Українська література » Наука, Освіта » ЕФЕКТ ЛЮЦИФЕРА. Чому хороші люди чинять зло - Філіп Джордж Зімбардо

ЕФЕКТ ЛЮЦИФЕРА. Чому хороші люди чинять зло - Філіп Джордж Зімбардо

Читаємо онлайн ЕФЕКТ ЛЮЦИФЕРА. Чому хороші люди чинять зло - Філіп Джордж Зімбардо

63

Ретроспективний щоденник в’язня.

64

Цитата з нашого розділу-спогаду СВЕ: Р. G. Zimbardo., С. Maslach, and С. Haney. Reflections on the Stanford Prison Experiment: Genesis, Transformations, Consequences, y: ed. T. Blass, Obedience to Authority: Current Perspectives on the Milgram Paradigm. Mahwah. NJ: Erlbaum, 1999. - C. 193-237.

65

Там само. - C. 229.

66

Фінальне інтерв’ю в’язня.

67

Якщо не зазначено інше, усі діалоги між в’язнями й охоронцями взято зі стенограм відеозаписів, зроблених під час експерименту.

68

Звіт охоронця після завершення зміни.

69

Інтерв’ю для NBC Chronolog (листопад 1971 року).

70

Ретроспективний щоденник охоронця.

71

Ретроспективний щоденник в’язня.

72

Таємно записане підсумкове інтерв’ю з доктором Зімбардо.

73

Ретроспективний щоденник в’язня.

74

Ретроспективний щоденник в’язня.

75

Еміліано Сапата (1879-1919)—національний герой Мексики, один із лідерів Мексиканської революції проти диктатури Порфіріо Діаса 1910 року. Його ім’ям названо житлові комплекси, вулиці, міста у всій країні. Час від часу його зображують на мексиканських банкнотах різної номінальної вартості.—Прим. ред.

76

УВМД надало цей грант з метою вивчення деіндивідуалізації (див. Розділ 13), з нього було покрито витрати в’язничного експерименту. Номер гранту УВМД N001447-A-0112-0041.

77

Роберт МакНамара (анг. Robert McNamara) (1916-2009)—американський політик, колишній міністр оборони США. Американці вважають його головним ідеологом війни у В’єтнамі (1959-1975).—Прим. ред.

78

«Час на моєму боці» (англ.)—Прим. ред.

79

Див.: Leon Festinger, A Theory of Cognitive Dissonance, Stanford, CA: Stanford University Press, 1957. Також дивіться видання моїх студентів, колег із Нью-Йоркського університету, під моєю редакцією: Philip G. Zimbardo, ed., The Cognitive Control of Motivation, Glenview, IL: Scott, Foresman, 1969.

80

Див.: Irving Janis, Leon Mann, Decision Making: A Psychological Analysis of Conflict, Choice, and Commitment, New York: Free Press, 1977

81

Усі діалоги між охоронцями, в’язнями, співробітниками і священиком подано зі стенограм відеозаписів, доповнено моїми нотатками й особистими спогадами. Ім’я священика змінено, але все інше—інформація про нього і його спілкування з в’язнями і мною—передано якнайточніше.

82

У статті 459 КК США йдеться про незаконне проникнення в чуже приміщення або на територію з метою заволодіння майном чи заподіяння шкоди.—Прим. ред.

83

«Сутінкова зона» (англ. The Twilight Zone)—популярний в 1960-х телесеріал, в якому реальність у химерний спосіб перемішується з фантастикою.—Прим. пер.

84

Ми побачимо таку саму реакцію в Розділі 14, коли реальний охоронець, штаб-сержант Фредерік в Абу-Ґрейб, скаржиться на нестачу чітких інструкцій щодо поводження з в’язнями.

85

Звіт охоронця після завершення зміни.

86

Ретроспективний щоденник в’язня.

87

Таємно записане підсумкове інтерв’ю з доктором Зімбардо.

88

Інтерв’ю для NBC Chronolog (ефір у листопаді 1971 року).

89

«Велика благодать» (англ.)—відомий християнський гімн, автором якого є проповідник Джон Ньютон.— Прим. ред.

90

«Пливи, пливи, пливи, човне» (англ.) —відома дитяча пісенька.—Прим. ред.

91

Переклад Сергія Кузнєцова—Прим. ред.

92

Річард Ніксон (1913-1994)—37-й президент Сполучених Штатів Америки.—Прим. ред.

93

Заради цікавості додам, що обговорювані мною в цій передачі питання дегуманізації в’язнів і влади охоронців бачив адвокат відомого ув’язненого темношкірого політика-радикала Джорджа Джексона. Я отримав від нього листа в суботу пополудні (21 серпня 1971 року), в якому мене запросили стати експертом захисту в процесі, де Джексона звинувачено у вбивстві охоронця за справою Братів із тюрми Соледад. Він хотів, щоб я поспілкувався з його клієнтом, що перебував неподалік, в одиночці Санквентинської в’язниці, яку іронічно називали «Центр максимального виправлення» (можливо, запозичення з роману Джорджа Орвелла «1984»). На жаль, я не зміг цього зробити, бо тієї суботи Джексона вбили під час буцімто втечі з в’язниці. Проте я брав активну участь як експерт у різних справах згодом. В одній з них Федеральний суд назвав Центр виправлення місцем «жорстоких і ненормальних покарань». Крім того, я був експертом на другому слуханні, яке стало відомим як процес про змову з метою вбивства Санквентинської шістки. Слухання відбувалося в елегантній будівлі суду округу Меріленд, спроектованій Френком Ллойдом Райтом, що представляло майже комічний контраст із будівлями Центру виправлення.

94

Дитяча хороводна гра. —Прим. ред.

95

Фінальне інтерв’ю в’язня.

96

Раніше, в середу, було засідання комісії з умовно-дострокового звільнення, що в деталях буде описано в наступному розділі. Проте жодного в’язня не звільнено умовно-достроково, і я не зовсім упевнений, що саме «Сержант» має на увазі, мабуть, він говорить про двох випущених через нервовий зрив. Можливо, охорона сказала решті, що їх звільнили достроково, щоб підтримувати в них надію. Під «максимальною охороною» розуміється, що вони перебувають у карцері.

97

Фінальне інтерв’ю в’язня.

98

«Холоднокровний Люк»—американський художній фільм 1967 року, де зображено життя в’язнів у тюрмі в Флориді. Приниження і жорстоке поводження там стають звичайним явищем. Фільм знято за мотивами однойменного роману 1965 року американського письменника й журналіста Дона Пірса.—Прим. ред.

99

Коли я вкотре переглядаю цю сцену на відеозаписі, я раптом розумію, що цей охоронець, розігруючи свою версію ролі Стротера Мартина—жорстокого наглядача в «Холоднокровному Люку», виглядає і поводиться як актор Пауерс Бут у ролі сумнозвісного Джима Джонса в фільмі «Гаянська трагедія». Тільки ця страшна трагедія відбудеться через шість років. (Йдеться про фільми «Холоднокровний Люк»

Відгуки про книгу ЕФЕКТ ЛЮЦИФЕРА. Чому хороші люди чинять зло - Філіп Джордж Зімбардо (0)
Ваше ім'я:
Ваш E-Mail: