Ілюзія - Тетяна Винокурова-Садіченко
Вона не хоче бачити сірість. Що сказав би на це Ізя? Ізя сказав би, що перший-ліпший гіпнолог скористається цим, щойно роздивиться її малюнки. Ізі постійно здається, що його всі хочуть загіпнотизувати.
Я кажу йому: ти надто велику вагу надаєш своїй персоні.
Ти вважаєш себе надто крутим. Кому ти потрібен?
Я думаю: кому ти потрібен, переляканий ти пацюче?
Усі спецслужби світу, усі інопланетяни, усі вони тільки і мріють про те, аби завербувати, загіпнотизувати, затягти тебе у свої тенета? Навіщо? Хто ти такий?
Хто ти такий?
До речі - а хто він такий?
Я досі не знаю цього. Ким він був до того, як перетворитися на пацюка, що сховався у своїй нірці? Ким є зараз? Де знаходить гроші на свої цигарки без фільтра, на маршрутки? Куди на цих маршрутках їздить? Як його звуть? Так. Я не знаю, як його звуть насправді. Під час знайомства він чесно попередив, що Ізя - це його несправжнє ім’я.
Ми зустрілися на зупинці біля мого будинку. За два дні після нашої першої зустрічі у маршрутці. Я одразу впізнала його. І, звісно ж, зробила вигляд, що не впізнаю.
- Привіт! - вигукнув він і помахав рукою.
Я відмахнулася у відповідь. Може, відчепиться?
Не відчепився. Підійшов.
- От бачите, - сказав він, - ви мешкаєте саме тут.
Він, пацюк, був задоволений собою, широко посміхався.
- Так, - я була вимушена погодитися, - я мешкаю тут.
- Я теж, - зрадів він, - давайте знайомитися!
- А давайте не будемо, - спробувала відмовитись я, але було запізно - він уже тягнув мені свою щурячу лапку. - Ізя, - відрекомендувався він, - це, звісно, не справжнє ім’я…
- Чому? - здивувалася я.
- Що чому?
- Чому «звісно, не справжнє ім’я»? Ви шпигун?
- Майже, - відповів він.
- Чому майже?
Він підсунувся до мене й швидко прошепотів:
- Шпигую не я. Шпигують за мною.
- А! - зрозуміла я. - Контррозвідка!
- Ні, - він помотав головою, - не контррозвідка. Вони! - Інопланетяни? - здогадалася я.
- Ні. Вони!
- Хто такі вони?
Він замислився, тоді відмахнувся, відповів:
- Ви, головне, дорогою нічого не рахуйте! - і почалапав геть.
- Гей! - гукнула я.
Він обернувся.
- А звідкіля ви знаєте, що я не з них? - спитала я.
- Бо ви вмієте входити у транс! - відповів він і пішов.
А увечері вже чекав на мене на тій самій зупинці.
- Я хочу вам дещо розповісти, - прошепотів мені на вухо, підхоплюючи під лікоть, - дещо дуже важливе!
Про них!
Так ми познайомилися: я і шизик, який назвав себе Ізею. Втім, пізніше я зрозуміла: він не шизик. Він - параноїк. Ізя надто збуджений, навіть як на себе. Його очі хворобливо палають, він знову знайшов істину. Вкотре знайшов істину. Чергову істину…
- Це павутиння! - виголошує він. - Це павук! Ними керує павук! Вони плетуть, плетуть, плетуть, павутиння зростає, зростає, дивись - воно за вікном, воно вже оплело всіх, весь світ у павутинні… - Ізю, - кажу я, десь глибоко всередині усвідомлюючи, що він усе одно не почує, - павутиння не за вікном, воно у тебе на вікні.
- Воно скрізь, воно спіймало нас, і ми не можемо рухатися, ми робимо лише ті рухи, на які воно нас спонукає… вони нас спонукають… павутиння тут! - він стукає кулаком по голові. Гучно. Мабуть, боляче. Та зараз він не відчуває болю, він у стані афекту.
- Воно вже тут!!! - кричить він.
Я підіймаюся, йду за яблуком. Ізя полюбляє яблука, тому ними можна його затикати.
Він хапається за те яблуко, як за останню соломинку.
Гризе. Жере. Утилізує. Заспокоюється. Поволі підіймає на мене чорні щурячі очка. Мружиться, вдивляючись у мене.
- Звідкіля ти знаєш, що твій вчинок - це саме твій вчинок? Що ти щось зробила із власної волі, що це ти вирішила зробити це? Ти, а не той, хто смикає за нитки?
- Бо можу пояснити причину своєї поведінки, - відповідаю я.
- Чому ти зараз почухала носа, ти теж можеш пояснити? - зловісно всміхається Ізя. - Ізю, - я переводжу тему розмови, бо якщо довго слухати Ізю, починаєш йому вірити, - Ізю, як тебе звати насправді?
- А це ти навіщо спитала? - він роздивляється мене з підозрою. - Це ти можеш пояснити?
- Бо мені стало цікаво, - пояснюю я.
- А я тобі не скажу, - вишкіряється він, - не скажу! Бо не знаю, чи тобі просто так стало цікаво, бо не впевнений, чи це саме тобі стало цікаво! - Ізю, ти мариш, - кажу я.
- Е ні, рибо! - вигукує він. - Це не я марю! Це світ марить! І це - передсмертне марення! І знову сміється - тим самим украденим у когось сміхом.
Я думаю, що він правий у чомусь. Адже світ дійсно давно вже потроху марить. Уявне перемагає реальне.
Кількість інформації накопичується у повітрі, утворюючи собою матерію, яка щільнішає щодня, яка майже фізично відчувається довкола.
Сьогоднішнє суспільство - це суспільство інформаційного споживання, але інформації надто багато, аби ми встигли вжити її всю. Пропозиція перевищує попит. Інформація дешевшає, й ми жадібно жеремо її у надмірних кількостях, так само, як Ізя жере свої яблука. Та от біда - яблука, на відміну інформації, приносять і організму в цілому, й мозкові зокрема лише користь. А неспожита інформація утворює навколо нас такий