Українська література » Класика » Житейське море - Іван Карпенко-Карий

Житейське море - Іван Карпенко-Карий

Читаємо онлайн Житейське море - Іван Карпенко-Карий
були! Їй, були! (Ваніна сміється.) Я два рази був жонатий і обидва рази, замісць лаврів, ходив увінчаний ро­гами... Я люблю правду й кожен раз жа­лію, що правду нестрашно говорити тільки про себе.

Іван. Слухай, не крутись же, як чорт перед утренею, а скажи правду: ти устроїв катання Людмили з ґрафом?


Крамарюк, дивиться то на Ваніну, то на Йвана.


Іван. Ну?


Крамарюк, зітхає. - Грішний чоловік - я! Людмилочка якось говорила, що у ґрафа бли­скучий виїзд, кращого в городі нема, і що приятно б було покататись... А я люблю робити приятність, ну й устроїв... Не кри­юсь, я правду люблю.


Ваніна. Я говорила?! Стьопа! Ти го­ворив...


Крамарюк. Я?... А,- так, так! Я го­ворив, що у ґрафа приятні коні... то є, не приятні, а хороші коні, а Людмила Павлівна...


Ваніна. Стьопа! Я нічого не говорила, а через день після розмови з тобою ґраф по­кликав мене прокататись...


Крамарюк. Свята правда! Тепер прига­дав: Іван Макарович пішов з ґрафинею ве­черяти, а ви з ґрафом кататись.


Іван. Неправда! Я пішов додому.


Крамарюк. Так, так!... То було дру­гим разом, а тепер - я пішов додому...


Іван. Не ти, а я пішов додому.


Крамарюк. Ах, Боже мій! Ви мене збили.


Іван. Противно слухать!


Ваніна. Мовчи, Стьопо!


Крамарюк. Мовчу! (На павзі.)


Іван. Допивай чай і піди скажи Какту­сові, що я на репетицію не прийду. (Мовчить.) А, може, і грать сьогодні не буду.


Ваніна. Ваня!


Крамарюк. Як то можна - „грать не буду”? Я цього не скажу.


Іван. Скажеш, не вдержиш язика за зу­бами!


Крамарюк. Геній, їй, ґеній! Як він знає чоловічу душу! Правда ваша, не видержу - скажу! Я нічого не можу утаїть, я люблю правду.


Іван. І брехню.


Крамарюк. І брехню... Іване Макаро­вичу, не збивайте мене: чуть-чуть не сказав, що й брехню люблю. (Сміється нехотя.) Ка, ка, ка! Я в мент! (Бере шапку.) Іване Макаровичу, Кактус живе далеко, ніжки в мене ста­ренькі... А?


Іван. Грошей?


Крамарюк. Яка догадливість! Бісмарк! По одному натяканню все зрозумів... Що я сказав? Людмило Павлівно, що я сказав? Одно слово, і не слово, а літеру: „а“? І Іван Макарович - догадався. Великий артист!


Іван. А де ж аванс?


Крамарюк. Вчора Луп не дав, а той, що взяв раніше, програв Ставському в стукалку. [105]


Іван. Скотина!


Крамарюк. Правда! Я люблю правду.


Іван, дає гроші. - На! Що б ти мені тиж­день не приставав за грішми!


Крамарюк, взявши. - Боже мій, місяць не скажу ні слова! Трясе на руці червінець. А щедрість, щедрість, щедрість яка! Кін ... що Кін? Кін цуценя в порівнянні з нашим Іва­ном Макаровичем.


Іван. Ну, йди вже! Ти так тут начадив улесливістю, що в мене почина голова боліти.


Крамарюк. Нерви, нерви! ... У ґеніїв благородні нерви! ... Я в мент! (Підбігає до Ваніної й, повернувшись, до Івана.) Іване Макаровичу, можна скатати Людмилі Павлівні ,,ангел“?


Іван. Говори і йди к чорту!


Крамарюк. От ви знову збиваєте мене: посилаєте до Кактуса, а говорите: ,,йди к чорту!“ Я не знаю, де чорт живе.


Іван. Он, у тій кімнаті.


Ваніна. Ха, ха, ха! Разом з тобою?


Іван. На горе!


Крамарюк. Ай, ай, ай! До побачення, мій ангеле хранителю! (Цілує руку Ваніної.) Не можу надивитись на вас: ви... перл...


Іван, криком. - Годі! Йди вже!


Крамарюк. Лечу! (Вибігає.)



Ява II.



Іван і Ваніна, мовчать.


Ваніна. Ванюша! (Мовчать.) От дурень! (Підходить до нього.) Заспокойся, мій соколе ясний, я більше не буду!


Іван. Тільки цей раз, а то вже не буду... Ха, ха, ха! І так сім раз на тиждень. Я ки­даю трупу!


Ваніна. Що? Серед сезона?...


Іван. Плачу неустойку [106] й тікаю. Я не можу тут більше зоставатись; я почуваю себе погано... Моральний стан мій розбитий!


Ваніна. І це все через те, що я з ґрафом каталась?


Іван. Це тільки послідня капля; вона полилася через край і розбудила мою совість. Я давно стражду [107] невимовно! Справді, яке я право маю ждати від тебе вірности, коли я сам зрадник перед своєю жінкою? Безуміє стра­сти [108] відняло від мене розум, і я не міг себе спи­нити! Розум шептав одно, а кров перемагала все, і я купався в пороках: став лицеміром, обманював себе, всіх обманював і оскверняв чисту, як херувим, Марусечку мою й моїх ді­тей, пригортаючи їх до сього порочного лона, цілуючи устами, на яких зосталися сліди твоїх цілунків... А!... Для кого я так мучу свою душу?... Там мир, любов і чистота, а тут порічна страсть! Годі! Чад пройшов, я рву все...


Ваніна. Дурень, їй-Богу, дурень! Нерви розходились, і він плете таку нісенітницю, що сором слухати. Мир, любов, чистота!... Не­наче справді вірить, що його Маруся свята! А Хвиля? Невже ти думаєш, що цей нахал не користується ласками твоєї Марусечки?


Іван. Мовчи, тварь! Я задавлю тебе за одно ще слово зневаги до женщини, яких не має серед вас, яких уже мало є на світі, якими й світ тільки держиться, а без них йому пора давно вже, як Содомові, завалитись.


Ваніна. Ха, ха, ха! Їй-богу, мені зда­ється, що ти граєш ролю з якоїсь, ще неві­домої мені, кисло-солодкої мелодрами. (Мовчать.)


Іван, ходить по хаті. По павзі. - Тікати треба у свій тихий приют, де жде мене щира го­лубка, моя благородна Марусечка. (Став й ніби мріє.) Я збився зі шляху, я потеряв смак до чистого життя... А там я знайду рівновагу, спочивок і тиху радість; там я вилічу свою душу, розшатану, розбиту хвилями житейського моря!


Ваніна. Там ти закиснеш, запліснявієш, заснеш, а щоденщина будньова погасить свя­тий вогонь творчости! Великий артист не сміє мирно спати в сімейному покої... Ти вибранець, покликаний життям запалювати серця сонної публічности, а для цього артистові по­трібні сильні, свіжі вражіння, які заставляють його почувати радість битія [109] й дають йому могутну енерґію! ... Ну, подивися ж у мої очі, що світяться коханням тільки до тебе одного!... Ванюша! Ми любимось обоє, тут і гріха нема, за нас заступиться натура.


Іван, робить рух до неї. - Людя! (Одступа.) Ні! Не підходь. (Закрива лице руками.) Не дивись на мене, я знаю яд твоїх очей - доволі вже отрути! (Ваніна бере його за руку й мов хоче прибли­зити до себе.) Пусти!... Коли кохаєш, то, ради любови, посприяй вилічить мою хвору душу!... (Ваніна випускає його руку. Іван сіда, тяжко зітхає,

Відгуки про книгу Житейське море - Іван Карпенко-Карий (0)
Ваше ім'я:
Ваш E-Mail: