Дерево бодхі. Повернення придурків [Романи] - Петро Яценко
Ми з Мулою, сидячи в секторі на лавці, пріли у фраках, проте терпляче чекали.
У супроводі охоронців на трибунах навпроти нас з’явилися Великий Бос та Перелюб. Вони були вдягнені в однакові тенісні шорти й футболки. Хроби-охоронці несли за ними два плетені крісла-гойдалки та конвоювали продавця пива. Той мав за спиною діжку-наплічник і був обвішаний пакетами солоних горішків, чіпсів та стосами одноразових кухлів.
Перелюб з Босом довго мостилися на стадіонних жорстких лавках, але врешті посідали-таки в крісла на біговій доріжці. Хроби миттю розгорнули над ними тент від сонця, а продавець із блискучого шланга наливав у кухлі пінисте пиво.
На футбольне поле, під об’єктиви телекамер, тим часом винесли й поставили звичайний віденський стілець. Нарешті з дальнього проходу стадіону, повільно, в оточенні помічників вийшов безголовий кат. Він був дебелий, вбраний у чорний комбінезон та білу футболку без розрізу для шиї. В одній руці екзекутор ніс великий футляр у формі сокири, а іншою тримав за руку дівчину в довгій темній сукні. І вже здалеку ми вгадали, що ця дівчина не наша.
Почувся раптом тривожний барабанний дріб. Ми з Мулою заозирались і помітили вгорі, за останнім рядом лавок, вервечку піонерів-барабанщиків, які невідомо коли прийшли та оточили стадіон.
Екзекутор підвів дівчину під світло телевізійних ламп. Помічник у напівмасці вийняв її руку з руки ката й обережно прихилив дівчину до стільця. Вона, ставши навколішки, поклала свою голівку на дерев’яне сидіння. Ми з Мулою побачили, що дівчина Боса.
Помічник відкинув з тонкої дівочої шиї попелясте розпущене волосся, а інший дістав із футляра й двома руками підніс катові важку сокиру. Той узяв її легко, ніби невагому, зняв з леза запобіжний чохол. Барабанний дріб стих. Якийсь дядько в навушниках, з довгою вудкою в руках, звісив над катом і дівчиною волохатий мікрофон.
На великому стадіонному екрані раптом з’явилося обличчя Великого Боса, який пив пиво й хрумтів чіпсами:
— Не люблю етіх публічних казнєй с кучєй зєвак… вонью… давкай… — заговорив він через стадіонні гучномовці, роблячи паузи для того, щоб стихла луна. — Но ета казнь всьо равно публічная… патаму што трансліруєтся па тєлєвізару і в інтернєтє. Єйо могут відєть всє… Вот так, как я: удобна сідя в крєслє… Раньшє ето била нєвазможна… но сєчас дємакратія, каторая дайот мноґа прєімущєств… — з динаміків полинули гучні оплески. Бос зробив рукою заперечний жест, і оплески припинились. — Послє рєклами ми увідім, как за жізнь етай нальотчіци і варовкі будут сражаться пракурор і адвакат. Адвакат будєт защіщать єйо, а пракурор — нет… то єсть, он будєт єйо абвінять… Всьо. Реклама!.. — на екрані замість Боса з’явився великий апетитний апельсин і під запальну музику стрибав, ніби м’яч…
На біговій доріжці тим часом виникли двоє мужчин у синьому й жовтому спортивних костюмах. Мужчини підбігли до Боса, вклонилися йому, а затим потисли один одному руки.
— Ей, свідєтєлі, піва с арєшкамі будем пакупать? — пролунав поруч голос. Ми озирнулись. За нами на лавці сидів той самий торговець пивом, який щойно прислуговував Босу з Перелюбом.
— Вибач, але ми не маємо грошей, — сказали ми.
— Як?! — здивувався він, перейшовши на українську. — А фраки?.. Міняю два кухлі пива на два фраки!
— Ні, — сказав Мула, — це буде нечесно. Один кухоль на один фрак.
— Гаразд, — знизав плечима торговець, уважніше придивляючись до нас.
— Оп! — сказав я, і уявив торговця у фраку. Фрак негайно з’явився, вмістивши під собою навіть наплічник-діжку з пивом.
— А-а-а… е-е-е… — сказав торговець, розглядаючи свої нові фрачні рукави. — Навчіть мене, як то робити.
— Я… я не знаю, як то виходить, — розгубився тепер я.
— То продайте цей ваш дар, — наполягав торговець пивом.
— Це вміння, мабуть, не можна продати, — всміхнувся Мула.
— Усе можна купити, тому все можна продати, — доводив своє торговець. — Ваша ціна?..
— Оно дивись! — смикнув мене Мула, і я негайно забув про торговця, бо чоловіки в спортивних костюмах влаштували бійку. Той, що був у синьому, тримав жовтого за груди й гамселив його вільною рукою по пиці. Так тривало кілька хвилин. Нарешті втомившись, жовтий мужчина впустив синього, який впав, але негайно скочив на ноги й зарядив жовтого ногою. Той скоцюрбився й покотився по траві. Бос та Перелюб підбадьорювали бійців вигуками й оплесками.
Врешті-решт, жовтий завалив синього на землю й сидів на ньому верхи доти, поки синій не захарчав жалібно. Тоді Бос із Перелюбом показали переможцеві кулаки з відстовбурченими догори великими пальцями. Боєць у жовтому костюмі відпустив синього, і обидва мужчини встали й виструнчились. Проте, хоч билися вони запекло, на їхніх обличчях ми з товаришем не помітили ані крові, ані яких-небудь інших видимих ушкоджень.
Далі спортсмени кидали в тонку дерев'яну рейку ножі та грали на траві в карти. За всім слідкував телеоператор з камерою. Тепер двічі вигравав мужчина в синьому костюмі.
— Так кто жє із вас пракурор, а кто адвакат? — спитав із стадіонних динаміків Бос, коли змагання припинилося.
— Ми єщо нє рєшілі, — вклонившись, відповідали спортсмени.
— Ну, тагда апрєдєляйтєсь скарєй і начньом суд, — вальяжно махнув рукою Бос. Мужчини підкинули монетку, і синій став адвокатом, а жовтий — прокурором.
— Давай пиво! — невідривно спостерігаючи за дійством на стадіоні, простягнув назад руку Мула. Але ні обіцяного пива, ні торговця у фраку позаду не було.
Над стадіоном пролунали фанфари — це піонери відклали барабани й узяли до рук сурми. І відразу, ніби розтривожений їх звуком, з невеликої хмарки на футбольне поле закрапав дощик.
Спортсмени заспішили, і жовтий прокурор, підбігши до ката, закричав у мікрофон, показуючи на схилену до стільця дівчину:
— Ана вінавата!.. Ана ачістіла сбєрєгатеєльниє касси!.. Ана аґрабіла казіно!.. Украла