi­ко­му зас­ту­пи­тись; i дядьки ска­жуть: "Ми те­бе поїли, зо­дя­га­ли i до ро­зу­му до­ве­ли, слу­жи за на­шу чер­гу". А що то­дi бу­де з Ма­ру­сею? Нi жiн­ка, нi удо­ва; звiс­но, як сал­да­ток ша­ну­ють: як са­му пос­лiд­ню пап­лю­гу, i нiх­то не вi­рить, щоб бу­ла сал­дат­ка та й чес­на. Та й тро­хи чи й не так! Де їй за пол­ка­ми тас­ка­тись? А мо­ло­де, дур­не, по­па­деться ле­да­чим лю­дям, на­ве­дуть на усе злеє. Ху­до­бу роз­тас­ка­ють, по­вiд­нi­ма­ють, хто її за­щи­тить? Дi­точ­ки без дог­ля­дiн­ня у бiд­нос­тi, у ни­ще­тi, без на­уки, без усього пом­руть або - не дай бо­же! - без­дiльни­ка­ми ста­нуть. А во­на за­тим iзс­та­рiється, не­мо­щi одо­лi­ють, бiд­нiсть, ка­лiцт­во… тiльки що в шпи­таль, до стар­цiв! (Ска­зав се та й зап­ла­кав, як ма­ла ди­ти­на). Не при­ве­ди, гос­по­ди, i во­ро­гу на­шо­му та­кої судьби!.. Так-то, Ва­си­лю, як би я те­бе не лю­бив, а ска­жу по прав­дi: так я те­бе по­лю­бив, так ме­нi те­бе жал­ко, як рiд­но­го си­на! - а не хо­чу за­гу­би­ти своєї доч­ки, i та­кої, як на­ша Ма­ру­ся. Те­пер сам здо­ров ба­чиш, по­чо­му не мо­жу те­бе зя­тем прий­ня­ти.


Довго Ва­силь ду­мав, по­хи­лив­ши го­ло­ву, а да­лi аж

Відгуки про книгу Маруся - Квітка-Основ'яненко (0)
Ваше ім'я:
Ваш E-Mail: