П’ятнадцятирічний капітан - Жюль Верн
Тут прославленого мандрівника чекала урочиста зустріч, премія Паризького географічного товариства та велика медаль Лондонського географічного товариства. Хтось інший на його місці вважав би, що заслужив право на відпочинок. Лівінгстон був не такий. 1 березня 1858 року він знову поплив до Африки і в травні висадився на мозамбіцькому березі. Він мав намір почати дослідження басейну Замбезі.
Лівінгстона в цій поїздці супроводили його брат Чарлз, капітан Бедіндфільд, Торнтон, Бейне, лікарі Кірк і Меллер.
Та не всім судилося вернутися на батьківщину.
Дослідники попливли вгору великою річкою через рукав Конгонє невеличким пароплавом «Ма-Роберт». До Тете вони прибули 8 вересня. В січні 1859 року — дослідження нижньої течії Замбезі та її лівої притоки Шире; в квітні того самого року — похід до озера Ширва; дослідження району Манганья й 10 вересня відкриття озера Ньяса; 9 серпня 1860 року — новий похід до водоспаду Вікторія; 31 січня 1861 року — прибуття в гирло Замбезі єпископа Маккензі та його супутників; в березні 1861 року — дослідження Рову-ми на пароплаві «Піонер»; у вересні 1861 року — повернення до озера Ньяса і перебування там до кінця жовтня; 30 січня 1862 року — прибуття другого пароплава, «Леді Ньяса», на якому приїхала місіс Лівінгстон. Такими подіями були позначені перші роки цієї нової експедиції. На той час єпископ Маккензі й один з місіонерів уже померли, не витримавши жахливого клімату, а 27 квітня на руках у чоловіка померла місіс Лівінгстон.
У травні того самого року Лівінгстон спробував удруге дослідити Ровуму. Наприкінці листопада він повернувся до Замбезі й піднявся вгору течією Ши-ре. В квітні 1863 року помер його супутник Торнтон. Лівінгстон вирядив до Європи свого брата Чарлза й лікаря Юрка, виснажених хворобами, а сам 10 листопада втретє відвідав озеро Ньяса, щоб завершити його гідрогеографічний опис. Через три місяці Лівінгстон повернувся до гирла Замбезі, звідти вирушив до Занзібара й 20 липня 1864 року, після п’ятирічної відсутності, прибув до Лондона. Там він видрукував свою працю «Дослідження Замбезі та її приток».
28 січня 1866 року Лівінгстон знову висадився в Занзібарі. Він починав свою нову, четверту подорож.
У Занзібарі Лівінгстон на власні очі пересвідчився, що работоргівля — величезне зло. 8 серпня він прибув до Мокалаозе, на березі Ньяси, Цього разу його супроводили лише кілька сипаїв90 та негрів. Через півтора місяця майже всі вони повтікали від нього і, повернувшись до Занзібара, пустили брехливу чутку про смерть Лівінгстона.
Але відважний мандрівник і цього разу не відступив: він вирішив будь-що дослідити територію між озерами Ньяса і Танганьїка. 10 грудня з кількома провідниками-тубільцями Лівінгстон переправився через річку Лвангву й 2 квітня 1867 року дійшов до озера Льєммба. Тут він захворів. Цілий місяць його життя трималось на волосині. Ледве одужавши, він 30 серпня добирається до озера Мверу, досліджує його північний берег і 21 листопада приходить до міста Казембе. Тут дослідник відпочиває сорок днів і за цей час устигає двічі побувати на озері Мверу.
Із Казембе Лівінгстон рушив на північ. Він мав намір побувати у великому населеному пункті Уджиджі, на березі озера Танганьїка. Але дорога через повінь стала непрохідною. Провідники покинули Лівінгстона, і він змушений був повернутися до Казембе. Звідти він пішов на південь і 6 червня, через півтора місяця, добувся до озера Бангвеулу. Там він провів два місяці. 9 серпня Лівінгстон знов зробив спробу дістатися до озера Танганьїка.
Яка це була важка подорож! У січні 1869 року героїчний мандрівник так ослаб, що не міг іти, і його несли на руках. У лютому нарешті він побачив Танганьїку. В Уджиджі на нього чекала посилка, що її надіслало з Калькугти Східне товариство.
Тепер у Лівінгстона була тільки одна мета — піднятись на північ од Танганьїки і знайти витік Нілу. 21 вересня він був у Бамбаре, в Маньєме, краї людоїдів, і дійшов до Луалаби, яка — пізніше це довів Стенлі — є верхів’ям Заїру або Конго. В Мамогеле хвороба знов звалила Лівінгстона на вісімдесят днів, У нього залишилося тільки троє слуг. 21 липня 1871 року він нарешті вирушив назад до Танганьїки.
23 жовтня Лівінгстон дістався до Уджиджі. Хвороба та злигодні знесилили його до краю.
Довгий час від Лівінгстона не було ніяких вістей. В Європі, мабуть, вважали, що він загинув; тож він більше не сподівався на допомогу.
Через одинадцять днів після повернення Лівінгстона до Уджиджі за чверть милі від озера залунали постріли з рушниць. Лівінгстон вийшов з намету. До нього наблизився якийсь білий.
— Гадаю, ви доктор Лівінгстон? — спитав він.
— Так, — відповів мандрівник, знімаючи кашкета й приязно усміхаючись.
Вони міцно потисли один одному руку.
— Я щасливий, що знайшов вас! — мовив незнайомець.
— І я радий вас бачити, — відказав Лівінгстон.
Цей незнайомець був американець Стенлі. Він
працював репортером у газеті «Нью-Йорк Геральд», і редактор цієї газети відрядив його на пошуки Девіда Лівінгстона.
Б жовтні 1870 року Стенлі не вагаючись, без гучних слів, як і належить герою, сів у Бомбеї на корабель, що йшов до берегів Занзібару. Звідти він рушив майже тим самим маршрутом, яким ішли Спік і Бертон. Зазнавши злигоднів, не раз ризикуючи життям, Стенлі нарешті добувся до Уджиджі.
Обидва мандрівники потоваришували і разом здійснили подорож на човнах до північних берегів озера Танганьїка. Вони дісталися до мису Магали й після ретельного дослідження дійшли висновку, що одна з приток Луалаби править за водостік для озера Танганьїка. (Через кілька років Камерон і сам Стенлі переконалися, що так воно і є). 12 грудня Лівінгстон та його супутник повернулись до Уджиджі.
Стенлі вирішив їхати на батьківщину. 27 грудня, після тижневого плавання, він і Лівінгстон зійшли на берег Уримбі. А 23 лютого були вже в Куїхарі.
Настав