Крига. Частини ІII–ІV - Яцек Дукай
Останній хробак виповз із тіла, вийшлося із парної, похитуючись і спираючись на стіну легкою, паперовою рукою; обмилося знову, цього разу крижаною водою; лазниця подала горілки й кімоно, одягнулося у м’який єдваб, чудово гладкий, вихилилося склянку горілки; увійшлося у прохолодне, прозоре, запашне повітря Котячого Двору. Янгол ступав перськими килимами.
Довкола тварини віддавалися тваринній хоті. Не всі поховалися у приватних покоях, за замкнутими дверима. Біля довгого столу, заставленого м’ясивом і солодощами, панове, обляпані жиром і вином, натоптувалися наступними делікатесами, цілими ополониками й жменями через стільницю кидаючи, дорогі фрукти, із теплих країн привезені, на декольте у девочек чавлячи, вливаючи їм у пельки напої тієї чи тієї барви, плямуючи вишукані сукні. Коти прогулювалися між срібними столовими приборами. Банкір і член ради, один у пенсне, другий у перуці, а поза тим голі, вилизували кав’яр із закамарків тіла уже сплячої повії, червоні й засапані, наче після сізіфового бігу; повія хропіла, а вони бурили носами й язиками в її складках, щілинах і впадинах, порослих чорною волоснею, залитих потом, почорнілих від кав’яру. Коти придивлялися до них з-під портрету цариці Єкатєріни. В покої, улаштованому в турецькому стилі, на підлозі, вкритій сотнею подушок, капітан гусарів об’їжджав випнутий задок Марушки, голова й плечі якої були цілком утиснуті, затоплені в подушки, тож від девушки в мерехтливому світлі свічок стирчали тільки веснянкуваті плечі, худі тремтячі стегна й уже красная від ударів хвацького вояка дупця, куди пан капітан порав Марушку в ритмі, добре призвичаєному до чвалів і кіннотних атак, при цьому випнувши уперед торс, поляскуючи своїми обвислими поморщеними сідницями й ідіотично похукуючи, аж йому вус під вибалушеним оком розвівався. Коти мандрували між подушками. Юнак із гладеньким обличчям, ледве гімназійного віку, десь загубивши по дорозі штани, заліг із красавицей, цього разу оголеною від пояса угору, — його ноги на полиці, голова на шезлонґу, рука в нічному горщику з блювотинням, інша під спідницею у дівчини, її голова угвинчена йому під пахву, сплять обоє, заплутавшись у цій неможливій позиції, вимащені тілесними виділеннями, що блищать, немов слиз у равликів. Коти це злизують.
Herr Біттана фон Азенгофa і його Катю знайшлося у кутовому салончику на першому поверсі. Із грамофона лунала Vesti la Guibba. Катя, підгорнувши ніжки на плюшевій отоманці поруч із вишукано-манірним пруссаком, щось щебетала йому на вухо. Фон Азенгоф курив довгу люльку, барвисту, із цибухом із цегляно-червоних коралів, з-під опущених повік дивлячись у вікно навпроти на закрижанілу тайгу, білобарвний вихор, що над нею шаленіє, на половинку Місяця, мов калюжу темно-синього чорнила, й місячної барви хребет лютого, що стримить над деревами. Пахло араком.
Сталося на порозі, твердо впираючись босими ногами у килим, — бо як інакше мав би гарячий, спітнілий янгол кинути кітву в землю при цьому зіпсутті, при цій огиді й гніві святого?
Пан Біттан приклав палець до губ. Люлькою він зробив запрошувальний жест, уже сонний, млявий. Завагавшись раз і вдруге, однак сілося у кріслі між вікнами, довгими полами кімоно дбайливо обгорнувши ноги, руки схрестилося на грудях. Катя й не глянула; вмочуючи палець у чарці араку, вона посувала ним по губах фон Азенгофa, коли той виймав із них мундштук.
Кіт позіхав під оттоманкою.
Платівка скінчилася, Біттан почекав, досягнув цибухом до апарату й зупинив його.
— Катю, — затягнув він, — наш гість самотній.
Катя простягнула руку до дзвінка.
— Ні! — вигукнулося. — Я почекаю до ранку й заберуся з тим першим, хто повертатиметься до Іркутська.
— Це недобре, недобре, — бурмотів старий шляхтич. — Така невдячність, така зневага.
— Зневага! — пирхнулося.
— Авжеж. Коли ви їсте, — прикриваєте уста, відвертаєте голову. Коли напиваєтеся — то наодинці, чи не так?
— Порядність цього вимагає…
— Порядність! — обурився він. — Так ви себе обманюєте? Вас так навчили, видресирували?
— Ні, — відповілося тихіше. — Я по-іншому не можу.
— Можу посперечатися, що ви самі обрали, й можливо, навіть усупереч усій своїй родині, — математику, логіку. Так?
— Я не пам’ятаю себе іншим. — Випросталося. — Але пам’ять, що ж пам’ять? Це ще не означає, що…
— А щодо любови, — що ви коли-небудь публічно вчинили низького, тваринного, зумовленого любовною хіттю?
— Він тепер ч и с т и й, — м’яко сказала Катя і міцніше притулилася до фон Азенгофa.
— Така у вас любов!.. — засміялося знущально. — Скажіть мені краще, що ви від мене хотіли, затягнувши мене до цього лупанарію.
Він знизав плечима, випустив дим.
— Нічого.
Й одразу помітилося правду його характеру. Він, може, єдиний з-поміж них усіх цілком певно нічого від Сина Мороза не хоче, не має жодних планів і страхів, і надій, із ним пов’язаних, — Історія йому байдужа, йому байдужі держави, релігії, нації, Біттану фон Азенгофу байдуже минуле й майбутнє: до тієї міри він зосереджений на собі й насолоді, яку відчуває у даний момент. Його абсолютний егоцентризм ґарантує сатанинську безкорисливість. Ані святий, врешті-решт, не чинить добра тому, що таким був його розрахунок, ані диявол не здійснює зла згідно з якимись холодними стратегіями, — вони роблять те, що роблять, позаяк саме це їм наймиліше.
— Mauvais sang ne saurait mentir, — пробурмотілося і здригнулося від прохолодного вітерця від вікна. — Вас це забавляє, ви поневолюєте людей, даючи їм насолоду, ви защіпаєте нашийники на тваринах, які живуть у людях.
Катя долила араку ще. Фон Азенгоф поволі злизував алкоголь із кінчиків її пальців.
— Що мене забавляє… — зітхнув він, зручніше вмостившись на оттоманці. — Принаймні ви не плюєте в мене латинським моралізаторством. Росіяни, однак, мають об’єктивніше ставлення до тіла. З одного боку — Селіванов, з іншого — Даніїл Філіповіч: а віра одна. Тільки, звичайно ж, тут це негайно впадає у пекельні крайнощі: або довершена