Українська література » Пригодницькі книги » Знак Хаосу - Роджер Желязни

Знак Хаосу - Роджер Желязни

Читаємо онлайн Знак Хаосу - Роджер Желязни
дійде до Рендома. Тому я виклав їм дещо відредаговану версію недавніх подій, залишивши за рамками згадку про Мандора, Фіону і про все, пов'язане з Дворами. Це зробило розповідь на диво короткою і дозволило швидше Пріступіть до їжі.

— Всі були так зайняті останнім часом, — зауважила Льювілла, коли я закінчив говорити. — Я через це відчуваю себе майже винною.

Я вивчив поглядом тонку зелень її шкіри оливкового кольору, повні губи і великі котячі очі.

— Але не зовсім, — додала вона.

— А де, власне, вони всі? — Запитав я.

— Жерар, — перераховувала вона, — оглядає внизу портові укріплення, а Джуліан командує армією, яка тепер оснащена якоюсь вогнепальною зброєю і поставлена захищати підходи до Колвіра.

— Ти хочеш сказати, що Далт вже щось виставив на поле? Йде сюди?

— Ні, — похитала головою вона. — Це запобіжні заходи через те послання, послання Люка. Військ Далта взагалі-то поки що не бачили.

— Хоч хто-небудь знає, де він?

— Поки що ні, — відповіла вона. — Але незабаром на цей рахунок мають надійти розвіддані, — вона знизала плечима. А потім додала: — Напевно, Джуліан їх вже отримав.

— А чому командує Джуліан? — Запитав я, не відриваючись від їжі. — Я думав, що на чолі подібних справ повинен стояти Бенедикт.

Льювілла відвела очі, подивилася на Віаль, і та, здається, відчула її погляд.

— Бенедикт з невеликим загоном своїх ратників супроводжує Рендома в Кашер, — тихо сказала Віала.

— У Кашер? — Перепитав я. — Навіщо йому знадобилося це робити? Правда, Далт весь час ошивається біля Кашера. Цей район зараз може бути небезпечний.

Вона слабо посміхнулася.

— Ось тому-то він і захотів, щоб його супроводжував Бенедикт та його гвардійці. Можливо, самі вони відправилися в якості розвідників, хоча тоді у них була інша причина для експедиції.

— Я не розумію, — сказав я, — чому взагалі виникла необхідність у такій експедиції?

Вона надпила води.

— Раптовий політичний переворот, — пояснила вона. — Якийсь генерал захопив владу в відсутність королеви і кронпринца. Генерала нещодавно вбили, і Рендом зумів домогтися згоди на зведення на трон власного кандидата — якогось літнього аристократа.

— Як він це зробив?

— Всі зацікавлені в цій справі ще більше зацікавлені в допуску Кашера в Золотий Круг привілейованого торговельного статусу.

— Значить, Рендом купив їх заради задоволення бачити правителем свого ставленика. — Зауважив я. — Адже договір про прийняття в Золотий Круг дає нам зазвичай право пересуватися з військами через територію королівства — клієнта з мінімальними попередніми переговорами?

— Так.

Я раптом згадав того молодцюватого емісара Корони, зустрінутого мною в «Закривавленому Біллі», який розплатився за пиво не кашерською валютою. Я зрозумів, що не хочу впевнитися, наскільки близький той випадок по часу до вбивства, який зробив можливою цю недавню домовленість. Куди сильніше на мене подіяла картина, яка вимальовувалася тепер; схоже, Рендом тільки що перегородив Ясрі і Люку шлях до повернення, узурпувавши у них трон, який, якщо бути справедливим, Ясра сама узурпувала багато років тому. Після зміни численних власників трону, узурпація його стала для мене трохи туманною. Але якщо вчинок Рендома нічим не перевершував по етичності вчинків тих, хто правив раніше, то, безумовно, нічим і не поступався їм. Однак тепер справа виглядала так, що будь-яка спроба Люка заволодіти троном матері, схоже, зустріне опір з боку монарха, який уклав оборонний союз з Амбером. Я раптом зрозумів, що можна тримати парі про домовленості у випадку внутрішніх смут про допомогу Амбера, так само як і у випадку захисту від зовнішніх агресорів.

Цікаво. Схоже, Рендом пішов на страшні клопоти, щоб ізолювати Люка від юридичної бази та будь-якої подібності законності, як главу держави. Я вважав, що наступним кроком може бути оголошення його поза законом, як самозванця і небезпечного революціонера і пропозиція нагороди за його голову. Чи не занадто гостро зреагував Рендом? Люк здавався тепер зовсім не таким небезпечним, особливо якщо врахувати, що його мати у нас в полоні. З іншого боку, я насправді не знав, як далеко хоче зайти Рендом. Чи хотів він просто перекрити Люку кисень або всерйоз затіяв дістати його? Остання можливість турбувала мене більше, так як Люк в даний момент, здається, виправлявся, і, можливо, болісно переглядав свою позицію. Я не хотів, щоб його відкинули через те, що Рендом десь перегнув палицю.

Тому я сказав Віаль:

— Гадаю, це впритул відноситься до Люка.

Вона з хвилину помовчала, а потім відповіла:

— Його, здається, турбує не Люк, а Далт.

І я подумки знизав плечима. На погляд Рендома це було начебто одне і те ж, оскільки він бачив у Далті військову силу, до якої Люк вдавався для повернення трону. Тому я виголосив «А-а…» і продовжував їсти.

Крім цього нічого нового не відбулося, і не було більше можливостей прояснити хід думок Рендома, тому ми взялися базікати про всякі дрібниці, поки я знову обмірковував свою позицію. Вона все ще зводилася до відчуття необхідності терміново діяти, і невпевненості, як саме. Курс мій визначився дещо несподіваним чином десь за десертом.

У вітальню увійшов придворний по імені Рендел — високий, худорлявий, темноволосий і майже завжди усміхнений. Я збагнув, що щось трапилося, так як він не посміхався і увійшов швидше звичайного. Він окинув поглядом усіх присутніх, зупинив його на Віаль, швидко підійшов і прочистив горло.

— Ваша Величність… — Почав він.

Віала злегка повернула голову в його напрямку.

— Так, Рендел, — вимовила вона. — У чому справа?

— Тільки що прибула делегація з Бегми, — відповів він, — а мені не пояснили, яким буде характер прийому.

— О, господи! — Відклала вилку Віала. — Вона ж повинна була прибути не раніше післязавтра, коли повернеться Рендом. Скаржитися ж вони хочуть саме йому. Що ви вирішили зробити?

— Розмістити їх поки в Жовтій вітальні, — відповів він, — і я сказав, що піду доповісти про їх прибуття.

Вона кивнула.

— Скільки їх там?

— Прем'єр-міністр Оркуз, — перераховував він, — його секретарка Найда, яка доводиться також йому дочкою. І інша дочка, Корал. З ними також четверо слуг — двоє чоловіків і дві жінки.

— Ідіть, накажіть слугам надіти парадне обмундирування та подбайте, щоб їм приготували належні покої, — наказала вона. — І повідомите кухню. Можливо, вони не обідали.

— Добре, Ваша Величність.

Він позадкував до дверей.

— … А потім з'явитеся до нас в Жовту вітальню і доповісте про зроблене, — Продовжувала вона, — і тоді я вам дам додаткові вказівки.

— Вважайте, що це вже зроблено, — відповів він і поспішив піти.

— Мерлін, Льювілла, — Віала піднялася. — Ходімо, допоможіть мені розважити їх, поки все приготують.

Я проковтнув останній шматочок десерту і встав. Я не відчував гарячого бажання базікати

Відгуки про книгу Знак Хаосу - Роджер Желязни (0)
Ваше ім'я:
Ваш E-Mail: