Українська література » Фантастика » Марсіянин - Енді Вір

Марсіянин - Енді Вір

Читаємо онлайн Марсіянин - Енді Вір
завжди їжа. І нам не потрібна точна посадка. Уотні може подорожувати сотні кілометрів при потребі. Просто треба примарситись достатньо близько, щоб він міг доїхати туди. Таким чином приходимо до стандартного скидання припасів. Усе що потрібно, зробити це швидко. Тож берімось до праці.

[08:02] ЛРР: Ми запустили проект для передачі тобі харчів. Він уже у процесі тиждень чи біля того. Ми можемо встигнути до того, як ти почнеш вмирати від голоду, але це буде впритул. Буде лише їжа і радіо. Ми не можемо послати оксигенатор, відновлювач води чи що-небудь інше без спуску з гальмуванням.

[08:16] Уотні: Нічого страшного! Дайте їжу, і я буду веселим туристом. Усі системи Габу відновлені та нині працюють. Відновлювач працює добре після того, як я замінив розірвані шланги. Щодо запасу води, у мене лишилось 620 л. Спочатку було 900 л (300 на самому початку, ще 600 від перетворення гідразину). То ж я втратив майже 300 л на сублімації. Та все ж із відновлювачем води, який знову працює, цього достатньо.

[08:31] ЛРР: Добре, тримай нас у курсі щодо будь-яких механічних чи електронних проблем. До речі, ім’я зонда, якого ми шлемо, Айріс (прим.п., в українській мові Ірида). Названо на честь грецької богині, котра подорожувала небесами зі швидкістю вітру. А ще вона богиня веселки.

[08:47] Уотні: Мене летить рятувати ґейський зонд. Зрозумів.



Річ Пьорнел відсьорбував каву у мовчазній будівлі. Якби не світло з його к’юбікла (прим.п., місце працівника у загальній великій кімнаті, відгороджена фанерними стінками чарунка), кімната була б зовсім темною. Працюючи над своїми розрахунками, він запустив остаточний тест програмного забезпечення, яке він щойно написав. Тест пройшов успішно.

Полегшено зітхнувши, він відхилився на спинку свого фотеля. Глянувши на годинник на комп’ютері, він струснув головою. 3:42 ранку.

Річ був спеціалістом з астродинаміки, тому йому рідко доводилось працювати допізна. Він мав знайти точну орбіту та потрібні зміни курсу для кожної місії. Зазвичай, це була одна з перших частин проекту, усі наступні кроки базувались на орбіті.

Але цього разу умови були перекручені. Айріс потребував орбітальний шлях, і ніхто не знав, коли його запустять. Негофманівський марсіянський перехід не був проблемою, але він вимагав точне положення Землі та Марса.

Час йде, планети рухаються. Курс, розрахований для певної дати злету, буде правильним лише для тієї дати. Різниця навіть на один день призведе просто до прольоту повз Марс.

Тому Річеві довелось розрахувати багато курсів. У нього був період з 25 днів, протягом якого могли запустити Айріс. Він розрахував по курсу на кожен день.

Він почав писати е-лист своєму керівникові.

“Майку, - написав він. - До листа прикріплено курси для Айріс, з кроком в один день. Нам потрібно починати експертний перегляд та ветування, щоб вони були офційно затверджені. І ти мав рацію, я просидів тут майже усю ніч.

Було не так вже важко. Зовсім не те жахіття з розрахунком орбіт для Гермесу. Знаю, тобі швидко набридають мої математичні пояснення, тому скажу коротко: з маленьким постійним упором іонних рушіїв Гермесу набагато складніше працювати ніж з великими точковими упорами зондів з припасами.

На всі 25 курсів потрібно 414 днів, є невеличкі відмінності лише у тривалості упору та куті. Потреба у паливі майже однакова для усіх орбіт, а також в межах вантажопід’ємності прискорювача Іґл-Ай.

Дуже погано, що Земля та Марс так незручно розташовані. Дідько, та простіше мабуть…”

Він припинив друкувати.

Насупивши брови, він почав вдивлятись кудись у далечінь.

- Гм… - сказав він.

Схопив своє горня для кави і пішов у кімнату для відпочинку, щоб наповнити його.




Теді уважно оглянув заповнений вщерть конференц-зал: не часто можна побачити таку кількість найважливіших людей НАСА у одному місці. Він підрівняв стосик заготовлених нотаток і обережно поклав його перед себе.

- Я знаю, у вас усіх багато справ, - сказав Теді, - тому зробімо це швидко. Мені потрібні звіти по Проекту Айріс від усіх відділів. Венкате, почнімо з тебе.

- Команда місії готова, - сказав Венкат, дивлячись на таблиці у своєму лептопі. - Були деякі суперечки між командами контролю зондів Аресу 3 та Аресу 4 щодо зон впливу. Люд з Аресу 3 стверджував, що вони мають керувати, тому що раз Уотні все ще на Марсі, значить все ще триває місія Арес 3. А команда Аресу 4 вказувала на те, що зонд попереднього забезпечення від початку був їхнім. Я пристав на бік Аресу 3.

- Це засмутило Арес 4? - спитав Теді.

- Так, та вони впораються із цим. Їх очікую робота з 13-ма зондами попереднього забезпечення. У них не буде часу казитись.

- Мітче, - сказав Теді до керівника польотами. - Що з запуском?

- Контрольна кімната у нас вже готова, - відповів Мітч. - Я наглядатиму за злетом, відтак передам управління над польотом і посадкою людям Венката.

- ЗМІ? - сказав Теді, повернувшись до Енні Монтроуз.

- Я щоденно даю оновлення пресі, - сказала вона. - Усі знають, що Уотні здохне, якщо це не спрацює. Громада не цікавилась настільки будівництвом корабля з часів Аполону 11. Сі-Ен-Ен-ові “Звіти про Уотні” були номером 1 у своєму часовому проміжку протягом двох тижнів.

- Увага - це добре, - сказав Теді. - Це допоможе нам з додатковим фінансуванням від Конґресу. - Він подивився на чоловіка, який стояв біля дверей. - Дякую,

Відгуки про книгу Марсіянин - Енді Вір (0)
Ваше ім'я:
Ваш E-Mail: