Безталанна - Іван Карпенко-Карий
Софiя. Лайте вже мене, як хочете, - гiрш не буде! Що я вам, мамо, зробила? Я вас любила замiсть рiдної матерi, я вам корилась i корюсь, поперек слова нiколи не сказала! За що ж ви мене зненавидiли? За що раз у раз нападаєте, лаєте, паскудите?!
Гнат. Та цить, не слинь! Наобiсiли вже менi твої сльози!
Ганна (зло). Нехай поплаче, може, батько пряничка принесе!..
Гнат. Я їй такого пряничка пiднесу, що вона й у дверi не потовпиться!
Софiя. Ти й так хати вже вiдцурався, не любиш мене, осоружна я тобi стала, а мати тiлько гризуть, та ще сердишся, що плачу!
Ганна. Якби попобив добре, щоб синяки днiв три не сходили, то й плакати б перестала…
Гнат. Мовчiть хоч ви, не пiдливайте в огонь масла! Добре вже горить отут i без вашого масла!
Ганна. Бо дурний!.. Важко йому побить жiнку, щоб серце зiрвать… Тьфу! На такого чоловiка. (Виходить, грюкнувши дверима.)
Гнат (опускається на ослiн). Наказав мене господь. (Мовчить.)
Софiя хлипає нервно.
Годi вже або що, рева!
Софiя (сiда бiля Гната). Глянь же на мене ласкаво, пожалiй мене, Гнате!
Гнат. Одчепись! Я не можу на тебе дивиться, як ти киснеш.
Софiя. Ох, Гнате, хiба я така була? Ми так недавно побрались з тобою, а ти вже тiкаєш з дому; мати гризе, я не маю свiтлої години, батька з хати виганяють, а ти не заступишся, як перше, а ще й сам лаєш мене! Не з матiр'ю ж тобi вiк вiкувать, а зо мною, дружинонько моя!.. Пригорни ж мене, приголуб - я зараз повеселiшаю.
Гнат. Повеселiшай, тодi приголублю!
Софiя (нервно). Ну, я вже не буду… Дивись, я вже весела! О! Глянь, смiюсь… (Обнiма Гната). Не хочеш мене приголубить, противна я тобi стала?!
Гнат. Знову? Годi, кажу!
Софiя. Не можу, не можу, Гнаточку, удержать своїх слiз; я б раднiща була.
Гнат бере шапку.
Гнат. Бодай увесь свiт завалився, коли на ньому так весело жить усiм, як менi тепер! (Виходить.)
Софiя. Куди ж ти? Я вже не буду… (Витирає сльози.) Єй-богу, не буду! Пiдожди хвилиночку, сам побачиш! Гнате, серденько моє, вернися! Пiшов… Мабуть, до шинку… Прийде п'яний… Боже, дай менi терпiння, щоб я хоч не плакала! Вiд плачу я тiлько марнiю. (Дивиться у дзеркало.) Ой, якi очi червонi, аж запухли! Постривай, я заплющу їх i так трохи посилю… (Сiда на ослiн i заплющує очi.) I чого Гнат такий став недобрий? З того часу, як був слабий, наче його хто одвернув вiд мене… Страшно й подумать… Менi часто приходить на думку, що йому пороблено, поробила Варка. Аж у головi заболiло, мов розкололася надвоє! (Одкрива очi i встає.) Боже! Одверни вiд мене цi думки, бо з ними я не буду жить, я не хочу жить… нащо тодi жить, коли це правда? Голубчику мiй, боже, прости мене, я грiшу цими думками, й наверни Гнатову душу до мене знову!
ЯВА VI
Входе Параска, вже молодиця.
Параска. Здрастуй, Софiє!
Софiя. Ох! Як я'злякалась…
Параска. Чого?
Софiя. Так… не знаю… Як же я рада, що тебе побачила; ти моя перша порадниця здавна… Голубочко моя, Параско…
Параска. Що тут у вас коїться? Ти так змарнiла… Я оце почула, що батько твiй одходить вiд вас, i забiгла на хвилину з тобою побалакать.
Софiя. Ох, краще не питай… свекруха…
Параска. Свекруха як свекруха - я вже про неї й не кажу… Не крийся передо мною, я тебе давно люблю як сестру, i менi жаль тебе… Я все знаю…
Софiя. Що ти знаєш? Може, ти знаєш i те, чого я не знаю?
Параска. Всi знають, тiлько ти одна не знаєш…
Софiя. Що, сестро, що, моя голубочко, ластiвко, кажи! Може, ти що недобре знаєш про Гната?
Параска. Бач, мабуть, i ти помiтила, коли питаєш так палко?
Софiя. Одно помiтила: Гнат не такий, як був спершу, неласкавий до мене, хати не держиться…
Параска. А Варка часто у тебе буває?
Софiя. Варка! Так невже ж вона… кажи, кажи, що ти знаєш?..
Параска. Та те, що твiй Гнат часто буває у Варки, вона його причарувала.
Софiя (не може говорить). Ти… сама… бачила? Де? Як? (Дуже зворушена, ледве стоїть на ногах i сiда на ослонi.)
Параска. Я нiчого не бачила…
Софiя (встає, нервно смiється). От бач, от бач! Нiчого не бачила, а говориш таке страшне.
Параска. Другi бачили! Даремно не говорять, - вона й сама хвалиться. Придивляйся за ними, то й ти побачиш! А тепер прощай, бо мене чоловiк жде. Я тiлько за тим i зайшла, щоб тобi сказать, бо тебе обманюють, а ти, як дитина, вiриш… (Пiшла.)
ЯВА VII
Софiя одна, а потiм Варка.
Софiя. Боже, я з ума зiйду… Варка? З Гнатом? Кепкують надо мною, обманюють у вiчi, а за очi смiються над моєю душею, над моїм серцем, i вони живi, i грiм божий їх не вбив? I Гнат? Гнат смiється над моїм серцем, що тiлько й живе ним!.. Ох, серце ж моє бiдне, не бийся в грудях, перестань краще биться навiки, щоб я не дожила до того, що ти менi вiщуєш!
Входе Варка.
Варка. Здрастуй, Софiє.
Софiя. Варка?! Це менi ввижається вона? Зiйди, зiйди з очей моїх, вiдьма, чарiвниця!
Варка. Що з тобою, Софiє? Це я!
Софiя. Ти?!
Варка. Та я ж! Ото, хiба не пiзнаєш? Я, Варка, твоя подруга…
Софiя. Iди, iди з очей моїх, чарiвниця лукава! Iди! Не пали мене своїм поглядом єхидним - ти гiрше сатани, ти мене з ума звела, ти одбила у мене чоловiка, ти причарувала його, а тепер ходиш сюда потiшаться надо мною, живеш моїми муками, радiєш моїм горем! (Хитається.) Геть з хати! (Сiда тяжко на пiл.) Ох!.. (Пада зомлiла на полу.)
Варка (пiдходить). Зомлiла, сердешна! Так i вона довiдалась уже?.. Ох! Цього я тiлько й ждала, а серце забилось i страшно чогось зробилось, наче я душу загубила… Що ж воно буде далi: чи мене покине Гнат, чи її - i утiче зо мною?.. Побачимо! Щастя куце, я вже його спiзнала! А тепер хоч i вирветься вiд мене, то й ти його не пiймаєш! (Iде i на вiдходi зустрiчає Ганну.) Здрастуйте, i прощайте! Заходила до Софiї, та вона спить. (Пiшла.)
ЯВА VIII
Ганна (одна). Ач паскуда. Витяглась,