Справа Василя Стуса. Збірка документів з архіву колишнього КДБ УРСР - Вахтанг Теймуразович Кіпіані
Через сильну обмеженість мою я не знаю, що думають останнім часом кияни і як вони до цієї проблеми ставляться, але я за то, щоб членство не було занадто вже символічним.
Не подумайте, ради Бога, що я відхрещуюсь від Вас, — мова про форму взаємин, що хоч трохи відповідали б реальним взаєминам.
Останнім часом мене притиснули кругом, і я написав другу заяву про виїзд із РС. Це ще зовсім не означає, що я виїду, тобто що мене випустять: але в цьому я бачу найрозумніший вихід зі становища, що склалося.
Чи знаєте Ви Калиниченка Віталія Васил.? Він з Васильківки Дніпропетр. області, написав чудову заяву про приєднання до Групи, домагаються давно вже виїзду із РС [Радянського Союзу].
Додаю Клопотання і дві свої заяви.
Дай Боже Вам здоров’я.
Допомагай Вам Боже!
27.11.77
Ваш Левко
Копія вірна: Ст. слідчий Слідвідділу КДБ УРСР
майор
Пастухов
Протокол огляду
Місто Київ
«6» червня 1980 року
Старший слідчий слідчого відділу КДБ УРСР майор Пастухов, в зв’язку з розслідуванням кримінальної справи № 5 відносно Стуса В. С., в приміщенні КДБ УРСР, у відповідності зі ст. ст. 85, 190, 191 і 195 КПК УРСР, в присутності понятих:
Стависької Олександри Яківни, яка мешкає в м. Києві, вул. Лейпцизька, буд. № 2/37, кв. 41,
Закревської Надії Іванівни, яка мешкає в м. Києві, вул. маршала Жукова, буд. № 41/28, кв. 29,
провів огляд кримінальної справи й 53—273 відносно Горбаля Миколи Андрійовича, яка зберігається в народному суді Жовтневого району міста Києва.
У відповідності зі ст. 127 КПК УРСР понятим роз’яснено їх право бути присутніми при всіх діях слідчого під час огляду, робити зауваження з приводу тих чи інших його дій, які підлягають обов’язковому занесенню до протоколу, а також їх обов’язок засвідчити своїми підписами відповідність записів у протоколі виконаним діям.
(підпис)
(підпис)
Оглядом встановлено:
Кримінальна справа № 53—273 відносно Горбаля Миколи Андрійовича, 6 травня 1941 року народження, мешканця м. Києва, уродженця с. Воливець (ПНР), громадянина СРСР, українця, безпартійного, з середньою спеціального освітою, одруженого, судимого 13 квітня 1971 року колегією з кримінальних справ Тернопільського обласного суду за ст. 62 ч. І КК УРСР до 5 років позбавлення волі з послідуючим засланням на 2 роки, була порушена 23 жовтня 1979 року прокуратурою Жовтневого району міста Києва по факту замаху на зґвалтування громадянки Наймитенко Л. О. та нанесення легкого тілесного ушкодження громадянину Лятовському Д. Я. у зв’язку з його участю в присіканні злочину, тобто в скоєнні злочинів, передбачених ст. ст. 17—117 ч. І і 190 ч. 2 КК УРСР.
Під час слідства і судового розгляду справи Горбаль в інкримінованих йому злочинах винним себе не визнав.
Проте на підставі доказів (показання потерпілої Наймитенко, свідків Литовського, Іванова, висновки судово-медичної і судово-біологічної експертиз та інші матеріали справи), народний суд Жовтневого району міста Києва 21 січня 1980 року визнав Горбаля винним у скоєнні злочинів, передбачених ст. ст. 17—117 ч. І і 190 ч. 2 КК УРСР, і засудив його до 5 років позбавлення волі у виправно-трудовій колонії суворого режиму (а. с. 219–223). Ксерокопія вироку додається.
У вироці, зокрема, вказано: «…Несмотря на то, что подсудимый Горбаль Н. А. своей вины в совершении преступлений, предусмотренных ст. ст. 17—117 ч. І, 190 ч. 2 УК УССР, не признал, его виновность доказана в полном объеме показаниями потерпевших, свидетелей и письменными доказательствами, собранными по настоящему уголовному делу…» (а. с. 220).
Київський міський суд своєю ухвалою від 12 березня 1980 року касаційну скаргу засудженого Горбаля Миколи Андрійовича залишив без задоволення, вирок народного суду Жовтневого району м. Києва від 21 січня 1980 року — без змін (а. с. 272–275).
Стус В. С. по справі не проходить за винятком того, що в ній знаходиться його лист від 17 лютого 1980 року до Верховного Суду УРСР, в якому він виступає на захист Горбаля, вважає, що проти Горбаля нібито було організовано «таємну змову зацікавлених служб» (а. с. 264).
Ксерокопія названої заяви додається до протоколу.
Огляд проводився з 9 до 10 години.
Протокол нами прочитано. Записано правильно. Зауважень і доповнень до протоколу не маємо.
Поняті:
(підпис) /Стависька/
(підпис) /Закревська/
Огляд провів і протокол склав
ст. слідчий Слідчого відділу КДБ УРСР
майор Пастухов
Копія
Міністерство юстиції української РСР
ВирокІм’ям Української Радянської Соціалістичної Республіки
21 января 1980 р.
Народный суд (повна назва суду)
Жовтневого р-на гор. Киева народный суд
у складі: головуючого — народного судді Синевский А. С
народних засідателів Штурма, Шевченко
при секретарі
з участю прокурора Матвеевой Л. Т.
громадського обвинувача Цехмейструк
та адвоката/адвокатів
громадського захисника
Розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду (виїзному судовому засіданні) області (місті) Киеве справу про обвинувачення Горбаля Николая Андреевича 6 мая 1941 года