Справа Василя Стуса. Збірка документів з архіву колишнього КДБ УРСР - Вахтанг Теймуразович Кіпіані
7. Акт № 185 від 19 квітня 1978 року, складений працівником міліції, з якого видно, що Стуса В. С. було оштрафовано на 10 крб за появу в гуртожитку рудника імені Матросова в нетверезому стані та негативне поводження (а. с. 53).
8. Виробнича характеристика на Стуса В. С. за травень 1978 року. З неї вбачається, що Стус погано відносився до своїх трудових обов’язків, робив прогули, своєю негативною поведінкою розкладав трудову дисципліну колективу (а. с. 61).
9. Наказ директора рудника імені Матросова № 293 від 31 травня 1978 року про переведення машиніста скрепера Стуса гірником на 3 місяці за скоєний ним невихід на роботу 26 травня 1978 року (а. с. 62).
10. Матеріали приводу Стуса В. С. в органи міліції офіційного застереження його про недопустимість антисуспільної поведінки та обов’язкову реєстрацію в органах міліції 3 рази на місяць (а. с. 64–66).
11. Три вирізки із газети «Ленинское знамя» (орган Тенькінського районного комітету КПРС і районної Ради народних депутатів) за 8, 11 і 13 липня І978 року із статтею «Друзья и враги Василя Стуса», в якій викладається про антирадянську діяльність Стyca, за що його було засуджено у 1972 році, та його антисуспільну поведінку під час перебування на засланні (а. с. 78–80).
12. Лист Стуса В. С. до Президії Верховної Ради СРСР від 5 грудня 1978 року, в якому він скаржиться, що його у 1972 році нібито було репресовано за «неугодную властям литературно-общественную деятельность», що начебто в місцях позбавлення волі над ним чинять «психологический террор» і т. п. З цього приводу він просить позбавити його радянського громадянства, а по закінченні заслання надати йому i його сім’ї змогу покинути нашу країну (а. с. 88).
13. Документ Тенькінського РВВС Магаданської області від 2 липня 1973 року про те, що строк заслання Стуса В. С. рахується з 13 січня 1977 року до 11 серпня 1979 року (а. с. 90).
14. Розписка Стуса В. С. від 11 серпня 1979 року про те, що в цей день в Омчанському селищному відділку міліції ним одержана довідка з маршрутом слідування із Магаданської області до місця постійного проживання після відбуття заслання та що ні дo кого ніяких претензій він не має (а. с. 91).
Під час огляду із документів, зазначених в п. п. 1, 5, 8, 11 і 12, виготовлено їх ксерокопії, які додаються до цього протоколу.
Огляд проводився з 9 до 11 години.
Протокол нами прочитано Записано правильно. Зауважень і доповнень до протоколу огляду не маємо.
Поняті:
[підпис]
/Стависька/
[підпис]
/Закревська/
Огляд провів і протокол склав
Ст. слідчий Слідчого відділу КДБ УРСР
майор Пастухов
КОПІЯ
ПРОИЗВОДСТВЕННАЯ ХАРАКТЕРИСТИКАна машиниста лебедки горного участка
рудника имени Матросова
тов. СТУСА Василия Семеновича, 1938 года рождения,
украинца, беспартийного, образование высшее,
в 1959 году закончил Донецкий пединститут,
ранее судим по ст. 62, часть 1 УК РСФСР срок 5 лет
Тов. СТУС В. С. на руднике имени Матросова работает с 6 марта 1977 года, вначале работал учеником проходчика, а с 15 июня 1977 года работает машинистом скреперной лебедки по 3 разряду.
Среди коллектива бригады достаточным авторитетом не пользуется. Высказываний против советского строя жизни открыто не высказывает. Однако в июне 1977 года при уплате членских профсоюзных взносов заявил, что он не желает быть членом профсоюза, и демонстративно в присутствии рабочих порвал учетную профсоюзную карточку,
В августе 1977 года поучил бытовую травму при попытке проникнуть через окно в свою комнату на 2-м этаже общежития. В результате падения со 2-го этажа получил перелом обеих пяточных костей. Длительное время находился на лечении, с 6 сентября l977 г. по 17 декабря 1977 г.
В настоящее время, со слов членов бригады, свои технические нормы не выполняет.
Характеристика составлена для представления в Омчакское ПОМ.
ДИРЕКТОР РУДНИКА
[подпись]
В. С. ВОЙТОВИЧ
СЕКРЕТАРЬ ПАРТКОМА
[подпись]
В. Т. ВЕЧКАНОВ
ПРЕДСЕДАТЕЛЬ РУДКОМА
[подпись]
Е. П. ФЕСЕНКО
3/11—78 г.
пос. им. Матросова
ПРОИЗВОДСТВЕННАЯ ХАРАКТЕРИСТИКА
на СТУСА Василия Семеновича за май месяц 1978 года.
В первую очередь необходимо отметить, что в мае месяце гр. Стус В. С. работал ниже своих возможностей.
Так, при неоднократном посещении начальником участка тов. Емельяновым блока № 76 ему указывалось, что необходимо подпускать руду из лучек рейкой-шестом, а не ждать взрывника. На это замечание он реагировал неправильно и доказывал, что прав. 20 мая гр. Стус В. С. не явился на сменный наряд перед 2-й сменой с 8 часов до 14 часов, а около 10 часов утра позвонил на участок и сообщил, что не вышел на работу по причине отсутствия в ламповой рудника средств защиты от пыли. У начальника участка в сейфе хранились респираторы «лепесток» и по необходимости выдавались рабочим, т. е. 26 мая 1978 года гр. Стус В. С. совершил прогул. Приказом по руднику за совершенный прогул он был переведен на ниже оплачиваемую работу. 28 мая гр. Стус В. С. объявил политическую голодовку, повесил об этом объявление на двери своей комнаты в общежитии и 29, 30 мая не выходил