Повітряний замок - Діана Вінн Джонс
Квітка-в-Ночі слухала його з глибоким співчуттям.
— Жахливо! Неймовірно! — нарешті вигукнула во‑на. — А чи не міг цей твій названий батько, прагнучи тебе обдурити, вступити у змову з розбійниками?
Незважаючи на те, що це був усього лише сон, Абдуллі дедалі чіткіше здавалося, що він домагається прихильності дівчини дещо нечесними шляхами. Він погодився, що Кабул Акба і справді міг підкупити його батька, і швиденько перемінив тему.
— Повернімося до твого батька і його планів, — запропонував він. — Мені у голові не вкладається, що ти збираєшся стати дружиною цього очінстанського принца, так і не побачивши інших чоловіків і не маючи змоги порівняти його з іншими. Як же ти зможеш довідатися, любиш ти його чи ні?
— Тут ти маєш рацію, — погодилася вона. — Мене це також іноді непокоїть.
— Тоді я тобі от що скажу, — вів далі Абдулла. — Давай-но я повернуся сюди завтра вночі — і принесу тобі стільки портретів чоловіків, скільки мені вдасться знайти. Це дасть тобі хоч якесь уявлення про чоловіків загалом, а пізніше сформуєш власне судження і про очінстанського принца.
Абдулла не знав достеменно, сон це чи, може, не сон, однак він анітрохи не сумнівався, що завтра знову повернеться сюди. А портрети давали йому для цього справді чудовий привід.
Квітка-в-Ночі обмірковувала його пропозицію, обхопивши руками коліна і погойдуючись вперед-назад. Абдулла майже бачив, як перед очима її душі проходять нескінченні шеренги лисих сивобородих товстунів.
— Запевняю тебе, чоловіки бувають найрізноманітніші — як на вигляд, так і за розміром, — заговорив він.
— Що ж, у такому разі це буде для мене досить повчально, — погодилася Квітка-в-Ночі. — Принаймні я матиму привід знову з тобою побачитися. А ти належиш до найприємніших людей, яких я будь-коли зустрічала.
Це сповнило Абдуллу ще більшої рішучості повернутися сюди завтра. Він сказав собі, що було б нечесно залишити дівчину в такому невіданні.
— А я те саме думаю про тебе, — сором’язливо вимовив він.
На цих словах, на його превеликий жаль, Квітка-
в-Ночі піднялася, щоби йти.
— Мені час повертатися додому, — заявила вона. — Перший візит не має тривати більше ніж півгодини, а я майже впевнена, що ти тут уже вдвічі довше. Але тепер ми знайомі, тож наступного разу ти зможеш пробути тут щонайменше зо дві години.
— Спасибі, неодмінно, — пробелькотав Абдулла.
Вона усміхнулася і зникла, мов сон, сховавшись за фонтаном і двома розкішними квітучими кущами.
Тої ж миті й місячне світло, і сад, і п’янкі пахощі квітів потьмяніли і зблякли. Абдуллі залишилося хіба що побрести назад тією дорогою, якою прийшов. По дорозі, на залитому місячним світлом пагорку, він раптом наткнувся на свій килим, про який чомусь зовсім забув. Але раз уже його килим чомусь теж опинився разом із ним у його сні, Абдулла ліг на нього і задрімав.
Прокинувся він через кілька годин. Його розбудили сліпучі промені яскравого денного світла, яке струменіло крізь щілини в його наметі. Позавчорашні пахощі, якими просякло повітря в наметі, здалися йому дешевими й задушливими. Та й весь намет здавався йому тепер затхлим, задушливим і нікчемним. До того ж
в Абдулли розболілося вухо, бо серед ночі кудись подівся його нічний ковпак. Зате килим нікуди не дівся: нишпорячи в пошуках ковпака, Абдулла з невимовною радістю виявив його під собою. Це була чи не єдина світла пляма в його житті, яке тепер раптово відкрилося йому як цілком нудне і безрадісне.
Джамал, досі вдячний Абдуллі за два вчорашні срібняки, крикнув знадвору, що приготував сніданок для них обох.
Абдулла втішено розсунув заслони при вході. Десь далеко кукурікали півні. Небо сяяло блакиттю, і сліпучі промені сонця, пробившись у намет, пронизували блакитну пилюку і завісу позавчорашніх пахощів. Навіть при такому яскравому світлі відшукати ковпак Абдуллі так і не вдалося. Отож його життя стало іще похмурішим.
— Скажи, чи доводилося тобі відчувати незбагненний сум? — запитав він у Джамала, коли вони сиділи на осонні, схрестивши ноги, і снідали.
Джамал пригощав пса шматочком глазурованої булочки.
— Якби не ти, я був би сьогодні невимовно сумний, — сказав він. — Гадаю, хтось підкупив цих мерзенних злодюжок, щоби вони поцупили в мене кальмарів. А які настирливі вони були! А на додачу мене ще й оштрафувала міська сторожа! Я тобі говорив? Друже мій, Абдулло, думаю, у мене з’явилися вороги.
Хоча ці слова підтвердили підозри Абдулли щодо незнайомця, який продав йому килим, однак насправді вони нічогісінько не прояснили.
— Можливо, — припустив він, — тобі варто бути більш розбірливим у тому, кого ти дозволяєш кусати своєму псові?
— Ні! — поривчасто заперечив Джамал. — Просто я йо-
му нічого не забороняю. Я вірю у вільну волю. Якщо мій пес вирішив ненавидіти всіх людей на світі, окрім мене, він повинен мати таку можливість.
Після сніданку Абдулла ще трохи пошукав ковпак, але йому довелося визнати, що той безслідно зник. Абдулла спробував пригадати, коли ж він надягав його востаннє. Це було напередодні ввечері — десь тоді, коли Абдулла розмірковував, як би продати килим великому візиру. Після цього йому приснився сон. Уві сні на ньому був ковпак. Абдулла пам’ятав, що зняв його, аби переконати Квітку-в-Ночі (яке чарівне ім’я!), що він не лисий. Потім, наскільки він пам’ятав, ковпак був у нього в руці, аж доки він не присів поруч із дівчиною на краєчок фонтана. Далі Абдулла розповідав їй про те, як його викрав Кабул Акба, і при цьому — це йому надзвичайно виразно пригадувалося — він розмахував обома руками, а отже, у цей час ковпака він у руках уже не тримав. Уві сні предмети часто зникають, Абдулла це чудово знав, однак усе свідчило про те, що він загубив ковпак саме тоді, коли сідав на краєчок фонтана. Невже він залишив його валятися у траві? Але тоді це значить…
Абдулла завмер, зупинившись посередині намету і вглядаючись у сонячні промені, з яких раптом якимось чудом безслідно зникли гидкі клуби пилу і залишки старих пахощів. Тепер це були золотисті клаптики небес!
— То це був не сон! — вигукнув Абдулла.
Препоганий настрій наче рукою зняло. Навіть дихати стало легше.
— Це було насправді! — додав він.
І повернувся, щоб у глибокій задумі подивитися на килим-самоліт. Він же теж був із ним у тому сні. А це значить…
— Виходить, поки я спав, ти переніс мене в сад до якогось багатія! — сказав Абдулла до килима. — Мабуть, я заговорив уві сні та звелів тобі це зробити. Дуже може бути. Адже я так багато думав про сади. Значить, ти набагато цінніший, аніж мені здавалося спочатку!
Розділ третій,
у якому Квітка-в-Ночі дізнається про деякі важливі речі
Абдулла знову акуратно прив’язав килим до жердини й пішов на Базар. Там він відшукав крамницю наймайстернішого з місцевих художників.
Після неодмінних вступних церемоній, під час яких Абдулла назвав художника князем олівця і заклинателем пастелей, а той, своєю чергою, назвав Абдуллу візиром замовників