Українська література » Класика » Маруся - Квітка-Основ'яненко

Маруся - Квітка-Основ'яненко

Читаємо онлайн Маруся - Квітка-Основ'яненко
та­ки з Ва­си­лем. Що ж їй ро­би­ти? Зем­ля не розс­ту­пається, крил у неї не­ма, но­ги не­на­че не її, од­ну ру­ку вхва­тив Ва­силь та й дер­жить бi­ля сво­го сер­ця, а во­но так же ко­ло­титься, як i в неї; очи­ця­ми зов­сiм свi­ту не ба­чить, а ще та­ки дру­гою ру­кою зак­ри­ла їх та й пи­тається Ва­си­ля так ти­хе­сенько, що й са­ма га­разд не чу­ла:

- Адже ж ти прос­ва­та­ний?


- Нi, Ма­ру­сю, нi на ко­му я не сва­та­ний i нi об од­нiй дiв­чи­нi до сiєї по­ри i не ду­мав. По­ба­чив­ши те­бе учо­ра, свiт ме­нi по­вер­нув­ся; без те­бе не хо­чу жи­ти, та ба­чу й сам, що не мож­на ме­нi без те­бе й ди­ха­ти. Та й где я най­ду кра­ще те­бе?


- А ха­зяй­ська доч­ка? Ад­же вiн те­бе бе­ре у прий­ми? - ска­за­ла Ма­ру­ся вже трош­ки смi­лiш, бо на сер­цi їй не так вже важ­ко ста­ло.


- Не тiльки ха­зяй­ська доч­ка, та хоч би ко­ро­лiв­на, хоч кня­ги­ня, та хоч би i са­ма ох­ви­це­рiв­на, - не по­див­люсь нi на ко­го, усiх през­рю для те­бе. Од­на моя втi­ха, од­но моє щас­тя, ко­ли ти ме­не бу­деш хоч тро­шеч­ки лю­би­ти! Роз­пи­тай про ме­не; цi­лий год жда­ти­му, тiльки…


- Е! го­дi!.. так дов­го-бо…


- Скiльки хоч, що хоч ро­би зо мною, тiльки не про­га­няй ме­не вiд се­бе, не сердься…


- Та я й не серд­жусь…


- Чого ж ти зак­ри­ваєшся, чо­го вiд­вер­таєшся вiд ме­не? Мо­же, лю­биш ко­го дру­го­го? Ка­жи, не со­ром­ся; не­хай я се сам по­чую вiд те­бе та й пi­ду свiт за очи­ма!


- Нi-бо… я дру­го­го не люб­лю…


- Так зглянь же на ме­не, не зак­ри­вай­ся!


- Але! ще б i не зак­ри­ва­тись! Ме­нi-бо стид­но.


- Чого ж то­бi стид­но, ска­жи? Тут не­ма нi­чо­го, що я ка­жу…


- А то ж i не стид­но ска­за­ти… що я те­бе… люб­лю? Нi за що у свi­тi не ска­жу… - та, сеє ска­зав­ши, як зап­ла­че гiр­ко i ста­ла йо­го про­ха­ти: - Ва­си­леч­ку, го­луб­чи­ку, со­ко­ли­ку мiй! Не ви­пи­туй же в ме­не, чи люб­лю я те­бе; я сього то­бi зро­ду не ска­жу, щоб ти не пос­мi­яв­ся на­до мною… Я й са­ма не знаю, що зо мною ста­ло­ся: я ще нi­ко­го не лю­би­ла, нi­ко­го не хо­тi­ла лю­би­ти, цу­ра­ла­ся па­руб­кiв, а як по­ба­чи­ла те­бе, свiт ме­нi не зми­лив­ся, усiм я ну­ди­ла, усю­ди я ску­ча­ла; а як ска­за­ли, що ти прос­ва­та­ний, так я й са­ма не зна­ла, що й ро­би­ти.


- Марусенько, моя ле­бi­доч­ко, зi­роч­ко моя, ри­боч­ко, пе­ре­пi­лоч­ко! - при­го­во­рю­вав Ва­силь, об­нi­ма­ючи свою Ма­ру­сю. - Я ж зем­лi пiд со­бою не чую - я мов у раю! Чи не сплю ли­шень я? Так се прав­да, що ти лю­биш ме­не, Ма­ру­сенько? Ска­жи ме­нi, прав­да?


- Не ска­жу, Ва­си­леч­ку, єй-бо­гу, не ска­жу!


- Чом же не хо­чеш за­вi­ри­ти об моїм щас­тi?


- Стидно-бо.


- Марусю! от­же по­цi­лую, ко­ли не ска­жеш.


