Німа - Юлія Гук
— Ми всі егоїстичні, сонечко. Тому, розглядаючи світлини, шукаємо себе. Якщо ж ти шукаєш там іншу людину, це свідчить про закоханість. В любові ти відсуваєш власне его на другий план. Так буває з сім’єю й країною. Може бути й з мистецтвом.
— А якщо я естетично насолоджуюся виглядом інших людей, забуваючи про себе?
Жінка підходить до доньки й обіймає її.
— Значить, ти вже закохана. У мистецтво. Але знаєш, така любов абсолютно не заважає тобі покохати іншу людину.
Повертаючись брудними мокрими вулицями додому, Тася задумливо бурмоче:
— Так воно має бути. Але ж як здрібніло суспільство! Кохання на продаж… Не дивно, що в нього вірять усе менше й менше людей.
Тихенько сміється під ніс.
— Але ж і справді — «сама доброта». Він точно вірить і знає, що це таке.
Я бачила: вона страшенно хоче його почути. Але мобільний сьогодні мовчить. А Тасіта ще не готова робити перші кроки йому назустріч. Їй ще тяжко переступити через свою гординю й ощасливити іншу людину. Але, думаю, це мине. Спершу їй треба навчитися бути щасливою на самоті.
21.03— Ти ще тут?
Тасіті нудно.
— Чому мене тут не має бути?
Анастасія Вікторівна кривить губи.
— Не хочу бути вдома. — Дівчина опускає погляд.
Жінка шкіриться.
— З батьками живеш?
— Ні.
— А чоловік, діти є?
— Навіщо? Щоб стати однією з вас? Ні… Я так не можу… Не хочу… — Тася дивиться на недороблений паперовий літачок.
— Он як? — Анастасія Вікторівна сідає на стілець і витягує ноги з туфель. — П’єш, палиш, не маєш сім’ї. Що ж у тебе є?
— Я.
Піддослідна дістає пляшку вина. Відкручує кришечку — її звільнено. Ковтає — її звільнено. Простягує жінці — її звільнено.
— І багато маєш із себе? — Анастасія Вікторівна заперечливо хитає головою, відмовляючись від вина.
— Стражденне щастя.
Секретарка дістає з сумочки цигарки й тягнеться до попільнички.
— Дивна ти. Нормальні люди мріють про подібну роботу. Тут майже нічого не потрібно робити. Тільки слухатися. Та й зовнішність у тебе нівроку — уже давно могла б бути заміжньою. Як ти так живеш?
— Я? — Тася підносить запальничку до її цигарки й підкурює сама. — Кажуть, що краще бути на самоті, ніж з кимось, хто тобі не імпонує. Але спробуйте-но тривалий час пожити хоч трохи в порожній квартирі. Коли чуєш тільки цокання годинника, кипіння чайника, дзижчання випадкової мухи і… більше нічого… Це душить. Душать голоси, що долинають з двору, сварки сусідів за стіною, солодкі зітхання поверхом вище…
— Що ж ти робиш тоді? Умикаєш телевізор? Музику? Радіо?
— П’ю. — Піддослідна прикладається до вина.
«Випий, якщо більше так не можеш. Наріжся, якщо не маєш когось, щоб зайнятися сексом. Наклюкайся, якщо навіть посваритися ні з ким. Налигайся, коли зрозумієш, що ти не здатен на тривалі стосунки. Виціди свої почуття. Висмокчи свою мрію. Упийся болем. Глитни з алкоголем невиплакані сльози. Проковтни своє майбутнє. А потім виблюй. Зроби гірше — і стане краще».
— Пити краще вдома, — радить Анастасія Вікторівна.
— Вдома? Мені там нудно. Я не знаю, чим себе зайняти. Дивитися серіали? Грати в комп’ютерні ігри? Напиватися до чортиків із знайомими? Переспати з кимось випадковим? Мені тоскно. Коли живеш таким насиченим життям, рано чи пізно починаєш нудитися. Я просто не знаю, чим себе зайняти.
— Коли працюєш, нудьга відступає.
— Буває. Якщо робота монотонна. Коли вона не приносить задоволення.
— Хіба тут твої думки не відступають від тебе? Коли немає часу нидіти?
— Ні. Так не буває, щоб на думки не вистачало часу. А коли поринаєш у роздуми, тебе просто нудить від того, що ти робиш, як живеш і про що думаєш…
Жінка мовчки гасить цигарку.
— Мені тебе жаль.
— Ха! — Піддослідна кривить обличчя в посмішці. — Це мали б бути мої слова.
— І ти все одно звільнена. — Анастасія Вікторівна підіймається. — Хоча в тебе вдосталь власних мук. Проте… ти повинна прийняти правила поведінки в суспільстві й дотримуватися їх.
Тасіта… Німа… Й не почута…