Моя участь у визвольних змаганнях 1917-1920 - Осип Станімір
Тимчасом кишенькову провірку покінчено і всіх старшин стали ладувати до вагонів, по 40 люда до кожного. Ми віднайшли свої клунки й подались здовж потягу шукати для себе місця, повідомляючи стрічних старшин про нашу невдачну місію. Примістившись у вагоні, ми стали розважати, чому саме полковник Аркас казав нам іти до Головного Отамана і чи він зробив це з власної ініціятиви, чи може на чийсь приказ з довкілля Головного Отамана? Ми роздумували, але нічого путящого не могли видумати.
Ніччю наш транспорт рушив у сторону Підволочиськ, а а на другий день перед полуднем ми вже були у Львові. Нас приміщено в переходовім таборі для полонених на Ялівці, в кавалерійській стайні. Стайня не була ще як слід приготована — одноповерхові дерев’яні причі не були викінчені, без соломи і сінників, а під нижчими причами були рештки кінського гною. Посередині стайні стояв у куті великий двоушний цебрик для фізичної потреби. Нас замкнено на ключ і виставлено сторожу з приказом нікого не випускати надвір! Вечером принесено нам чорну каву і по 1/2 бохонця хліба. При цій нагоді якийсь наш стрілець з таборової обслуги доставив нам потайки польську ґазету «Вєк Нови». В ґазеті представлено нас, тобто Українську Галицьку Армію, як большевиків, яких у бою розбито й роззброєно та забрано в полон. Після розділу кави і хліба нас знову замкнули. Цього ж таки дня, по докладнім прочитанні польської Газети, старшини знову вислали нас, мене й майора Шльосера, до команди табору з проханням: 1) дати нам можність спростувати фальшиві донесення польської преси про УГА, як большевиків та 2) дозволити нам заспокоювати свої фізичні потреби поза нашим приміщенням у відповідно до цих цілей призначених лятринах. З тим ми прийшли до команди табору, а її комендант, бувший австрійський майор, полагодив справу так, що спростувати донесення польської преси про УГА нам не дозволив, бо ми полонені, а зможемо це зробити щойно тоді, як будемо на волі, а щодо лятрин, то вони будуть ще сьогодні готові і ми зможемо їх уживати. Полагодивши так справу, ми вернулися до свого табору, де вже застали певного роду зміну, а саме — смердячий цебрик усунено і двері стояли отвором, так, що ми вже могли користуватись невеличким подвір’ям, обведеним високо кільчастим дротом. При роздачі обіду приступив до мене, з хохлею в руках, кухар і спитав: «чи пізнаєте мене? Я глянув і мало не крикнув з несподіваної зустрічі. Це ж був мій сусід-односельчанин Гринько Свистун з села Ладичин. Ми привітались і він поспішно розказав мені, що поляки взяли його в полон під Тернополем і він тепер є помічником кухаря в таборі, а щодо моєї рідні, то батько й дальше хворіє, а мати померла перед двома місяцями. По тих словах він пішов дальше розділювати обід. Вістка про батьків зворушила мене до краю, я стояв непорушно, а сльози текли по лиці. Цілий день ходив я мов несвій, згадуючи рідних і рідний дім.
Десь по півночі впала до нашого приміщення польська патруля і забрала з собою сот. Головінського та майора Лянґа враз з їхніми клунками. Зчинився переполох — де й куди їх повели ніччю та щей з речами? Пішли в рух різні припущення і до самого ранку майже ніхто не спав. В день, дебати, що з нами станеться — продовжувались. До мене підійшов сотник Гриць Сенечко з ось такою порадою: «Виривай брате звідси якнайскорше, сотника Головінського й майора Лянґа поляки вже спрятали і ніхто не знає, що з ними сталося, те саме жде й тебе. Ви ж були вищими комендантами і на вас полюють. Наша роля скінчена, ми вже не армія, а полонені, віддані на ласку й неласку ворога. В таборі поширилась чутка, що сьогодні після обіду має відійти наш транспорт десь на захід в глиб Польщі. Якщо це правда, так тоді треба тобі десь скритись і ніччю видістатися з табору на волю». По тих словах він відійшов, а я остав з важкими думками, що й як робити?
Поголоска про від’їзд нашого транспорту в глиб Польщі показалась правдивою. О годині 10-тій перед полуднем прийшов до нас з таборової команди сержант, а з ним канцелярист, галицький полонений, що ніс течку з паперами. Сержант проголосив остентаційно, що сьогодні о 2-гій годині після обіду має відійти 1-ший транспорт галицьких старшин на захід,