- Та хоч де­сять раз цi­луй, аби не я те­бе; а усе-та­ки не ска­жу…


- Отак же… отак… отак же!.. - при­го­во­рю­вав Ва­силь, цi­лу­ючи її раз п'ять не вiд­ди­ха­ючи, та вп'ять зно­ву за те ж… та аж вже не змiг i сло­ва про­мо­ви­ти… А Ма­ру­ся ле­жить у нього на ру­ках i са­ма се­бе не тя­мить, чи во­на у раю, чи во­на де? Так їй хо­ро­ше бу­ло! Хо­че щось ска­за­ти - i сло­ва не про­мо­вить, хо­че вiд нього вир­ва­ти­ся, так не­на­че при­ко­ва­на до Ва­си­ле­вої шиї; хо­че заж­му­ри­тись, так очi, про­тив її во­лi, так i за­зи­ра­ють у Ва­си­ле­вi очi, що, як угiл­ля на вог­нi, па­ла­ють, хо­че вiд нього вiд­вер­ну­тись, а й са­ма не зна, як гор­неться до нього… А вiн?.. Вiн тiльки розг­ля­да її, не­на­че їсть її очи­ма; за­був увесь свiт; хоч би йо­му тут з пу­шок па­ли­ти, хоч би хто йо­го не кли­кав, нi­чим би не вва­жив, тiльки що розг­ля­да свою Ма­ру­сеньку, дер­жа­чи її на своїх ру­ках.


Далi сха­ме­ну­лась во­на, здох­ну­ла тяж­ко i крiзь сльози ска­за­ла:


- Василечку! що се зо мною ста­лось? Нi­чо­го не тям­лю, не знаю са­ма се­бе; тiльки у ме­не й на дум­цi, що ти ме­не лю­биш, що ти мiй… та бiльш ме­нi нi­чо­го i не тре­ба!.. Бо­юсь тiльки, чи не­ма ме­нi за те грi­ха?


- За що, моя Ма­ру­сенько? - ска­зав Ва­силь, при­гор­нув­ши її до сво­го сер­денька, i по­цi­лу­вав щи­ро.


- Ох, не цi­луй ме­не, мiй си­зий го­лу­боньку! Ме­нi усе здається, що грiх нам за се… Бо­юсь прог­нi­ви­ти бо­га!


- Так я ж то­бi, моя Ма­ру­сенько, тим же бо­гом бо­жу­ся, що не­ма у сьому нi­яко­го грi­ха. Вiн по­ве­лiв бу­ти му­жу й жо­нi; за­по­вi­дав, щоб во­ни лю­би­ли один од­но­го i щоб до смер­тi не роз­лу­ча­ли­ся. Те­пер ми лю­би­мо­ся; дасть бог, спол­ним свя­тий за­кон, тог­дi i не роз­лу­чи­мо­ся на вiк наш, а до то­го ча­су, як зiй­де­мо­ся, нам мож­на без грi­ха i лю­би­ти­ся, i го­лу­би­ти­ся…


- А не дай бо­же, як… - ска­за­ла Ма­ру­ся та й при­ту­ли­ла­ся до Ва­си­ле­во­го пле­ча; i не до­ка­за­ла, i боїться згля­ну­ти на нього.


- Не до­ве­ди до то­го бо­же! - аж скрик­нув Ва­силь i аж зля­кавсь, по­ду­мав­ши, про що Ма­ру­ся йо­му тiльки на­га­ду­ва­ти ста­ла. - Бу­ду, - ка­же, - те­бе, моя зо­зу­ленько, як ока бе­рег­ти. Нi­яка сквер­ная, бi­совська дум­ка i на сер­цi не бу­де. Не бiйсь ме­не; я знаю бо­га не­бес­но­го! Вiн по­ка­ра за злеє дi­ло усе рiв­но, що за ду­шо­губст­во. Не бiй­ся, ка­жу, ме­не; i ко­ли б вже й так прий­шлось, щоб ти ста­ла за­бу­ва­ти i бо­га, i стид людський, то я те­бе обе­ре­жу, як бра­тик сест­ри­цю…


- Братику мiй ми­ле­сенький! - скрик­ну­ла Ма­ру­ся i об­ня­ла йо­го ру­че­ня­та­ми; дов­го ди­ви­ла­ся йо­му у вi­чi, як тая ясоч­ка, а да­лi й ка­же: - Те­пер я са­ма те­бе по­цi­лую аж три­чi, бо знаю, що й в те­бе на дум­цi не­ма нi­яко­го ху­да. - Та й при­па­ла йо­му на пле­че, за­зи­ра­ючи йо­му у вi­чi, та так пильно, нi­би ба­ран­чик, що йо­го хо­тять рi­за­ти, а вiн жа­лiб­но ди­виться, так i во­на зир­ну­ла на Ва­си­ля, а сльозин­ка, не­на­че тая ро­син­ка на цвi­точ­ку, так у неї в очи­цях за­ся­ла; та так жа­лiб­но, як тая со­пi­лоч­ка заг­ра­ла, так во­на йо­го спи­та­ла: - Як же ти ме­не пiс­ля сього по­ки­неш?


- Не го­во­ри ме­нi сього, Ма­ню! I не ду­май об сiм, моя кри­шеч­ко! Грiх бо­жи­тись, а я от смер­тельною клят­вою по­бо­жу­ся, ко­ли ме­нi не вi­риш…


- Вiрю, вi­рю, мiй со­ко­ли­ку, мiй ле­бе­ди­ку! I що б ти ме­нi не ска­зав, усьому вi­ри­ти бу­ду…


Багато роз­ка­зу­ва­ти, що там Ва­силь з Ма­ру­сею роз­мов­ля­ли; за­бу­ли про увесь свiт, i де во­ни є, i

Відгуки про книгу Маруся - Квітка-Основ'яненко (0)
Ваше ім'я:
Ваш E-Mail: