Малюк Цахес - Ернст Теодор Амадей Гофман
Ціцерон Марк Туллій (106 – 43 pp. до н. є.) – уславлений давньоримський оратор, письменник і державний діяч. Його ім'я стало прозивним, ним характеризують блискучого промовця.
(обратно) 11Рембрандт Гарменс ван Рейн (1606–1669) – великий голландський художник, майстер світлотіні.
(обратно) 12Брейгель Пітер Молодший (1564–1637) – голландський художник, продовжував малювати картини в дусі свого великого батька Пітера Брейгеля Старшого. Полюбляв зображувати пекельні сцени, за що отримав прізвисько Пекельний.
(обратно) 13Бхагаватгіта – давньоіндійська релігійно-філософська поема, складова частина епоса Махабхарата, для індійців скарбниця вищої мудрості.
(обратно) 14Друже! (лат.)
(обратно) 15Брат у перших (франц.)
(обратно) 16Хай згине (лат.)
(обратно) 17…евое – захоплений вигук, яким вакханки-жриці грецького бога вина і рослинності Вакха вітали його.
(обратно) 18Тож будемо веселі (лат.). Початок давньої студентської пісні
(обратно) 19Винагороду (франц.).
(обратно) 20Божевільний (лат.).
(обратно) 21Геть сатану! (лат.)
(обратно) 22«Щасливець», «Празькі сестри» – комічні опери німецького композитора Венцеля Мюллера (1767–1835).
(обратно) 23За підписом і печаткою князя (лат.).
(обратно) 24Габаліс – «Граф Габаліс, або Розмова про таємничі науки» (1670), твір, написаний абатом Вілларом де Монфоконом і присвячений відносинам між людьми і стихійними духами.
(обратно) 25Сведенборг Еммануил (1688–1772) – шведський вчений-природознавець і філософ-містик. Його вчення було дуже популярним, а самого філософа вважали магом, що вміє заклинати духів.
(обратно) 26Pro temore – нині (лат.).
(обратно) 27Переклав з німецької Сидір САКИДОН
(обратно) 28Рюкснер Георг (перша половина XVI ст.) – німецький історик, автор «Книги турнірів», де дано опис гербів відомих дворянських родів.
(обратно) 29Джінністан – у казках народів Сходу чарівна країна духів-джинів.
(обратно) 30Гра слів: німецькою мовою слово «філістер» означає самовдоволену, обмежену людину і водночас це назва філістимлян, народу, що наприкінці другого і в першій половині першого тисячоліття до н. є. заселяв південну частину східного узбережжя Середземного моря, за біблійними переказами, Самсон, давньоєврейський міфічний