Українська література » Класика » Маруся - Квітка-Основ'яненко

Маруся - Квітка-Основ'яненко

Читаємо онлайн Маруся - Квітка-Основ'яненко
що кру­гом них, i як­би не гук­ну­ла ще зда­ле­ка на них Оле­на, то б, пiдк­рав­шись ти­хенько, ба­чи­ла б усе, як во­ни по­го­во­рять-по­го­во­рять та й зно­ву цi­лу­ються. Як же по­чу­ли Оле­ну, так за­раз i роз­рiз­ни­ли­ся, не­на­че i не во­ни: Ва­силь став, бу­цiм ма­ла ди­ти­на, пi­соч­ком пе­ре­си­па­тись, а Ма­ру­ся тут же знай­шла че­ре­поч­ки та да­вай у крей­ма­хи гра­ти, а са­мi i не ззир­нуться меж со­бою.

От пiш­ли усi уку­пi до­до­му. Оле­на по­ду­ма­ла: "Що се ста­ло­ся з на­шою Ма­ру­сею? Нi­ко­ли не бу­ла та­ка ве­се­ла i го­вор­ли­ва, та ще з па­руб­ком, що бу­ло їх жа­хається, як не знать чо­го, а те­пер са­ма за­го­во­рює, жар­тує, ви­га­дує i, знай, смiється з Ва­си­лем, а ме­не бу­цiм i не­ма з нею. Уран­цi, як iш­ли, так па­ри з уст не пус­ти­ла, а те­пер не за­мов­чить нi на ча­син­ку; уран­цi на­си­лу йшла i на ме­не на­па­да­лась, чо­го я спi­шу, а тут по­пе­ред усiх бi­жить, зем­лi пiд со­бою не чує та, знай, ки­да на Ва­си­ля то пi­соч­ком, то скi­поч­ка­ми, а вiн її ло­вить, а пiй­мав­ши… аж ру­ки кру­тить. Се щось не­да­ром! Три­вай ли­шень ти, смир­на, що нас бу­ло за iг­раш­ки з па­руб­ка­ми ко­риш; я то­бi вiд­дя­чу…"


Стали до­хо­ди­ти до се­ла, от Ва­силь i ка­же:


- Тепер же про­щай­те, дiв­чат­ка. Ме­нi так ве­се­ло бу­ло з ва­ми; спа­си­бi вам i ду­же спа­си­бi за все, за все, за все. Не знаю, ко­ли-то з ва­ми по­ба­чусь? (А у Ма­ру­сi аж слi­зоньки по­ко­ти­лись; об­тер­ла швид­ше хус­точ­кою, щоб Оле­на не ба­чи­ла, та й ста­ла бу­цiм­то пi­сеньку му­ги­ка­ти i не­на­че пiд­тан­цює пiд неї, а са­ма пильно ди­виться у вi­чi Ва­си­лю). На­те ж усе, - ка­же Ва­силь, - ва­ше доб­ро; ви­би­рай­те з ко­ши­ка; мо­же, чи не за­гу­бив я чо­го? А я вже пi­ду своєю до­ро­гою.


От дiв­ча­та ста­ли ви­би­ра­ти. Оле­на усе заб­ра­ла й пок­ла­ла за па­зу­ху, а Ма­ру­ся, пе­рег­ля­дiв­ши, поск­ла­да­ла у ко­шик i пiш­ла со­бi. Тiльки що вi­дiй­шов вiд них Ва­силь чи­ма­ло, аж Ма­ру­ся, бу­цiм­то сха­ме­ну­лась i зга­да­ла, i ка­же:


- Отак же! Усе по­за­би­ра­ла, а си­нiй ка­мi­нець, що батько зве­лiв ку­пи­ти, я й не взя­ла у Ва­си­ля. По­бi­жу до­же­ну йо­го! - До­га­ня, а са­ма, знай, кри­чить, щоб вiн пi­дож­дав. Вже ж щоб то Ва­силь та не по­чув Ма­ру­си­но­го го­ло­су? Не знаю! Стоїть як на шпич­ках i до­жи­да, щоб Ма­ру­ся пiд­бiг­ла до нього, i що то во­на йо­му ска­же?


Ось во­на, дог­нав­ши йо­го, ска­за­ла:


- Я зна­рош­не, бу­цiм­то за­бу­ла у те­бе си­нiй ка­мi­нець, щоб то­бi ниш­ком ска­за­ти: при­ходь сьогод­нi на озе­ра, що у на­шо­му бо­ру, я там бу­ду; то ще по­го­во­ри­мо. Пус­ти ж, не заньмай ме­не, щоб Оле­на не до­га­да­лась. Ке сю­ди ка­мi­нець i про­щай, мiй со­ко­ли­ку ми­лий! При­ходь же! - ска­зав­ши, та скiльки є ду­ху до Оле­ни.


Олена ж усе пiдг­ля­да­ла та й ду­ма­ла со­бi: "Доб­ре ж до яко­го ча­су! Не бу­де ме­не те­пер зу­пи­ня­ти".


Прийшла Ма­ру­ся до­до­му; ба­теч­ку! ве­се­ла, мо­тор­на, i го­во­рить, i роз­ка­зує, i по­рається за трьох, так що ма­ти, див­ля­чись на неї, аж по­ве­се­лi­ша­ла, i їй по­лег­ша­ло. Хо­тi­ла бу­ло сва­ри­тись на доч­ку, за­чим дов­го про­хо­ди­ла, так та ж як узя­ла ко­ло неї лес­ти­тись, i при­го­во­рю­ва­ти, i роз­ва­жа­ти її, а са­ма пiч то­пи­ти, зiл­ля кри­ши­ти, горш­ки нас­тав­ля­ти, так що го­рить у неї дi­ло.


