Українська література » Класика » Маруся - Квітка-Основ'яненко

Маруся - Квітка-Основ'яненко

Читаємо онлайн Маруся - Квітка-Основ'яненко
книж­ки; мо­же, вит­вер­див на­пам'ять? По­ба­чим!"

От Ва­силь вже i "Пав­ла-чте­нiе" ска­зав та й по­чав… та що за го­лос важ­ний! Чис­тий го­лос­ний пiд­ба­сок та по­нят­ний!.. От На­ум i ду­ма: "Ба­чив я слi­по­рож­ден­но­го, що чи­тав псал­тир так же без книж­ки; а Ва­силь так у книж­ку ди­виться… хi­ба чи не хвас­та? Мо­же, на­пам'ять вiд дя­ка пе­рей­няв, та бу­цiм­то й письмен­ний?.. Так от­же за тит­лу бу­ло за­че­пив­ся та й ро­зiб­рав пот­ро­ху… от i до­чи­тав без по­мил­ки; от i алi­луй­ю по зак­лад­кам знай­шов… Нi! Як­би не­письмен­ний, то не зу­мiв би апос­то­ла, та ще й на са­мий Ве­лик­день, про­чи­та­ти!"


Прислухається На­ум, Ва­силь спi­ва. Як же по­чав хе­ру­вимську, так та­ку, що й сам дяк не умiв в лад узя­ти, а Ва­силь без за­пин­ки так усi го­ло­си i пок­ри­ва, i пе­ре­во­ди ви­во­дить, сам i кiн­ча, сам вп'ять i по­чи­на. Тог­дi вже На­ум зов­сiм по­ло­живсь, що Ва­силь став письмен­ним: та ко­ли ж вiн спра­вив­ся i де про­бу­вав? "Не­хай, - ду­ма со­бi, - опiс­ля зна­ти­му".


Як вий­шов па­но­тець зо хрес­ти пас­ку свя­че­ную по­чи­ту­ва­ти i на­род ру­шив з церк­ви, На­ум зо­пи­нив Ва­си­ля та за­раз i ка­же:


- Христос воск­ре­се!


От, пох­рис­то­су­вав­шись з ним, як довг ве­лить, i ка­же йо­му На­ум:


- Чи ще ти нас, Ва­си­лю, не за­був?


- Нехай ме­не бог за­бу­де, ко­ли…


- Добре ж, доб­ре, си­ну! те­пер не до то­го. При­ходь до нас роз­го­вi­тись; а хоч i по­обi­даєш, ко­ли не пi­деш до­до­му.


- Ви ме­нi i дом, ви i ро­ди­те­лi…


- Добре ж, доб­ре. При­ходь же, не за­будь; я жда­ти­му.


Сказавши се, На­ум пос­пi­шав до­до­му i до­ро­гою со­бi ду­ма: "Не ду­же ж я доб­ре зро­бив, що, не роз­пи­тав­ши Ва­си­ля, що вiн i що з ним, та й пок­ли­кав йо­го до се­бе. Мо­же, вiн вже об Ма­ру­сi i не ду­ма, а мо­же, вже i жо­нат, а я тiльки по­тур­бую Ма­ру­сю i знов роз­ва­жу її тос­ку. Та хоч би i не те; так, мо­же, ще вiн не вiд­ку­пив­ся вiд нек­рут­щи­ни, так що тог­дi ро­би­ти! Та вже ж по­ба­чу. Дасть бог роз­го­вi­тись, а там бу­ду поп­рав­ля­ти, що на­пор­тив з ра­до­щiв, що по­ба­чив неж­да­но Ва­си­ля, та ще й письмен­но­го! Вiд­кi­ля йо­му бог та­ку бла­го­дать пос­лав? Прав­да, ди­ти­на ро­зум­на! Йо­му б тiльки дя­ком бу­ти".


З та­кою дум­кою прий­шов до­до­му i не ка­же жiн­цi нi­чо­го, що ко­го вiн ба­чив. Прий­шла й Ма­ру­ся i при­нес­ла усе свя­че­не, й бай­ду­же! Бо во­на як не сто­яла у церк­вi, а при пас­ках, то й не ба­чи­ла Ва­си­ля. Розс­та­но­ви­ла усе на сто­лi, як тре­ба, i на­ла­го­ди­ла, та й ди­вується з ма­тiр'ю, що батько не сi­да роз­гов­ля­ти­ся, а хо­дить со­бi по ха­тi та ду­ма.


Аж ось две­рi - рип! - i Ва­силь у ха­ту. Ма­ру­ся так i не стя­ми­лась i крик­ну­ла не своїм го­ло­сом: "Ох, мiй Ва­си­леч­ку!" - та й ста­ла як уко­па­на. Ста­ра Нас­тя тож вра­ду­ва­лась, не­на­че бог зна чо­му, i ки­ну­лась до Ва­си­ля i пох­рис­то­су­ва­лась. От На­ум ба­чить, що Ва­силь з Ма­ру­сею сто­ять i тiльки пог­ля­да­ють, вiн на неї, а во­на на нього, не­на­че зро­ду впер­ше ба­чаться, от i ка­же їм:


- Чом же ви не хрис­то­суєтесь?


А Ва­силь i ка­же:


- Не смiю, па­нот­че!


- Чом не смi­ти? - ка­же На­ум. - За­кон по­ве­лi­ва хрис­то­су­ва­ти­ся зо вся­ким, i хоч би з смер­тельним ура­гом. Пох­рис­то­суй­тесь же по за­ко­ну три­чi, та не­хай вас бог бо­ро­нить вiд уся­кої по­га­ної дум­ки! Тяж­кий грiх у та­ко­му свя­то­му дi­лi ду­ма­ти лу­ка­ве! От i пох­рис­то­су­ва­лись гар­ненько. Ма­ру­ся ки­ну­лась до нього з розп­ро­са­ми:


- Де се ти, Ва­си­леч­ку, був?..


- Знай-бо урем'я, - пе­ре­бив її На­ум, - од­но що-не­будь: або роз­гов­ля­тись, або го­во­ри­ти. Бог дав праз­ник i пас­ку свя­че­ну; дя­ку­ючи бо­га ми­ло­серд­но­го, тре­ба роз­рi­ша­ти без уся­ких хло­пiт iз ве­се­лою ду­шею, а го­во­ри­ти бу­де­мо опiс­ля. Сi­дай­те ли­шень. Гос­по­ди бла­гос­ло­ви!


Стара Нас­тя сi­ла за сто­лом на ла­вi, а Ма­ру­ся бi­ля неї скраю, щоб ближ­че по­ра­тись, Ва­силь сiв на ос­ло­нi, ста­рий на по­ку­тi, а бат­ра­ки в кiн­цi сто­лу. От пе­рех­рес­тив­шись На­ум i про­чи­тав­ши три­чi "Хрис­тос воск­рес з мерт­вих", за­раз вiд­рi­зав пас­ки свя­че­ної i по­ло­жив пе­ред уся­ким по кус­ку. По­куш­ту­вав­ши її бе­реж­но, щоб кри­хот не роз­си­па­ти пiд стiл, усяк пе­рех­рес­тивсь i ска­зав: "Спа­си­бi бо­гу ми­ло­серд­но­му! Дай бо­же i на той год дiж­да­ти!" Тут же прий­ня­лись за пе­че­не: поїли ба­ран­ця, по­ро­ся­ти­ни; а кiс­то­чок пiд стiл не ки­да­ли, а кла­ли на стiл, щоб опiс­ля по­ки­да­ти у пiч. Да­лi їли ков­ба­су, са­ла ку­соч­ка­ми на­рi­за­ли i кра­ша­нок об­лу­пи­ли i по­рi­за­ли, на та­рi­лоч­цi. От сеє скiн­чив­ши, Ма­ру­ся усе приб­ра­ла, i з сто­ла теж бе­реж­но зме­ла, i усi крих­ти, i кiс­точ­ки, i луш­пин­ня з яєць пов­ки­да­ла у пiч, та тог­дi вже ста­ла по­да­ва­ти стра­ву.


Старий На­ум ви­пив чар­ку го­рiл­ки пе­ред обi­дом, а Ва­силь не став, бо, ка­же, ще не по­чи­нав її пи­ти. От i по­да­ли борщ, а да­лi яло­ви­чи­ну, пок­ри­ши­ли на де­рев'янiй та­рi­лоч­цi, по­со­ли­ли та й їли - вже звiс­но, що не по-панськи, бо ви­де­лок не во­диться - пальця­ми. Опiс­ля по­да­ли юш­ку з хля­ка­ми, пе­че­не бу­ло ба­ра­ни­на, а там мо­лош­на ка­ша та й го­дi, бiльш i нi­чо­го.


Маруся чи їла, чи не їла: їй луч­че уся­ких роз­го­вин - оп­рiч праз­ни­ка свя­то­го - те, що Ва­силь вер­нув­ся i жив i здо­ров. За­хи­лив­шись за ма­тiр, щоб батько не ба­чив, як ясоч­ка, ди­ви­лась на сво­го Ва­си­леч­ка, а са­ма буд­то лож­кою дос­тає з мис­ки, аби б то не­на­че i во­на їсть. Ку­ди їй вже їсти! У неї од­но на дум­цi, як i у Ва­си­ля! Так той вже че­рез си­лу їв, бо бi­ля На­ума си­дiв, i не мож­на бу­ло йо­му злу­кав­ну­ва­ти, щоб хо­ро­шенько по­ди­ви­тись на свою Ма­ру­сю.


Пообiдавши i по­дя­ку­вав­ши бо­гу i батько­вi з ма­тiр'ю, як поп­ри­би­ра­ла усе Ма­ру­ся, от На­ум i ка­же:


- А в нас но­вий дяк сьогод­нi апос­то­ла чи­тав.


Настя за­раз i пи­тається:


- А хто та­кий i вiд­кi­ля?


- Осьде вiн, пан Ва­силь, - ска­зав На­ум та й всмiх­нув­ся.


- Хiба ж Ва­силь письмен­ний, щоб йо­му апос­то­ла чи­та­ти? - спи­та­ла Нас­тя; а Ма­ру­ся так уха i нас­то­ро­ши­ла, щоб чу­ти усе, що бу­дуть го­во­ри­ти.


- Був не­письмен­ний, а те­пер бог йо­му ро­зум пос­лав, а як i що - я й сам не знаю. Роз­ка­жи ме­нi, здi­лай ми­лость, Ва­си­лю, як се то­бi свiт вiдк­рив­ся? Се ме­нi нав­ди­во­ви­жу: ще й го­ду не­ма, як ти пi­шов вiд нас, а нав­чив­ся письма i спi­ва­ти вмiєш, як i сам дяк. Де ти по­бу­вав?


- Я, дядьку, не був ду­же да­ле­ко, - став роз­ка­зу­ва­ти Ва­силь. - От як ви ме­нi

Відгуки про книгу Маруся - Квітка-Основ'яненко (0)
Ваше ім'я:
Ваш E-Mail: