Заслучанські робінзони - Олексій Макарович Савчин
— Не забувай, що, крім двадцяти пальців, у нас немає ніяких інструментів, — зауважила Маруся.
— А про ніж забула?
— Який там ніж, — ножик? — змахнула рукою дівчина.
— Ти бачила, як багато червонуватого каміння валяється в лісі. І на клейонку, що приніс вітер у ліс, хіба не звернула увагу. Спочатку зробимо щільний навіс, під який можна буде ховати вогонь у разі дощу. Навіть не для багаття, а для маленького запасного вогника. Вириємо печеру під деревом і там будемо його ховати- запропонував Льошка.
— Якщо так, то маленький вогник можна і в курені тримати, тільки комин вивести. Може й трохи димно буде, зате він не погасне в будь-яку зливу- й місце для нього зайве буде не потрібно — розсудливо погодилась дівчина.
Без сварки погодилися спочатку будувати "хату".
— Тільки треба попередньо підкріпитися, — сказав Льошка і попрямував до дерева, на якому вони вчора повісили м'ясо. Сунувся туди, сюди, а м'яса нема…
— Що за чорт? — Розвів він руками. — хтось з'їв?якийсь звір поцупив. — Щоб ти здох! — вилаявся наш Робінзон. — Видно, багато звірини сюди загнала повінь, а ми й не подумали про це. Ще й на нас можуть напасти…
— У нас немає таких хижаків, які нападали б на людей. Хіба вовки взимку, та й то якщо зграєю. А ось що нашу останню їжу вкрали — це зовсім кепсько, — заперечила вірна П'ятниця.
Положення відразу здалося самим безрадісним. Не тільки шкода було цього м'яса, але постало питання — як бути далі? Бо ж не кожен день вдається зловити руками зайця, а що ще можна зробити без рушниці?
Льошка зовсім опустив голову. Наскільки швидко і сильно закипала в ньому енергія, настільки ж швидко вона і зникала.
— Так можна тут загинути, — похмуро сказав він. — Ходімо шукати звідси вихід.
— Ні, Робінзоне мій, так не можна, — розсудливо заперечила П' ятниця. — З відчаю кидатися на всі боки — гибле то діло. Треба щось придумати, щоб їжі добути, а тоді шукати, як звідси вибратися — Ходімо на полювання хоч з голими руками, а там побачимо.
Підкинули в багаття найтовщі сучки й подалися "за здобутками". Попрямували в гущавину лісу, де поки ще не бували. За їхніми припущеннями, вчора вони пройшли кілометрів п' ять навколо острова, значить, можна вважати, що невідома місцевість має кілометрів з десять впоперек. Простір чималий.
— Хто його знає, що там, у лісі, - сказав Льошка. — Може, навіть йти туди небезпечно беззбройним. Повінь зробила ліс островом, на якому, видно, рятується все звірина з навколишніх місць.
І дійсно, кроків через триста сполохали зайця, потім другого. Зайці шмигали під самим носом, але наші "мисливці" нічого не могли зробити.
— Яка досада! — зітхнув хлопець. — Отак ці паскуди скоро почнуть знущатися над нами. Треба б лук змайструвати.
— Що ж ти думаєш, роби, — відповіла Маруся, — а поки хоч би яку здобич знайти, дивись, он близько біля дупла білка крутиться. Кажуть, іноді у них можна поживитися.
— Звісно, можна! — повеселішав Льошка і миттю видерся на дерево. Білка злякалася, перестрибнула на вершину і тривожно заметалася там.
Дупло було високо, біля нього від стовбура дерева відходила велика суха гілка. Хлопець швидко виліз, щільно влаштувався на сучку і запустив руку в дупло, але дна не дістав. Зате з дерева, за не широкою смужкою болота, побачив якусь напів розвалену будівлю. Поблизу неї на Г-подібній підставці висів уламок залізничної рельси.
— Ось і колишня військова казарма, а дзенькіт рельси звав содатів на обід. Бо ж у пасмурну погоду перед дощем, або на відлигу зимою, цей дзвін було чути навіть у дворі їхнього обійстя — здогадався наш спостерігач.
— Ура! Знайшов! — вигукнув він.
— Що знайшов! Що? — захвилювалася Маруся.
Льошка придивився ще трохи і як гаркне
— Казарму! І рельсу! Ми врятовані!..
— Йдемо туди, прямо! — сказав повеселілий вмить хлопець. Друзі весело направилися до тільки новивленої казарми.
Через кілька кроків Льошка зупинився.
— Дивись! — крикнув він. — Невже гриби? Може, і їх можна використовувати? Ні, здається, вовчі.
Маруся схилилися. Побачила бурі гриби, схожі на сушені груші, увіткнені гострими кінцями в землю. Безліч таких зморщених "груш" виднілося навколо.
— Це сморчки, — сказала дівчина, уважно розглянувши їх.
- Їх можна їсти?
— Можна, вони навіть смачні, але ці занадто старі. Сморчки — перші гриби нашого краю. Вони з'являються відразу, як тільки розтане сніг.
— Якщо можна їсти, нічого перебирати, — старі чи ні.
— Це як сказати. Старі небезпечні — отруйні.
— Тоді пошукаємо молодих.
— Пошукаємо.
Почали шукати, і через якусь годину назбирали повну кепку.
І тут на Марусю впало кілька крапель дощу.
— Дощ! — Йдемо додому, там вогонь, він може погаснути-закричала дівчина.
10Незабаром обоє повернулися в табір. Тут все ще весело горів вогонь. Вимили сморчки, кинули у вогонь. Гриби зморщилися так, що, здавалося, і є нічого. Та й попелу набилося в них стільки, скільки було і самих грибів. І все ж їжа вийшла досить смачною. А знаєш, що? — Спитала П'ятниця — мені здається, що попіл непогано замінює сіль.
— Ну і їж на здоров'я, цього добра вистачає, - відповів Робінзон. — Ось тільки шкода, що другої страви у нас немає.
— Хоча взагалі сьогодні обід у нас панський. Вишуканий і смачний.
Дощу не було. Отож після такого панського обіду наші робінзони одразу ж заходилися готуватися до переправи через болото. Вирішили вплав перебратися через перешкоду до казарми. Нарізали лозового пруття, відпустили його вогні, щоб воно було гнучке і міцне. З товстіших