Українська література » Класика » Маруся - Квітка-Основ'яненко

Маруся - Квітка-Основ'яненко

Читаємо онлайн Маруся - Квітка-Основ'яненко
пiд­пе­ре­за­на.

Полегшало на­шо­му Ва­си­ле­вi; аж здох­нув, i очи­цi, як ясоч­ки, заг­ра­ли, як по­чув, що не йо­го дiв­чи­ну Лев­ко лю­бить. Те­пер йо­му дар­ма i Куб­ра­кiв­на, чи тут во­на, чи де, а дi­авай мер­щiй до­пи­ту­ва­тись про свою та й ка­же Лев­ко­вi:


- А то про яку ти ка­жеш, що до неї то­бi да­ле­ко? Хi­ба тут є по­пiв­на або при­каж­чи­кiв­на?


- Нi, - ка­же Лев­ко, - тут усе на­шi рiв­нi; а я ка­жу про на­шу Ма­ру­сю.


- А що ж то за Ма­ру­ся? - спи­тавсь Ва­силь та й очi по­ну­рив у зем­лю, бу­цiм йо­му i дар­ма, а у са­мо­го не тiльки що ву­ха, та що то, уся­ка жи­лоч­ка не­на­че слу­ха; а вiн, сер­деш­ний, i дух при­таїв, i боїться, щоб нi жод­но­го сло­веч­ка не прос­лу­ха­ти, що йо­му бу­де Лев­ко роз­ка­зу­ва­ти.


От i по­чав йо­му Лев­ко про Ма­ру­сю ка­за­ти усе, що знав: i чия во­на доч­ка, i який її батько ба­га­тий, i як вiн свою доч­ку ко­хає; а да­лi про Ма­ру­си­ну на­ту­ру: як во­на усiх жа­хається, що нiх­то її не ба­чив не тiльки щоб на ве­чор­ни­цях або у ко­ляд­цi, та й на ву­ли­цю, i на Ку­па­ла, i нi на якi iг­ри не хо­дить; чи та­ка вже со­бi пиш­на або, мо­же, нес­мi­ли­ва; а що ро­бо­тя­ща! I на батька, i на ма­тiр, i на се­бе пря­де, шиє, миє, i са­ма усе од­на, без наньмич­ки, i ва­рить, i пе­че; а ма­ти си­дить руч­ки скдав­ши.


'Не пiш­ла ж i Ма­ру­ся до тан­цiв, а сi­ла со­бi су­му­ючи на прис­пi бi­ля ха­ти та тi го­рiш­ки, що узя­ла у Ва­си­ля, усе у жме­нi пе­ре­ми­на та на­зир­цем за Ва­си­лем пог­ля­да. Що ж у неї на дум­цi, то­го й са­ма не роз­бе­ре. То ча­сом ста­не їй ве­се­ло так, що за­раз бiг­ла б до ма­те­рi та, й при­го­лу­би­лась би до неї, та вп'ять за­су­мує, i слi­зоньки хус­точ­кою обiт­ре, i ба­жа ба­тенька, щоб роз­вiв її ту­гу; то всмiх­неться, то за­со­ро­миться; i ду­ма, щоб то й до­до­му iти (так бу­ло по­пе­ре­ду усе ро­би­ла: чи по­си­дить, чи не по­си­дить ла ве­сiл­лi з друж­ка­ми та мер­щiй i до­до­му), та як розг­ля­дить, що тре­ба по­бi­ля Ва­си­ля iти, та й пе­ре­ду­ма. А сього во­на й са­ма не зна­ла, що в неї на дум­цi бу­ло: "Ко­ли б отой па­ру­бок прий­шов та по­го­во­рив би зо мною, то не­на­чеб ме­нi на ду­шi лег­ше ста­ло". Як же тiльки по­ду­ма­ла об сiм, та як за­со­ро­миться! По­чер­во­нi­ла, як ка­ли­на, зак­ри­лась ру­ченька­ми i го­ло­ву по­хи­ли­ла.


Ото й прий­шла до неї Оле­на Куб­ра­кiв­на, пе­ре­тан­цю­вав­ши, та й сi­ла бi­ля неї вiд­ди­ха­ти.


- Чого ти, Ма­ру­сю, так си­диш? Чи пла­чеш, чи що?


- Нi, не пла­чу, - ка­же Ма­ру­ся; i го­во­ри­ти б то, i за­мi­ша­лась, що й не знає, що й ка­за­ти. - От­се їм, - ка­же, - мо­че­нi кис­ли­цi та бу­ло по­да­ви­лась. А ти чо­го так за­са­па­лась?


- Та пе­ре­тан­цю­ва­лась со­бi на ли­хо, - ка­же Оле­на. - Як по­пав ме­не он той бо­ярин, так усе кру­тив, кру­тив, по­во­ро­чу­вав ме­не, по­во­ро­чу­вав, а тут ще, на ли­хо, му­зи­ка не пе­рес­тає; так не тiльки що но­ги, та й ру­ки бо­лять, i го­ло­ва кру­титься. Та вже ж i тан­цю­ра! У нас та­ко­го i на усiй сло­бо­дi не­ма. Я ка­за­ла своїм хлоп­цям, щоб при­во­ди­ли йо­го до нас на ву­ли­цю.


От Ма­ру­ся трош­ки й зра­ду­ва­лась, що, мо­же, Оле­на зна то­го па­руб­ка, що їй так у ду­шу за­пав, бо й во­на на свiй пай ду­ма­ла, що вже кра­ще її па­руб­ка i на свi­тi не­ма i що се йо­го во­на так вих­ва­ля. От i да­вай про нього ви­пи­ту­вать:


- А який же бо­ярин, чи не стар­ший?


- I вже стар­ший, - за­бор­мо­та­ла Оле­на, - си­дить со­бi, як по­ну­ра, нi на ко­го не ди­виться, i дiв­чат нi­кот­рої не заньме. Не­хай ли­шень ся­дуть за стiл вже не я бу­ду, щоб не прис­пi­ва­ла йо­му:





Старший бо­ярин - як бол­ван:


Витрiщив очi, як ба­ран.


Обручами го­ло­ва зби­та,


Мочулою свит­ка зши­та,


Личком пiд­пе­ре­зав­ся,


У бо­яри приб­рав­ся.





От як йо­му прис­пi­ваю. Не­хай зна i на­ших дiв­чат. Вiн, мо­же, ду­ма, що се­ля­ни не вмi­ють тан­цю­ва­ти? Ну-ну! Ще йо­го батька нав­чать.


- А мо­же, вiн i не вмiє? - спи­та­ла Ма­ру­ся, а са­ма зак­ри­ва­лась ру­кою, щоб не ба­чи­ла Оле­на, як во­на вiд сього со­ро­миться.


- Хто? Ва­силь не вмiє? - аж скрик­ну­ла Оле­на.


- Та я й не знаю, чи вiн Ва­силь, чи вiн хто; i чи вiн вмiє тан­цю­ва­ти, чи не вмiє, я не знаю; та й йо­го зов­сiм не знаю.


Сказавши сеє, Ма­ру­ся i сха­ме­ну­лась, щоб не за­мов­ча­ла Оле­на про нього роз­ка­зу­ва­ти; бо їй крiп­ко хо­тi­лось зна­ти, хто вiн i вiд­кi­ля; i тiльки що хо­тi­ла ви­пи­ту­ва­ти, аж тут Оле­ну роз­но­си­ло з своїм бо­яри­ном: да­вай вп'ять жа­лiться, як вiн їй ру­ки по­вик­ру­чу­вав, як її вмо­рив, се i те; i дов­го усе про нього го­во­ри­ла.


Довго слу­ха­ла Ма­ру­ся i не зна­ла, як Оле­ну i спи­ни­ти, бо та ра­де­сенька бу­ла хоч до ве­чо­ра товк­ти про сво­го бо­яри­на. Да­лi, бу­цiм­то не вто­ро­па­ла, про ко­го во­на роз­ка­зує, та й ка­же:


- Приспiвай же йо­му вже, та доб­ре.


- Та се не йо­му! Хi­ба ти не чуєш? - крик­ну­ла до неї Оле­на. - Се я Ва­си­ле­вi хо­чу прис­пi­ва­ти.


- Та що там за Ва­силь то­бi дав­ся? - ка­же Ма­ру­ся. (А се вже у дiв­чат та­ка на­ту­ра, що кот­ра яко­го па­руб­ка по­лю­бить, то на­рош­не ста­не ко­ри­ти, щоб дру­гi йо­го пох­ва­ля­ли.) - От, не ви­да­ла тво­го Ва­си­ля, - ка­же, - i вiд­кi­ля вiн тут узяв­ся? I з якої сло­бо­ди заб­рiв сю­ди?


- Але! Ма­буть, чи не з сло­бо­ди! Вiн з го­ро­да, вiн свит­ник, ко­ли чу­ла. Та що вже за зав­зя­тий! Вже де по­явиться, то усi дiв­ча­та ко­ло нього. I тан­цю­ва­ти, i жар­ту­ва­ти, не узяв йо­го бiс. Та й кра­си­вий же! Бач, як ви­хи­ляється, за тин дер­жа­чись! Спи­на так i гнеться, не­на­че мо­ло­дий ясе­нок, а з ви­ду як на­мальова­ний: очi йо­му як зi­роч­ки, а пат­ли так i мо­та­ються: бач по-ку­пе­чесько­му…


- Мабуть, ти йо­го лю­биш, так тим i хва­лиш, - лед­ве про­мо­ви­ла Ма­ру­ся, хо­ва­ючи очi у ру­кав, а са­ма як на вог­нi го­рi­ла вiд Оле­ни­них роз­ка­зiв.


- Потурай, що люб­лю! По­жа­луй би, лю­би­ла, так вiн на та­ких i не по­ди­виться. Ка­жуть, що йо­го ха­зяїн та хо­че йо­го у прий­ми узя­ти, а доч­ка кра­си­ва, та й кра­си­ва i ду­же ба­га­та. Вiн i сам ма ко­пiй­чи­ну: ад­же ти ба­чи­ла, що й за шап­ку та ви­ки­нув аж гри­ве­ни­ка; отак

Відгуки про книгу Маруся - Квітка-Основ'яненко (0)
Ваше ім'я:
Ваш E-Mail: