Українська література » Класика » Маруся - Квітка-Основ'яненко

Маруся - Квітка-Основ'яненко

Читаємо онлайн Маруся - Квітка-Основ'яненко
ка­зав, а об со­бi нi пiвс­ло­ва. "Та й Оле­на ж ка­за­ла, що ха­зяїн бе­ре йо­го у прий­ми, та се вже пев­но, що вiн лю­бить ха­зяй­ську доч­ку. Та як її i не лю­бить? Во­на со­бi го­ро­дян­ка, мi­щан­ка, та, ка­жуть, хо­ро­ша та й хо­ро­ша! А, ду­маю, як убе­реться, так на­мис­та ще бiльш, чим у ме­не; а скри­ня з доб­ром ма­ла? Та ще, ду­маю, i не од­на; там, мо­же, та­кi ве­ли­кi, та роз­мальова­нi, та на ко­ле­сах; а по­ду­шок, по­ду­шок! так, мо­же, пiд са­му сте­лю… Так ку­ди вже йо­му до ме­не! Вiн на та­ких i не по­ди­виться". Ось так ду­ма­ла Ма­ру­ся, прий­шов­ши до­до­му i сiв­ши у ха­тi на ла­вi.

Дивилася ста­ра Нас­тя, ма­ти її, ле­жа­чи на по­лу та стог­ну­чи вiд не­ду­ги, що доч­ка її си­дить смут­на i не­ве­се­ла, - i нi­чо­го про ве­сiл­ля не роз­ка­зує, i за дi­ло не приньмається; ди­ви­ла­ся дов­го, а да­лi ста­ла пи­та­ти:


- Чого ти, до­ню, та­ка не­ве­се­ла, мов у во­ду опу­ще­на? Чи не за­не­ду­жа­ла, не­хай бог бо­ро­нить? Глянь лиш, як ще й ти зва­лиш­ся, що батько з на­ми бу­де ро­би­ти? Ка­жи-бо, що в те­бе бо­лить?,


- Нiчого, ма­мо! - ка­же Ма­ру­ся.


- Чи не пор­ва­ла на­мис­та, жар­ту­ючи на ве­сiл­лi? - пи­та Нас­тя.


- Нi, ма­мо!


- Чи не зо­бi­див те­бе хто? То батько­вi ска­жи, вiн за­раз ус­ту­питься.


- Нi, ма­мо.


- Так, ко­ли ж не­ма нi­чо­го, так чо­го так си­дi­ти? Iш­ла б по во­ду: по­ра нас­тав­ля­ти ве­че­ря­ти.


- Зараз, ма­мо! - ска­за­ла Ма­ру­ся, а са­ма нi з мiс­ця.


Дожидала ма­ти, до­жи­да­ла, да­лi вп'ять за неї: i уго­во­рю­ва­ла її, а да­лi i сва­ри­лась на неї; так вже на­си­лу та на пре­ве­ли­ку си­лу роз­ко­ли­ха­ла її, що во­на роз­дяг­лась i, не по­хо­вав­ши га­разд нi скин­дя­чок, нi на­мис­та i нi­якої оде­жi, узя­ла ко­шик, щоб то ув ого­ро­дi зiл­ля нар­ва­ти, та за­мiсть ого­ро­да пiш­ла до кри­ни­цi по во­ду, не­на­че з вiд­ра­ми; iде i бай­ду­же; та вже як прий­шла до кри­ни­цi i як ста­ли над нею лю­ди смi­ятись, так во­на то­дi сха­ме­ну­лась i мер­щiй до­до­му.. Що ж? I до­до­му вер­нув­шись, не луч­ча бу­ла; за­то­пи­ла у пе­чi i прис­тав­ля горш­ки по­рож­нi; за­мiсть пшо­на, щоб зам­ня­ти борщ, во­на сiль тре у ма­ко­тер­тi та пiд­ли­ва бор­щу… I що нi озьме до чо­го не ки­неться, усе не так, усе не до шми­ги, так що i ста­рий На­ум, вер­нув­шись до­до­му i див­ля­чись на та­ке її по­ран­ня, аж сам ди­ву­вавсь.


Сяк-так вiд­дав­ши ве­че­рю, Ма­ру­ся пiш­ла до ко­рiв, а Нас­тя ста­ла жу­ри­ти­ся i ка­же На­умо­вi:


- Ох ме­нi ли­шенько тяж­ке! Що ж от­се з Ма­ру­сею дiється? Ка­же - зов­сiм здо­ро­ва, а за що не приньметься, що не поч­не ро­би­ти, усе не до ла­ду, усе не так, як тре­ба. Та чо­гось со­бi чи жу­риться, чи що? Не­хай бог бо­ро­нить, чи не з очей їй ста­лось?


- У вас, у жi­нок, усе з очей, - за­вор­чав На­ум, - Чи ди­ти­на змерз­ла на хо­ло­дi, чи ди­ти­нi душ­но в ха­тi, ви ка­же­те: з очей; го­лод­на, їсти про­сить - з очей, наївшись, не хо­че - i то з очей; чи зас­мi­ялась, чи за­жу­ри­лась, чи сi­ла, чи вста­ла - усе з очей, усе про все у вас очi. А що очi мо­жуть зро­би­ти? Нi­чо­го; див­ляться со­бi на свiт бо­жий та й го­дi. Ру­кою чо­ло­вi­ко­вi бi­ду зро­биш, а язи­ком ще й гiр­шу, а очi нi­чо­му не при­вин­нi.


- А чо­му ж ба­би, кот­рi зна­ють, та й зли­зу­ють i шеп­чуть? Як­би во­но нi­чо­го, то нi­чо­го б i не ро­би­ли, а то…


- На те шеп­чуть i зли­зу­ють, щоб та­ких дур­ни­кiв ду­ри­ти, як ти i про­чiї. По­ту­рай тiльки їм: во­ни, по­жа­луй, ра­дi, щоб то­бi за все, про все шеп­та­ти, аби б гро­ши­ки лу­пи­ти. А хто що мо­же чо­ло­вi­ко­вi зро­би­ти, оп­рiч бо­га ми­ло­серд­но­го? Вiн наш­ле бi­ду, вiн i по­ми­лує; тiльки мо­лись i йо­го од­но­го знай; а з тою бi­сов­щи­ною, з во­рож­ка­ми та зна­ху­ра­ми, - не во­дись. По­мо­лись, Нас­те, хоч ле­жа­чи, бо­гу, ко­ли не зду­жаєш пiд­вес­тись; i я та­ки по­мо­люсь, то й гля­ди, що Ма­ру­ся на­ша завт­ра зов­сiм здо­ро­ва бу­де. Мов­чи ж, он во­на iде.


Маруся, зов­сiм упо­рав­шись i поп­ри­би­рав­ши, роз­пи­ту­ва­ла ма­тiр, чо­го тре­ба на мiс­тi ку­пи­ти, i узя­ла у батька скiльки тре­ба гро­шей, пос­ла­лась на ла­вi, по­мо­ли­лась бо­гу i зверх усього уда­ри­ла три пок­ло­ни, щоб вже бiльш не ду­ма­ти про Ва­си­ля, її так батько вчив:


"Коли, - ка­же, - то­бi чо­го тре­ба або жур­ба те­бе озьме, - за­раз до бо­га. Вдар три пок­ло­ни й про­си, об чо­му то­бi нуж­да, i жди пев­но вiд нього ми­лос­тi. Вiн наш отець, вiн зна, що ко­му i у якоє урем'я пос­лать".


От з та­кою дум­кою ляг­ла Ма­ру­ся. Та що ж? I сон її не бе­ре. Те й дi­ло, що ду­ма… та не об Ва­си­ле­вi, де то вже! Во­на йо­го i зна­ти не хо­че… Та й на­що їй вiн… "Вiн до­сi вже пос­ва­та­ний; ад­же i хус­точ­ка у нього, що з ки­ше­нi виньмав, то не хлоп'яча, а притьмом дi­во­ча, i вже, вiр­но, во­на йо­му по­да­ру­ва­ла… та вiн же не­ве­се­лий на ве­сiл­лi був… ото, ма­буть, ску­чав за своєю го­луб­кою… та ще щоб я об ньому ду­ма­ла? Як би не так! Вiн со­бi i си­дiв, не­на­че один у лi­сi, нi на ко­го i не ди­вивсь…" Да­лi здох­ну­ла i ду­ма: "I ме­не за­няв ти­ми го­рi­ха­ми, аби б то вже так!.. Нi, Ва­си­лю, не на­шим дiв­ча­там об то­бi ду­ма­ти, у те­бе є своя… От уже лю­бить її, ду­маю?.. Ба­читься, усе об нiй так i ду­мав, бо ув очах так i вид­ко бу­ли слi­зоньки… те­пер вже во­ни до­сi уку­поч­цi… i во­на вже, вiр­но, цi­лує йо­го у тiї оченьки, що, як блис­кав­ка, як згля­не, так i сяє… от вже не на­цi­лує во­на їх!.. То­го ж то вiн по нiй мав пла­ка­ти… Чо­го ж я от­се пла­чу?.. Ох, го­реч­ко ме­нi тяж­ке!.. Ко­ли б бу­ла зна­ла, не хо­ди­ла б на те ве­сiл­ля!.. На­що бу­ло роз­пи­ту­ва­ти Оле­ну про нього! Та дар­ма; я вже зов­сiм про нього i не ду­маю… та й вiн же про ме­не теж. Мо­же, вiн ду­мав, що… теє-то… я б то… що ка­же: я знаю та­ко­го, ще те­бе лю­бить, а йо­му б то вже не мож­на, що вже вiн пос­ва­та­ний… Бог з то­бою! Не­хай то­бi бог по­ма­га! I оже­ни­ся, i лю­би­ся… Та чо­го ж я усе пла­чу?.. От то­го й ту­га та­ка, що за­чим я на те ве­сiл­ля хо­ди­ла… Те­пер зас­ну вже… Завт­ра чим свiт ус­та­ну,

Відгуки про книгу Маруся - Квітка-Основ'яненко (0)
Ваше ім'я:
Ваш E-Mail: