Українська література » Класика » Російські поезії - Петро

Російські поезії - Петро

Читаємо онлайн Російські поезії - Петро
жорстокої тиранії.

4 - Деліль Жак (1738-1813) - французький поет і перекладач, представник поширеного в той час описово-дидактичного напряму в поезії; його твори були дуже популярні в Росії на початку XIX ст., деякі з них неодноразово перекладалися.


5 - Еропа (Аеропа) - дружина Атрея, яку спокусив його брат Фієст.


6 - Цензорін.- Можливо, йдеться про римського консула Марка Марція Цензоріна, приятеля Горація.


7 - Я залюбки надарував би друзям келихи й бронзові чаші… Горацій, кн. IV, ода 8 (лат.).- Ред.


8 - Парразій (Паррасій) Ефеський (друга половина V ст. до н. е.).- давньогрецький живописець, твори якого відомі з пізніших описів.


9 - Скопа (Скопас) (IV ст. до н. е.) - давньогрецький скульптор і архітектор, численні твори якого відомі в римських копіях.


10 - Ганнібал (247-183 до н. е.) - карфагенський полководець і державний діяч. Зазнавши поразки в битві з римлянами 202 р. до н. е., був залишений ними правити Карфагеном, але в 195 р. до н. е. втік до сірійського царя Антіоха III і став його військовим радником у боротьбі проти Риму. Згодом змушений був утікати від римлян до Вірменії та інших країн і зрештою покінчив життя самогубством.


11 - Карфагена в прах безбожного паденье… - Остаточне зруйнування Карфагена сталося 146 р. до н. е. внаслідок 3-ї Пунічної війни, в якій римськими військами командував Корнелій Сціпіон Емілій Африканський Молодший (бл. 185-129 до н. е.).


12 - …лира звонкая калабрской славной музы… - Йдеться про давньоримського поета і драматурга Квінта Еннія (239-169 до н. е.), родом з Калабрії. Брав участь у 2-й Пунічній війні, був близький до Сціпіона Африканського. Оспівав історію Риму в епічній поемі «Аннали».


13 - …кто, Африку поправ… - Йдеться про римського полководця Публія Корнелія Сціпіона Старшого Африканського (бл. 235 - бл. 183 до н. е.), під керівництвом якого було здобуто перемогу над Карфагеном у 2-й Пунічній війні.


14 - …завистный Крон… - За давньогрецьким міфом, титан Кронос, ставши верховним божеством і боячись втратити свою владу, поглинав дітей, народжених титанідою Реєю.


15 - …сына Марсова и Реина деянья… - Йдеться про Ромула (753-716 до н. е.), легендарного засновника Риму; за давньоримською легендою, він був сином бога війни Марса і весталки Реї Сільвії.


16 - …Эака мудрого… - Еак, за давньогрецькою міфологією, син Зевса, за свою справедливість став після смерті суддею підземного царства.


17 - …от вод стигийских… - Стікс, річка в царстві мертвих.


18 - …на Олимп Иракла преселили… - За давньогрецькою легендою, коли міфічний герой Геракл вирішив покінчити життя самоспаленням на вогнищі, з небес спустилася хмара, яка вознесла його на гору Олімп, де йому було дароване безсмертя серед давньогрецьких богів.


19 - …нежных двух Тиндара сыновей… - Йдеться про міфічних героїв-братів Кастора і Поллукса (Діоскурів), які після смерті стали сузір’ям Близнят, що вказує путь мореплавцям.


20 - Вакх (Бахус) - міфічний бог вина й родючості; зображувався у вінку з листя й грон винограду.


21 - Можливо, присвяту адресовано графині Генриковій Ганні Олександрівні.


22 - Маклод - герой повісті «Бен-Гріанан».


23 - …знаешь подлинник ты повести сея.- Переклад П. Гулака-Артемовського зроблено за варшавським журналом «Tygodnik polski», 1819, t. II, с. 9-24 та 31-48.


24 - Тассо Торквато (1544-1595) - італійський поет.


25 - Расін Жан (1639-1699) - французький драматург.


26 - Барди - мандрівні народні співці в древній Ірландії та Шотландії.


27 - …бессмертная «Светлана»… - балада російського поета Жуковського Василя Андрійовича (1783-1852).


28 - Оссіан - легендарний кельтський співець, що нібито жив у III ст. н. е. в Ірландії. Його твори, видані 1765 р. шотландським учителем і фольклористом Д. Макферсоном, користувалися великою популярністю в багатьох європейських літературах кінця XVIII - початку XIX ст. Згодом виявилося, що це талановита підробка самого Макферсона.


29 - …сарматов слух пленят… - До цього рядка в першодруку зроблено примітку: «Здесь разумеются песнопения Оссиана, превосходно переведенные в стихах на польский язык знаменитым Красицким». «Сарматами» в деяких середньовічних історичних джерелах (хроніка Яна Длугоша та ін.) називали поляків. Наприкінці XVIII - на початку XIX ст. (крім інших понять) «сарматизм» означав також захоплення ідеалізованою рицарською старовиною.


30 - …в объятиях цирцей.- Тут: розпусних жінок. У давньогрецькій міфології Цірцея - німфа-чарівниця.


31 - …Морфея спутники… - Тут: райдужні сни, мрії. У давньогрецькій міфології Морфей - бог сну і сновидінь.


32 - …сыны избранные, наследие Сиона! - Тут: вірні послідовники християнської віри.


33 - Миролюбний король відкидає розкоші, пишноту й усілякі витівки, здатні лише плекати розбещеність; він заохочує розквіт інших умінь, корисних для справжніх життєвих потреб, особливо дбаючи про застосування їх у землеробстві. Фенелон, Телемак, книга V (франц.).- Ред.


34 - То мудра Любуша, дщерь мудрого Крока… - За стародавніми чеськими легендами, Крок був другим правителем чехів після смерті їхнього праотця, воєводи Чеха. Молодша Крокова дочка Любуша, яка відзначалася надзвичайним розумом і вродою, а також володіла даром ясновидіння, перейняла владу по батькові й мудро правила своїм

Відгуки про книгу Російські поезії - Петро (0)
Ваше ім'я:
Ваш E-Mail: