Гуцули у Визвольній боротьбі - Михайло Іванович Горбовій
По 20 хвилинах хлопці щасливо вернулися, здавши сотникові звіт, що перед нами є густий ліс, яких 400–500 метрів, що москалі його залишили, а за тим лісом є вирізаний свіжо і очищений із дерева лів (?) із досить високими грубими пнями на просторі яких 300–400 метрів, а далі на самім вершку гори є дуже добре збудовані окопи, в яких є москалі, бо дим ішов у кількох місцях окопів. Москалі не бачили нашої стежі.
З тими вістями удався сотник до команди бригади, де ствердили з цілою певністю, що це є саме висота 840 — наша найближча ціль. Вернувшись, сотник сказав нам, що о год. 1-й гармати почнуть обстрілювати той пункт, а о год. 2-й точно наша сотня має ненадійним наступом взяти ту гору. На випадок потреби один австрійський полк буде в поготівлі з лівої сторони, а один чеський із правої.
Було для нас незрозуміло, що значить "на випадок потреби", — чому не наступати на гору рівночасно і їм з нашою сотнею?!
Наш сотник, як звичайно, був у добрім настрої, але можна було вичути, що здає собі справу з поваги моменту. Журився він. По стрільцях же не можна було зауважити якогось неспокою. Можна було зауважити деякого рода напруження, але не було видно страху; може, то повне довір'я до сотника і віра в його щасливу зірку були причиною цього доброго настрою або просто молодість і незнання, що це значить іти з крісом у руках на добре збудовані окопи проти незнаної скількости ворога!
Точно о першій годині шрапнелі почали розриватись на вершку гір, а це очевидно ще більше додавало відваги нашим стрільцям. О годині другій сотник, розпустивши сотню в розстрільну, дав наказ іти за ним, як лише можна спокійно, аж до краю лісу, а там, використовуючи кожен пень і не зважаючи на ворожий крісовий вогонь, в одній лінії посуватись уперед.
Коли сотня дійшла до краю лісу, хлопці з нечуваною бравурою стали посуватись уперед, не зважаючи на шалений обстріл з московських окопів і на ранених товаришів. Коли сотня серед страшного підсвідомого крику підійшла на яких 100 метрів перед окопи, тоді удвох пунктах москалі ненадійно виставили дві білі хоругви на знак капітуляції.
Стрілянина втихла, а з окопів почали гурмами, з піднесеними вгору руками, вискакувати москалі й на приказ сотника кластися на сніг. У перших хвилинах, заки всі вони повиходили, трудно було зорієнтуватись; ще кілька хвилин, і велика, снігом покрита смуга поля посіріла: замість снігу було видно тільки маси сірих московських шинель.
У міжчасі почали підходити з боків австрійські частини; відразу стали рахувати полонених і гуртами відсилати в запілля. Який дивний збіг обставин: гора була висока на 840 м, а число полонених 480. Ми мали 6 убитих і 18 ранених. Ці числа вбились у мою пам'ять до нинішнього дня. Московські окопи були знаменито збудовані — широкі, глибокі, старанно покриті, вистелені сіном; лиш там, де були залізні печі, там була земля. Рівнож було там багато теплих коців і валянок (фільцові чоботи).
Почало смеркатись і холодніти. Стрільці хотіли використати ті окопи для відпочинку і тяжко заслуженого сну, на жаль, командант бригади нікому не позволив там оставатись. Єдине місце, де могли стрільці спати, це були розкинені скирти сіна і обороги з сіном. Сотня, змучена тридневним тяжким маршом і недавнім наступом, моментально заснула в пахучім, але холоднім сіні. Австрійським частинам поручено держати нічну службу, бо ніхто не знав, як далеко від нас і скільки є москалів у нашому сусідстві. На другий день "Ukrainische Schutzen" ("Українські стрільці") були на устах цілої бригади.
У саме полуднє прийшов до нас бригадяр зі своїм штабом. Сотня стала на "позір", і бригадир із правдивим зворушенням відчитав наказ, в якому в найбільшій похвалі підкреслив надзвичайну поставу і хоробрість наших стрільців; зокрема підкреслив заслугу сотника Ґутковського і обіцяв, що в найближчому часі надасть йому Хрест хоробрости, а також 20 стрільцям і підстаршинам, що своєю молодечою вервою і відвагою причинились до цього геройського подвигу.
Але вже по двох днях австрійці перестали говорити про нас — німці із заздрости, а чехи з ненависти до нас. Замість признання стали висилати наших стрільців, які здобули собі розголос ліпших розвідчиків, на найбільше небезпечні розвідки, з яких деякі взагалі не верталися або вертались ранені, перестуджені, що треба було їх відсилати до шпиталів. А на їхнє місце ми не діставали нікого. Сотня почала зменшуватись із кожним днем. Харч був незадовільний. Кава з цукром в кістках, які треба було поливати холодним снігом, і сухарі. Правда, "батько" Чумак старався щокілька днів привезти дещо ліпшого, але скільки було можна нам привезти харчів на нашу гору тими глибокими снігами, де кінь не міг до нас добрести. Єдиним способом доставляти харчі були плечі вояків.
Прохання нашого сотника в команді бригади, щоб нам позволити хоч два дні побути в запіллі, хоч би в якійсь стодолі спокійно переслатись, обмитись і змінити білизну, були безуспішні. Але все те ми зносили терпеливо і з посвятою, як довго наш сотник своїм гумором піддержував нас. На жаль, внаслідок перестуди чи вичерпання сотник нагло зачав занепадати. Ноги зачали відмовляти послуху, кілька днів ходив при помочі двох палиць, а коли прийшло до цілковитого паралічу ніг, по тяжких аргументах удалось нам його переконати, що в холоднім оборозі стан його не може поправитись. Хорунжий Глушко