Не вспi­ла ма­ти ог­ля­ну­тись, вже у Ма­ру­сi i го­тов обiд: сi­ла, руч­ки зло­жи­ла i, знай, ма­тi роз­ка­зує, як-то їй доб­ре бу­ло йти на ба­зар хо­лод­ком, що ба­чи­ла на мiс­тi, як тор­гу­ва­лась, як ку­пу­ва­ла; i ко­го ба­чи­ла, i з ким го­во­ри­ла, i яка про­ява лу­ча­лась: усе-усе до пос­лiднього раз по й'ять роз­ка­зу­ва­ла, тiльки про Ва­си­ля нi­чи­чирк! Во­на б то й хо­тi­ла ма­те­рi роз­ка­за­ти, та не зна­ла, з яко­го кiн­ця узя­тись, та й по­ду­ма­ла: "Не­хай же спи­та­юсь у Ва­си­ля; вiн ме­не нав­чить, як про се роз­ка­за­ти".


Прийшов i ста­рий На­ум; обi­да i ду­ма: "Зро­ду Ма­ру­ся та­ко­го муд­ро­го бор­щу не ва­ри­ла, як сьогод­нi; i мня­со доб­ре спе­че­не, i усе-та­ки га­разд, а луч­че всього, що са­ма та­ка ве­се­ленька, i усе ви­га­дує, i жар­тує". Да­лi i ка­же Нас­тi:


- Бач, я ж ка­зав, що не тре­ба нi зли­зу­ва­ти, нi шеп­та­ти, са­мо ми­неться.


Пiсля обiд, чи приб­ра­ла Ма­ру­ся, чи не приб­ра­ла, мер­щiй вхо­пи­ла гле­чи­чок та й ка­же:


- Пiду ж я, ма­мо, наз­би­раю вам су­ниць; там та­ких ба­гацько на ба­за­рi бу­ло, i на­шi дiв­ча­та гор­щеч­ка­ми так i но­сять. I вам наз­би­раю i, мо­же, де­що i про­дам.


Ще ма­ти їй нi­чо­го на се i не ска­за­ла, а во­на вже i за во­ро­та­ми, i пря­мо пос­пi­ша у бiр на озе­ра. Хоч i ба­чить по до­ро­зi су­ни­цi, та не зби­ра, а ду­ма: "Ва­силь ме­не, вже, ма­буть, жде; пi­ду швид­ше до нього; а як по­сид­жу з ним та вер­та­ти­мусь до­до­му, тог­дi i ягi­док наз­би­раю".


Недовго шу­ка­ла во­на сво­го Ва­си­ля: тут за­раз i є. Як же зiй­шлись, так дар­ма, що тiльки, мо­же, ча­сiв три не ба­чи­лись, а так не­на­че де­сять год роз­но бу­ли. Об­нi­ма­ються, цi­лує один од­но­го, роз­го­во­рю­ють, роз­ка­зу­ють; то, поб­рав­шись за ру­ченьки, хо­дять, то вп'ять по­сi­да­ють, то вп'ять за те ж. I нез­чу­лись, як вже ста­ло ве­чо­рi­ти. I то ж бо прав­да, що ко­ли бу­деш уку­пi з тим, ко­го лю­биш, то день так швид­ко про­бi­жить, як ча­си­ноч­ка.


От Ма­ру­ся пер­ша крик­ну­ла:


- Ох ме­нi ли­шенько! Чи бач, де вже сон­це?


- Так що ж? - пи­тає Ва­силь.


- А те, - ка­же Ма­ру­ся, - як я до­до­му пi­ду!


- Не бiйсь нi­чо­го, я те­бе оп­ро­вод­жу.


- Не те, щоб я бо­ялась, а те, що ягi­док не зби­ра­ла: а я за ни­ми про­си­лась у ма­те­рi. Що ме­нi тут на свi­тi ро­би­ти? Роз­ка­жу ма­те­рi, що за­го­во­ри­лась з то­бою та й за­бу­ла.


- Нi, Ма­ру­сенько, пот­ри­вай ще ма­те­рi об ме­нi го­во­ри­ти.


- А чо­му ж?


- Ще, моє сер­денько, не урем'я. Тре­ба пi­дож­да­ти.


- А як се мож­на? Ма­те­рi i батько­вi тре­ба усе за­раз роз­ка­за­ти й нi­ко­ли пе­ред ни­ми не бре­ха­ти. Що ж я те­пер ска­жу, що я не наб­ра­ла су­ни­чок?


- Що хоч. Ма­ню, те й ска­жи, тiльки не го­во­ри про ме­не: я сам, як прий­де по­ра, я сам ска­жу.


- Та грiх же бре­ха­ти i пе­ред ким-не­будь, а не тiльки…


- Се не бу­де брех­ня, i їм тре­ба усе роз­ка­за­ти; тiльки як ска­жеш те­пер, а во­ни, ме­не не знав­ши, по­ду­ма­ють, що я який-не­будь ле­да­що, що тiльки звод­жу те­бе з ума, те­бе бу­дуть ла­яти, ме­не ста­нуть цу­ра­тись i бу­дуть нас роз­лу­ча­ти. По­тер­пи, моя ри­бонько, хоч че­рез пет­рiв­ку; я так на­ве­ду, що во­ни

Відгуки про книгу Маруся - Квітка-Основ'яненко (0)
Ваше ім'я:
Ваш E-Mail: