Українська література » Сучасна проза » Зірка впаде опівночі - Теодор Костянтин

Зірка впаде опівночі - Теодор Костянтин

Читаємо онлайн Зірка впаде опівночі - Теодор Костянтин
важко. Що вивчить, зразу й забуде. Але коли ординарцю вдавалося правильно відповісти, щастю його не було меж. Якщо ж він плутав букви, зразу ж ніяковів і починав вибачатися.

— Прошу тебе, пане сержант, не ображайся. Мені важко запам'ятати, але коли я вивчу щось, то й десять років не забуду.

— Не турбуйся, Некулай. Терпіння у мене досить… Ти вчишся, а ми тобі показуємо, і так швидше минає час.

Найважче давалася «учневі» азбука Морзе. Більші успіхи мав він у вивченні рації. Закінчивши черговий урок з абетки, Некулай сідав біля апарата і, зачудовано дивлячись на нього, починав розпитувати:

— Що це за рисочки?

— Вони показують довжину хвиль.

— Кожна «стація» має свою хвилю… Здається, так ти казав мені вчора.

— От, от…

— Скажімо, ми домовились з «Тротушем» о дев'ятій годині поговорити. Я знаю, що «Тротуша» можна піймати проти цієї рисочки. Що ж тоді? Повертаю кнопку праворуч, поки оцей язичок не зупиниться тут. Потім беру навушники і чекаю. Так, пане сержант?

— Еге ж, Некулай! Ти таки щось затямив.

— От тільки з азбукою морока, завжди плутаю ці бісові букви. Та, зрештою, я таки вивчу її, не гнівайся, пане сержант!

Розпитуючи про те і се, він повертав регулятор від однієї позначки до іншої. Коли натрапляв на якусь музику, зразу ж виключав. Зате, впіймавши радіостанцію, що передавала морзянку, слухав, затамувавши подих.

— Ви тільки подумайте, пане сержант! Оце радист! Тітікає, ніби співає!.. А чи не пошукати нам щось інше?

Хлопці розважалися, хоч водночас і жаліли його. Некулай тішився апаратом, наче мала дитина. Важко було його відірвати од рації, але доводилось, бо сержант Пелімару під час передачі службових радіограм не дозволяв сидіти в кімнаті нікому сторонньому. Навіть для дурнуватого Некулая Телимбу не робив винятку.

Дивне бажання ординарця стати радіотелеграфістом не зосталося таємницею. Радисти, звичайно, розповіли про нього скрізь.

І всі писарі вважали, що він лише марне витрачає час. Та чи не найбільш впевненим у цьому був капітан Смеу, який найкраще знав його здібності.

— Ну, що ти скажеш? — запитав якось капітан Георгіу Улю. — Як можна пояснити це його раптове захоплення?

— Справжня загадка. Якби ми не знали про існування ксьондза, то могли б допустити, що Некулай хоче забезпечити собі можливість зв'язатися по радіо з начальством. Але ж ксьондз почуває себе у повній безпеці, ми не маємо жодної підстави думати, що він вже занепокоївся. Тоді що це? По-моєму, тут може бути два пояснення. Або шпигун відчув, що в майбутньому не матиме змоги зв'язатися з своїми, користуючись старими засобами, і тому вирішив встановити прямий зв'язок, або він має передати якесь важливе і, може, термінове повідомлення, не бажаючи довірити його ксьондзові. Я розмовляв з сержантом Пелімару та його хлопцями і до найменших подробиць знаю, як проходять їхні «уроки». Поки що не існує ніякої небезпеки. Учень Некулай ледве зумів завчити кілька літер. Отже, поки він засвоїть всю азбуку, мине багато часу. Зараз, я повторюю, небезпеки немає. А проте я й не думаю чекати. Ми можемо обійтися без розпитування радистів. У нас є інша можливість довідуватися про ці уроки на радіостанції.

— Я здогадуюсь, що ти маєш на увазі. Але в нас нема такого апарата. Треба попросити в штабі армії.

— Сподіваюсь, днями ми його одержимо. Я вже писав начальству.

— Чудово!.. І що вони, прокляті, надумали. Якби ми нічого не знали про Некулая, то, довідавшись про його інтерес до рації, теж сміялися б досхочу.

— Безперечно!.. А коли подумаєш, що він може давати уроки іншим!.. Щиро признаюсь, пане капітан, я захоплююсь здібностями Некулая. Який артист. От поговоріть з радистами й побачите, як чудово грає він свою роль. Коли послухати когось з них, то бідоласі Некулаю набагато легше впрягтися в плуга та виорати цілий погон землі, аніж відповісти на питання, скількома крапками і рисочками позначається літера «к» чи «х». Цим актором міг би гордитися будь-який театр світу.

— Коли той, хто грає лише другу скрипку, такий кмітливий, то яким же мусить бути його начальник?

— Хіба ви не пригадуєте, як його характеризував Герман? Дуже розумний, обережний, але й рішучий, з багатою фантазією та ініціативою, його фантазія та ініціатива нам вже відома. Досі ми втратили — згадайте, при яких обставинах, — трьох чоловік, не рахуючи Барбу, за яким нам нічого жалкувати.

— І хто це може бути? Ти когось підозріваєш?

— Ні! Але ми скоро довідаємося, пане капітан, — відповів Уля. — Вислизнути з наших рук їм не пощастить. Здається, ці артисти вже збираються зіграти останню дію. Та хоч які вони нехитрі, все одно перед завісою на сцену вийдемо ми. А чи не змогли б ви розповісти мені про становище на фронті? — запитав раптом Михай. — Скільки ми ще стоятимемо тут?

— Це тебе дуже цікавить?

— Так! По-перше, мене дратує, що наш панотець спокійнісінько сидить у своїй резиденції та й обмірковує якісь догматичні проблеми. Мене більше цікавить думка його святості про той ключ, який він передав Некулаю. Але ж ви теж погодились заарештувати його тільки тоді, коли фронт просунеться вперед. По-друге, мені хочеться дізнатися, як і коли спробує використати Некулай свої знання з радіотелеграфії. А поки ми будемо стояти тут, він, напевне, вичікуватиме.

Начальник другого відділу вийняв з шухляди карту і розклав її на столі.

— Давай я познайомлю тебе з становищем на фронті. Ось тут стоять наші війська. Як ти помітив, останнім часом ми наступаємо в північно-західному напрямку. Основне наше завдання — пройти Словакію, потім Моравію і так далі. Лінія ворожої оборони знаходиться приблизно тут. Природних умов, які дозволили б гітлерівцям організувати сильний опір, немає аж до цієї ріки. З наявних у нас відомостей видно, що німці будують там укріплення, їм на користь і те, що правий берег набагато вищий за лівий. Отже, вони розраховують, що нам буде не під силу її форсувати.

Однак, на їхню біду, оборонні укріплення ще не готові, через те

Відгуки про книгу Зірка впаде опівночі - Теодор Костянтин (0)
Ваше ім'я:
Ваш E-Mail: