Українська література » Класика » Маруся - Квітка-Основ'яненко

Маруся - Квітка-Основ'яненко

Читаємо онлайн Маруся - Квітка-Основ'яненко
i усю­ди вiн ро­бить. Вже як­би не бу­ло…

Тут пiд­бiг Де­нис та й по­тяг Оле­ну до тан­цю за ру­кав.


Вже во­на йо­го i ла­яла, i ку­лач­чям у спи­ну товк­ма­чи­ла, так нi­чо­го i не зро­би­ла: по­тяг та й по­тяг. А їй пильно хо­тi­лось з Ма­ру­сею по­си­дi­ти та про па­руб­кiв на­го­во­ри­ти­ся.


Зосталася Ма­ру­ся са­ма. Узя­ли її дум­ки та гад­ки; а як зга­да­ла, що Оле­на ка­за­ла, що йо­го ха­зяїн та бе­ре йо­го у прий­ми i що вiд­дає доч­ку i кра­си­ву, i ба­га­ту, та й за­жу­ри­лась! Схи­ли­ла го­ло­воньку на бi­лую руч­ку, а слi­зоньки з очиць так i ка­по­тять! От об­тер­ла їх хус­точ­кою, зак­ри­ла­ся ру­ченькою та й ду­ма: "Ох, ли­хо ме­нi тяж­ке! Луч­че б я йо­го не ба­чи­ла!.. Як-то ме­нi йо­го за­бу­ва­ти? Тим-то го­ро­дянськi дiв­ча­та… у них i па­руб­ки свої, не та­кi, як у нас, що нi на що ди­ви­тись… Пi­ду швид­ше до­до­му (а са­ма нi з мiс­ця), ста­ну по­ра­тись, ро­би­ти, то, мо­же, й за­бу­ду! Так-то й за­бу­ду! Ох, до­ленько моя ли­хая!.. Те­пер сих го­рiш­кiв нi­де не по­дi­ваю, так при со­бi й но­си­ти­му, бiльш нi на що, тiльки на пам'ять. Хоч би на смiх во­ни ме­нi ска­за­ли…" Та, сеє ду­мав­ши, пот­ряс­ла у жме­нi го­рiш­ки та го­лос­но й про­мо­ви­ла: - Чи вiн ме­не лю­бить? Чiт чи лиш­ка?


- Чiт! i лю­бить те­бе вiд щи­ро­го сер­це! - обiз­вавсь Ва­силь, що вже дав­но сто­яв бi­ля неї i ди­вивсь на її сму­ту та не знав, як зай­ня­ти.


- Ох, ме­нi ли­шенько! - скрик­ну­ла Ма­ру­ся i стре­пе­ну­лась, як тая ри­бонька, ус­ко­чив­ши ув ятiр. - Хто та­кий? Про ко­го ви го­во­ри­те? - пи­та й са­ма не зна, для чо­го i об чiм.


- Той те­бе лю­бить… про ко­го… ти ду­ма­ла… - ка­зав Ва­силь, за­ди­ха­ючись вiд нес­мi­лос­тi i з ля­ку, як по­чув, що во­на ма ко­гось на дум­цi.


- Та я… нi про ко­го… не ду­ма­ла… я так… - ска­за­ла бiд­на дiв­ка та й зля­ка­ла­ся грi­ха, що - зро­ду впер­ше збре­ха­ла; а опiс­ля й ка­же: - Хто б то ме­не й по­лю­бив?..


- Марусю, Ма­ру­сю! - ка­же Ва­силь, тяж­ко, вiд сер­ця здох­нув­ши; та й вп'ять на­си­лу дух пе­ре­вiв i ка­же: - Я знаю та­ко­го…


- Марусю, Ма­ру­сю! А хо­ди-ке сю­ди! - так клик­ну­ла її та ж Оле­на. Ма­ру­ся нi жи­ва нi мерт­ва! Зля­ка­лась то­го, що Ва­силь став з нею го­во­ри­ти, та ще так го­лос­но; а тут ще й то, що Оле­на ба­чить, що во­на з чу­жим па­руб­ком роз­го­во­рює, а опiс­ля i смi­яти­меться їй; а що най­бiльш те їй бу­ло страш­но, i жал­ко, i нi­би до­сад­но, що Ва­силь ка­же про ко­гось дру­го­го, що її лю­бить; а їй би хо­тi­лось, щоб вiн ска­зав, що вiн сам її лю­бить. От як зля­ка­лась, ско­чи­ла з мiс­ця та й не мо­же сту­пить; а Оле­на, знай, її кли­че: "Та йди сю­ди, ось-осьде я". А Ва­силь теж став як уко­па­ний i не зна бiльш, що й ка­за­ти. На дум­цi б то й ба­га­то де­чо­го є, так язик не слу­ха, не по­ше­вельнеш йо­го; а тут ще, на бi­ду, пiдс­лу­хав, що Ма­ру­ся об ко­мусь вже ду­ма i що йо­му нi­чо­го тут уби­ва­ти­ся, а тут ще Оле­на зби­ла йо­го з тол­ку… От i сто­ять во­ни обоє, сер­деш­нi, i не зна­ють, на яку сту­пи­ти, i чи йти їм ку­ди, чи що ро­би­ти?


Вже са­ма Оле­на прий­шла до Ма­ру­сi й пи­тається: чи во­на ту­теч­ки дов­го бу­де?


- Нi, - ка­же Ма­ру­ся, - уже ме­нi по­ра й до­до­му. Нi­чо­го бiльш тут до­жи­да­тись. - Та, сеє ка­жу­чи, так важ­ко здох­ну­ла, що крий ма­ти бо­жа!


- I я от­се йду до­до­му, - ка­же їй Оле­на, - ма­ти прис­ла­ла за мною. Чи знаєш що? Хо­дiм завт­ра уку­пi на мiс­то, ма­ти ка­за­ла де­що ку­пу­ва­ти, так хо­дiм зо мною; ти та­ки усе луч­че знаєш.


- Добре, хо­дiм. Моя ма­ту­ся щось нез­ду­жа, так що нам тре­ба, я й куп­лю, за­ходь тiльки за мною, - ска­за­ла їй Ма­ру­ся.


- Зайду, зай­ду. Жди ме­не до сход сон­ця. Хо­дiм же те­пер уку­пi до­до­му та в пе­ре­куп­ки ку­пим кис­ли­чок.


От под­ру­женьки, поб­рав­шись за ру­ки, i пiш­ли со­бi.


Зоставсь Ва­силь i стоїть, сам не свiй. По йо­го дум­цi, вiн, ба­читься, за­ки­нув Ма­ру­сi наз­до­гад, що се вiн її лю­бить, i ду­ма: "Ко­ли б во­на не ма­ла ко­го на при­ме­тi та щоб йо­го хоч тро­хи лю­би­ла, то бiльш би йо­му нi­чо­го i не тре­ба; не хо­тiв би нi гро­шей, нi панст­ва. Так-бо по­чер­во­нi­ла, як я їй став за­ки­да­ти, що її по­лю­бив, i очи­цi опус­ти­ла у зем­лю, а ру­че­ня­та­ми усе хус­точ­ку кру­ти­ла, вже, вiр­но, з сер­ця; а як пiш­ла за Оле­ною, то не тiльки йо­му i слов­ця не ска­за­ла, та i не гля­ну­ла на нього".


Сумувавши, пi­шої вiн на­зир­цем за Ма­ру­сею i ба­чив, що во­на аж по­ки ввiй­шла у дру­гу ву­ли­цю, то аж три­чi ог­ля­да­лась, - а чо­го? Хто її зна! Дiв­ча­чу на­ту­ру труд­но роз­га­да­ти, бо во­ни час­то бу­цiм­то i не люб­лять, хто їх зай­має.. i бу­цiм­то й сер­дяться, а там со­бi ниш­ком так йо­го люб­лять, що й ска­за­ти не мож­на! Та та­ки i тiї прав­ди нiг­де дi­ти, що iн­ша дi­воч­ка, ще мо­ло­денька, що зро­ду впер­ше по­ба­чить та­ко­го па­руб­ка, що їй прий­де по сер­цю, то й са­ма се­бе не роз­га­да, що з нею дiється. На дум­цi, так би на нього усе i ди­ви­лась би, i го­во­ри­ла б усе з ним з од­ним, i сi­ла б бi­ля нього, та чо­гось-то усе стид­но; хоч нi ду­шi не­ма близько, а їй здається, бу­цiм­то усi лю­ди так на неї i див­ляться; або хоч i не див­ляться, так по очам пiз­на­ють, що во­на з па­руб­ком го­во­ри­ла. Отим-то та­ка i жа­хається, i втi­кає, нi сло­ва не вка­зав­ши па­руб­ко­вi, що за­ли­цяється до неї; як же вiд­бi­жить вiд нього, та й са­ма жал­кує, та-ба! вже не мож­на дi­ла поп­ра­ви­ти! Доб­ре ж, ко­ли па­ру­бок не роз­сер­диться та ще уд­ру­ге ста­не ля­си пiд­пус­ка­ти, так ще не зов­сiм бi­да; а як же по­ду­ма: "Ли­хо її ма­те­рi, яка пиш­на! Цур їй!" - та й пiд­вер­неться до дру­гої, так тог­дi вже зов­сiм ли­хо! I су­мує, сер­деш­на, i ниш­ком поп­ла­че, та притьмом нi­чо­го ро­бить! i вже ж са­мiй йо­го не заньма­ти, щоб не ска­зав: "Са­ма, - ка­же, - на шию вi­шається".


Смутна прий­шла до­до­му на­ша Ма­ру­ся, та тiльки не об тiм. Во­на ду­ма­ла, що Ва­силь її не лю­бить, а ко­ли б лю­бив, то за­раз пря­мо й ска­зав би, а то про ко­гось дру­го­го

Відгуки про книгу Маруся - Квітка-Основ'яненко (0)
Ваше ім'я:
Ваш E-Mail: