Книга забуття - Василь Дмитрович Слапчук
Микола, зачувши, що перед ним офіцер, почав зводитися на ноги.
— Сиди, сиди, — лейтенант, не відриваючись від паперів, помахав рукою, наче робив па-па.
А Юрка знову понесло:
— Нахрена мені на ваші штани дивитися? Навіть якби вони з генеральськими лампасами були. Нехай на них ваш дуполиз дивиться, — кивнув у бік молодшого сержанта. — Мене тільки спідниці цікавлять.
Лейтенант відклав теку з паперами.
— У тебе своєрідне почуття гумору. Бережи його, воно тобі ще пригодиться.
Молодший сержант поставив перед ним піалу з чаєм. Лейтенант відсьорбнув і звів очі на Миколу.
— На що скаржишся, боєць?
Микола, який весь цей час перебував на периферії загальної уваги, від несподіванки розгубився. Запала коротка пауза. Невеличка яма з тиші. Вентилятор своїм шелестом лише увиразнював її. Микола звернув увагу, що телефон уже не дзикає. Чомусь відзначив цей факт як надзвичайно важливий.
— У нього сонячний удар, — відповів за Миколу Олег.
Лейтенант замислено дивився на Миколу поверх піали, тримаючи її довгими рухливими пальцями.
— Дай йому нашатирю понюхати, — розпорядився.
Молодший сержант зазирнув до однієї скляної шафи, потім до другої, опісля повернувся до попередньої. Переставляв і перемацував пляшечки, читаючи написи на етикетках.
— Зелений чай, — мовив лейтенант і, відпивши з піали, облизав губи, — прекрасний напій. Втамовує спрагу краще, ніж холодна вода.
Миколі здалося, що офіцер звертається до нього. Не знаючи, що відповісти, він рефлексивно шарпнувся, щоб устати. Лейтенант, як і перше, зупинив його, показавши білу вузьку долоню.
— А я чорного люблю чефірнути, — озвався Юрко.
— Серце посадиш. — Лейтенант знову припав губами до піали.
Нарешті молодший сержант знайшов потрібну пляшечку. Протягнув Олегові.
— На, намочиш вати й потримаєш йому під носом. Зараз вату дам.
Покопирсавшись у металевій коробці на нижній полиці візка, яким Юрко припер був його до стіни, подав шматом марлі — вати, мабуть, не знайшов. Сам він не виявляв наміру зайнятися потерпілим. Підштовхнув візка ближче до столу.
— Товаришу лейтенант, подивіться… Оцей борзий, — тепер молодший сержант вказав на Юрка, — попсував казенне майно: розчовп три шприци й термометра. Ось, переконайтеся, щоб потім не питали мене, куди шприци діваються.
— Ти ще скажи, що я трилітрового слоїка зі спиртом розбив, — не збентежився Юрко. — Нє, зьома, так не піде. Може, ти ці шприци нарикам сплавив…
— Яким нарикам! Що ти верзеш?! — спалахнув гнівом молодший сержант. — Ось-о ж скло! Гляньте, товаришу лейтенант…
— А ти чого так нервуєшся? — зумисне дратував його Юрко. — Може, ти тут і колесами приторговуєш? Ой дивіться, товаришу лейтенанте, підставить він вас, як генеральша сраку під шомпол…
— Ти до кого залупляєшся! — молодший сержант штовхнув Юрка в груди. — Товаришу лейтенант, викликайте наряд. Цей козел щойно вас сракою обізвав…
Микола увібрав голову в плечі, чекаючи від Юрка відповідних дій, однак той не став, як полюбляв висловлюватися прапорщик Шуст, «усугублять».
— За козла відповіси, — мовив незвично спокійно.
Лейтенант поставив порожню піалу і з докором подивився на підлеглого.
— Сєлєзньов, якщо ти й надалі ганьбитимеш благородне звання медика, я тебе нахрен відправлю за річку разом із оцими ось доблесними воїнами-інтернаціоналістами, — відчитував солдата рівним меланхолійним тоном. — Ти тільки подумай: сам Чехов був медиком! Той самий Чехов, який по краплі видушував із себе раба…
— Ну то й що?! Зате Чехов не служив у радянській армії, — на відміну від свого командира, молодший сержант надміру гарячкував. — А ви теж обіцяли своїй мамі, що не будете матюкатися, а самі мене нахрен посилаєте…
— Не треба згадувати мою маму всує, — мовив лейтенант, посовуючи піалу на край столу. — Повтори.
Олег тицьнув Миколі під ніс грудку марлі. Микола відсахнувся. У носі наче свердлом закрутило, на очі набігли сльози. Їдучий газ заповнив усю голову й ударив у потилицю. Здавалося, зараз череп зніме.
— Не треба більше, — відвів руку з марлею.
— Що, продерло трохи мізки? — поцікавився лейтенант.
Микола тільки лупав мокрими очима.
— Те, чим нам мізки засерають, нашатирем не продереш, — відповів Юрко.
— Но-но, не дисидентствуй, — у своїй м’якій манері приструнив його лейтенант. — Аз генеральшами ти б таки делікатніше поводився, з належною повагою. Моя жінка також може колись генеральшею стати.
—І це все? — запитав Олег, витягуючи руку із затисненою в пучці марлею в бік лейтенанта. — Це всі ліки? Ви б йому хоч тиск поміряли…
Лейтенант прийняв із рук у руки від молодшого сержанта піалу й обережно поставив її перед собою. Потім відсунув шухляду, дістав грудку цукру, яку тримав так само в пучці, як Олег марлю; він навіть спочатку підніс її до носа й понюхав, і тільки після цього вмочив у чай і відкусив. Облизнув губи й відсьорбнув чаю, запиваючи солод. Завершивши цю маленьку церемонію, відповів:
— Тонометр зламався.
— Може, в нього жовтуха, — не вгавав Олег. — Подивіться, який жовтий.
— Боткіна хворів?
Микола мляво стенув раменами.
— Не знаю. Малим я часто слабував.
— Подивися на мене. — Лейтенант перегнувся через стіл. — Білки наче не жовті. Аналізи треба робити. Коли прибудеш у частину — звернися до медика.
— Мені треба в туалет, — подав кволий голос Микола.
— Потерпіти не можеш?! — цитьнув на нього Олег.
Микола покрутив головою.
― Де у вас тут туалет? ― запитав Юрко.
― Туалет тільки для персоналу! ― відрубав молодий сержант.
― Ти що хочеш? Срати? Блювати? — звернувся Юрко до Миколи. — Випорожнюйся тут.
― Сєлєзньов, покажи їм, — звелів лейтенант.
Юрко зостався в медпункті — сказав, що йому треба дещо з лейтенантом «перетерти».
— Насвинячите тут — будете язиками вилизувати, пригрозив молодший сержант. — Затямили?
Йому ніхто не відповів. Із невдоволеним виглядом