Малюк Цахес - Ернст Теодор Амадей Гофман
Мур певно має на увазі уславленого італійського поета Петрарку (XIV ст.), який довго жив на лоні природи і захоплено писав про чарівність сільського усамітнення.
(обратно) 132Тут йдеться про відомого вченого і письменника, університетського професора Георга-Кристофа Ліхтенберга (1742–1799). З його рукописів походить такий афоризм. «Щоб навчитися доволі добре розмовляти чужою мовою і дійсно вести розмову в суспільстві із справжньою народною вимовою, треба не лише мати пам'ять і вуха, а й бути певною мірою джиґуном».
(обратно) 133«Акантове листя» – пародійна назва, що її сучасники Гофмана легко розуміли як натяк на книгу німецького романтика Ісидора Орієнталю (псевдонім О.-Г. фон Лебена) «Листя лотоса» (1817).
(обратно) 134Гофман згадує героя комедії німецького романтика Людвіга Тіка (1775–1853) «Кіт у чоботях» за мотивами казки Перро, де вчений Кіт стає міністром королівського двору.
(обратно) 135Драматична казка Тіка має назву «Лицар Синя борода» (1796).
(обратно) 136Ленотр Андре (1613–1700) – був садівником короля Людовика XV, одним з найяскравіших представників класичної французької паркової архітектури
(обратно) 137«Пори року» – ораторія Йозефа Гайдна.
(обратно) 138Ця річ була досить нудна, дорогий капельмейстере (франц.).
(обратно) 139Всі названі тут і далі італійські композитори викликали у Гофмана гостру критику, тут він поділяв оцінки своїх німецьких колег-композиторів. В цьому виявилося бажання захистити національну оперну сцену від нашестя банальних і солоденьких творінь другорядних італійських авторів, до яких він несправедливо долучав і талановитого Джованні Россіні.
(обратно) 140Не з кожного дерева можна вирізати Меркурія (лат.).
(обратно) 141Кожен (лат.).
(обратно) 142Лот – стародавня міра ваги = 1/30 фунта.
(обратно) 143Дата народження Крейслера близька до дати народження Гофмана, як і багато інших моментів його біографи. 27 січня народився Моцарт. Письменник навмисно зближує ці дати, замінивши справжню дату народження Іоанна Златоуста, яка була за церковним календарем саме 27 січня.
(обратно) 144Муркі – особливий вид басового акомпанементу. Так називали також популярні в XVIII ст. музичні п'єси, де був такий аккомпанемент.
(обратно) 145Це згадка про рідну тітку Гофмана, яка дуже добре грала і співала. Вона померла, коли хлопцеві було три рочки, але спогад про неї лишився назавжди.
(обратно) 146Горською сурмою (франц.).
(обратно) 147Кох Генріх-Крістоф – німецький музикознавець.
(обратно) 148Евфон – оригінальний музичний інструмент, що складався з настроєних на певний тон трубочок. Їх треба було торкатися