Українська література » Наука, Освіта » Перегляд позитивного мислення: на основі нової науки про мотивацію - Гебріел Еттінген

Перегляд позитивного мислення: на основі нової науки про мотивацію - Гебріел Еттінген

Читаємо онлайн Перегляд позитивного мислення: на основі нової науки про мотивацію - Гебріел Еттінген
позитивно, довше читали текст «за», ніж «проти».

Мушу відзначити, що цей ефект спостерігався не в усіх студенток, а тільки в тих, які не надто хотіли насправді взувати черевики на високих підборах. Тобто, якщо ви мрієте поплавати на власній яхті по Карибському морю й у вас є яхта, на якій ви плануєте провести відпустку, то опрацювання інформації у вас вийде обґрунтованим. Але якщо у вас, як у більшості людей, нема яхти та дуже сумнівно, що ви зможете невдовзі провести відпустку на яхті, то опрацювання інформації у вас вийде хибним.

Так, люди, які фантазують про майбутнє позитивно, — а до таких людей, либонь, усі ми належимо, — опиняються перед дилемою. З одного боку, вони обов’язково розслабляються й оманою змушують мозок думати, ніби бажання вже вдоволені. Тим часом, мрії когнітивно прив’язують їх до цих же бажань, підтримуючи фантазії шляхом усування інформації, яка в іншому випадку підказала б їм поглянути на справу збоку, подивитися на бажання в якійсь перспективі та, можливо, переглянути свої наміри й діяти інакше. Надто часто тоді люди відчувають фрустрацію, поразку та, у крайньому разі свою нездарність. Ми мріємо влізти в обтислі джинси, маємо намір схуднути, плекаємо фантазії про те, як чудово було б виглядати гарними в тому «прикиді», але раз по раз не можемо зменшити замовлені порції смаженої картоплі чи змусити себе після важкого дня в офісі відвідати танцклас. Ми дивимося довкола та дивуємося: чому всім іншим вдається реалізувати свої амбіції, а нам — ні.

Є давній жарт про чоловіка, який мріє про великий виграш у лотереї. Він мріє про те, яке чудове було б у нього життя, якби він виграв джекпот у багато мільйонів доларів. Чоловік собі уявляє: «Усі мої проблеми зразу вирішаться. Я житиму у великому маєтку й не турбуватимуся про сплату кредиту на автомобіль та зможу купити новий одяг». Минає тиждень за тижнем, і його фантазії поглиблюються. «Якщо я придбаю новий одяг, то виглядатиму краще і зможу частіше ходити на побачення. Ми полетимо на вікенд до Парижа. Ласуватимемо розкішними стравами у тризіркових ресторанах». Проте минає місяць, минає другий, а виграшу нема. Він чекає й фантазує далі. Рік минув, а удачі нема. Нарешті, майже у розпачі, він звертається з молитвою до Бога: «Будь ласкавий, Боже, дай мені виграти в лотерею. Чому досі Ти не зробив це для мене? Що в тебе є проти мене? Що я Тобі заподіяв?»

І ось диво: хмари розступаються й чутно небесні арфи. Сліпуче світло. Гримким голосом Бог у розпуці питає: «Ти, нарешті, придбаєш квиток?»

Сидіти й мріяти замало; треба діяти й чимось жертвувати, щоб купити квиток у життя. Наші мрії можна реалізувати, але для цього слід відповісти на виклики, себто братися до діла й діяти. Добра новина, як побачимо, полягає в тому, що можна з усією енергією братися за втілення наших бажань, а для більшої ефективності треба визначити, які бажання варті наших зусиль, а які — ні. І, як показало багато моїх дослідів, рішення не в тому, щоб покласти край мріям і позитивному мисленню. Радше треба максимально використовувати ці фантазії, зіставляючи їх із тим, що більшість із нас вчилися ігнорувати або применшувати: з перешкодами на нашому шляху.

Розділ четвертий. Розумне бажання робити мрії дійсністю

Давайте-но швиденько зробимо одну нову вправу. Виберіть тихе місце й зручно вмостіться. Візьміть аркуш паперу й ручку. Тепер дайте відповідь: яке ваше найважливіше бажання на наступний тиждень щодо стосунків з іншими або вашого трудового життя?

Може, чоловік запропонував піти у вікенд на обід до його однокурсника додому? Кілька місяців тому ви з тим однокурсником посварились і відтоді не розмовляли. Ви справді хочете вибачитись і помиритися.

Може, ваша начальниця дуже хвалила вас півроку тому за пророблену роботу над проектом. Тоді ж вона наодинці сказала, що ви заслуговуєте на підвищення, але ось уже й річний звіт позаду, а очікуваного досі нема. Тим часом ваша колега, в якої показники гірші, підвищення отримала. Ви хотіли б обговорити це з начальницею і, можливо, одержати нарешті бажане.

Або, може, новий клієнт дасть вашій фірмі настільки цікаве замовлення, що прибуток фірми зросте відразу на 25 %. Хтось має востаннє виступити перед радою директорів клієнта. Ви хочете показати себе й остаточно підвести риску. Може, зійде ваша зірка й ви станете «героїнею», котра принесе на фірму нові гроші. Напишіть для кожного випадку по три-чотири ключових слова.

А тепер подумайте, що буде, як усе спрацює. Який результат найпозитивніший? Ви вибачитеся перед другом чоловіка, який визнає, що теж не без провини, і він обійме вас та попросить усе забути. Розмова з начальницею теж відбудеться без ускладнень, вона подякує за те, що ви прийшли поговорити, здійсниться давно заслужене підвищення, ще й додатковий бонус «у зв’язку з тим, що…» Ви робите таку презентацію перед радою директорів, що вони аплодують вам стоячи й одразу пропонують вашій фірмі контракт. Що ви, попри побоювання, відчуватимете після здійснення вашого бажання? Будете пишатися? Відчуватимете задоволення? Радітимете? Будете схвильовані? Визначте найкращий результат і занотуйте кілька ключових слів. Тепер заплющте очі, уявіть його якомога виразніше й занотуйте ваші поточні думки з цього приводу. Не стримуйте думки й образи, що виникатимуть. Нехай ніщо не обмежує мислення.

Звичайно, реальне життя нам не завжди до вподоби. Тож що саме заважає вам реалізувати бажання? Що цьому перешкоджає? Що вас стримує й не дає реалізувати бажання? Це ваше обурення тим, що чоловік підтримує зв’язок зі своїми однокурсниками, а ви — ні? Страх самоствердитись у стосунках із начальством? Звичка пригадувати під час публічного виступу, як у дитинстві старший брат казав вам: «Твої думки нікого не цікавлять»?

Подумайте двічі: чи зосередилися ви на реальній перешкоді? Чи є ще важливіша проблема? Гарненько подумайте й визначте критичну перешкоду на вашому шляху. Зосередьтеся на ній. А тоді уявіть, що ви на неї наштовхнулись. Тепер не стримуйте свої фантазії. Якомога виразніше уявіть пов’язані з цим події та сценарії.

Пам’ятайте про те, що однієї, об’єктивно вагомої, «правильної» перешкоди нема. Ви просто шукаєте перешкоду в собі, що ніби стосується цього випадку, а всі можливі виправдання вже вичерпали. Коли її знайдете, то відразу це знатимете, бо зрозумієте це інтуїтивно, відчуєте наснажений спокій чи навіть епіфанію.

Ще 1990 року, коли мої досліди тільки-но почали доводити, що позитивні фантазії не допомагають людям здійснювати свої бажання, я була розчарована. Я

Відгуки про книгу Перегляд позитивного мислення: на основі нової науки про мотивацію - Гебріел Еттінген (0)
Ваше ім'я:
Ваш E-Mail: